Ģimenes pabalstā daudzbērnu un nepilnas ģimenes nākamgad saņems vairāk

Daudzbērnu un arī nepilnas ģimenes no nākamā gada ģimenes valsts pabalstā saņems lielāku atbalstu. Par to otrdien, 20. septembrī, vienojās valdība, liecina Labklājības ministrijas (LM) informācija.

No nākamā gada 1. janvāra ģimenes valsts pabalsts par ceturto un nākamajiem bērniem būs 4,4 reizes lielāks nekā par pirmo bērnu ģimenē – 50,07 eiro mēnesī pašreizējo 34,14 eiro vietā. Kā zināms, ģimenes valsts pabalsta apmērs par pirmo bērnu ģimenē ir 11,38 eiro mēnesī.

No nākamā gada 1. aprīļa palielinās valsts atbalstu apgādnieku zaudējušiem bērniem – apgādnieka zaudējuma pensijas, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu minimālos apmērus.

Par bērnu līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai minimālais apmērs plānots 92,5 eiro (bērnam ar invaliditāti kopš bērnības - 106,72 eiro), bet pēc bērna septiņu gadu vecuma sasniegšanas – 111 eiro. 

Šobrīd apgādnieka zaudējuma pensija katram bērnam nevar būt mazāka par 65% no valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta, proti, 41,62 eiro (bērnam ar invaliditāti kopš bērnības 69,37 eiro).

Tiesa, pabalstu apmēru pārrēķināšanai ir noteikts pārejas periods. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) daudzbērnu ģimenēm pabalsta starpību izmaksās ne vēlāk kā līdz 1.maijam. Savukārt apgādnieku zaudējušiem bērniem pabalsta starpību izmaksās līdz 30.septembrim.

Ģimenes valsts pabalsta palielināšanai par ceturto un nākamajiem bērniem ik gadu nepieciešami 3,5 miljoni eiro, bet atbalsta palielināšanai apgādniekus zaudējušiem bērniem – četri miljoni eiro gadā.

Gala vārds par ģimenes valsts pabalsta izmaiņām vēl jāsaka Saeimai, kam jāgroza vairāki likumi un jāpieņem tie kopā ar citiem nākamā gada valsts budžeta likumiem.

Labklājības ministrs Jānis Reirs ("Vienotība") uzskata, ka nabadzības risks ģimenēs, kurās ir viens vai divi bērni, ir mazāks nekā ģimenēs, kurās ir trīs un vairāk bērnu.

Uz jautājumu, kādēļ pabalsts būtiski palielināts par ceturto, nevis trešo bērnu, Reirs atbildēja, ka šāda atbalsta forma bijusi vēsturiska un arī tagad to piedāvājusi Demogrāfijas lietu padome.

"Tā ir vienkārša norma. Šeit ir piepildījums un akcents tam, ko esam ierakstījuši valdības deklarācijā, ka mēs dosim atbalstu ģimenēm ar trim, četriem un pieciem bērniem. Nu šis te atbalsta veids ir ģimenēm ar četriem un vairāk bērniem. Izanalizējot nabadzības risku, ja ģimenē ir viens vai divi bērni, tad risks ir mazāks, nekā ja trīs un vairāk," teica ministrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti