Labrīt

LTRK vadītājs: Pakāpeniski jāatceļ Covid sertifikāti un "zaļais" režīms

Labrīt

"Ceļš uz Everestu, kas turpinās" – LNB aplūkojama Jura Alberta Ulmaņa fotoizstāde

Ģimenes ārstus uztrauc Covid-19 omikrona paveida izplatība senioru vidū

Ģimenes ārstus dara bažīgus ar Covid-19 saslimušu kolēģu aizvietošana

Ar Covid-19 Latvijā ik dienu inficējas tūkstošiem cilvēku, tostarp ģimenes ārsti un viņu praksēs strādājošie, bet jautājums par viņu aizvietošanu saslimšanas gadījumā vēl nav atrisināts, kas ģimenes ārstus dara bažīgus. Tāpat kā Covid-19 vīrusa omikrona paveida strauja izplatība senioru vidū, kas vēl vairāk noslogotu ārstu prakses. To Latvijas Radio intervijā sacīja Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Viņa līdzīgi kā kolēģi uzsvēra, ka straujais jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita pieaugums krietni ietekmējis ģimenes ārstu prakses. 

Pamatā ģimenes ārsti novēro, ka vīrusa omikrona paveids skar gados jaunus cilvēkus, pārsvarā bērnus un jauniešus, kam slimības gaita ir viegla. Tomēr pie ģimenes ārstiem turpina vērsties arī gados vecāki cilvēki, līdz ar to teju visu Covid-19 pacientu ārstēšanas patlaban ir uz ģimenes ārstu pleciem, norādīja Veide. 

Asociācijas vadītāja atklāja, ka ārsti ir bažīgi par Covid-19 vīrusa omikrona paveida strauju izplatību senioru vidū, kas varētu vēl vairāk noslogot ģimenes ārstu prakses. 

Veide sacīja, ka “vairs neviens ārsts nestrādā 8 stundas”, bet gan lielā pacientu skaita dēļ darba laiks pieaudzis. Katru dienu vienam ģimenes ārstam vidēji ir 9–10 jauni Covid-19 pacienti un, saslimšanai ilgstot vidēji 7 dienas, katru dienu ārstam jāapzvana 50–60 ar Covid-19 inficēti cilvēki, paskaidroja Veide.

Vienlaikus ģimenes ārsti ir bažīgi par aizvietošanas jautājumu, ja pats ģimenes ārsts vai kāds cits no prakses personāla inficējas ar Covid-19. Veide atklāja, ka novēroti pirmie gadījumi, kad, kādam no personāla vai ārstam saslimstot, prakse paliek bez darbiniekiem. Viņa uzsvēra, ka līdz šim nav bijuši gadījumi, kad ģimenes ārsta praksē saslimušajiem darbiniekiem nemaz  nevar atrast aizvietotāju,

taču ir bažas, ka Covid-19 saslimstības pieauguma gadījumā šī situācija var mainīties.

Situāciju arī apgrūtina tas, ka ārstiem pašiem šādās situācijās ir jāmeklē aizvietotājs, piebilda Veide, norādot, ka aizvietošanas jautājums līdz šim nav atrisināts. 

KONTEKSTS:

Covid-19 omikrona varianta laikā Latvijas ģimenes ārsti ir pārslogoti, jo tūkstošiem pacientu ārstējas mājās. 

Līdz ar to Veselības ministrija lēma, ka turpmāk ģimenes ārsti neapzvanīs kontaktpersonas un neveiks viņu medicīnisko novērošanu, bet kovida pacientus konsultēs tik, cik viņu veselības stāvoklis prasīs. Tāpat no 31. janvāra diennakts režīmā darbu sācis ģimenes ārstu konsultatīvas tālrunis 66016001. Katrs, kam nepieciešama konsultācija, aicināts zvanīt uz šo numuru.

Vienlaikus valdība lēma – lai padarītu pēc iespējas pieejamāku medicīnisko palīdzību akūtajiem un hroniskajiem pacientiem un atslogotu ģimenes ārstu darbu, uz laiku prakse varēs nesniegt pakalpojumus, kas nav kritiski, piemēram, nosūtījumus darbspējas ekspertīzes komisijai, autovadītāju medicīniskās izziņas, ieroču nēsāšanas un uzglabāšanas atļaujas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt