Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Prokuratūra vērtēs LTV valdes konkursa likumību

Ģimenes ārstus atbrīvo no pacientu kvīšu reģistrācijas

Ģimenes ārstus atbrīvo no pacientu kvīšu reģistrācijas

Ģimenes ārstiem vairs nevajadzēs reģistrēt pacientiem ar roku izrakstītās kvītis par sniegtajiem maksas medicīniskajiem pakalpojumiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā sistēmā. Tā otrdien, 9. aprīlī, izlēma Ministru kabinets. Tas gan nenozīmē, ka nākotnē dienestam šī informācija netiks sūtīta. Veselības ministrijā sola, ka šāda iespēja – papildus nenoslogot mediķus –  tiks paredzēta e-veselības uzlabojumos.

Sākotnējā iecere - uzdot mazajām ārstu praksēm pienākumu reģistrēt īpašā VID sistēmā pacientiem ar roku izrakstītās kvītis par maksas pakalpojumiem - tika skaidrota ar pašu pacientu ērtību. Proti, informācija par šiem izdevumiem uzreiz nonāktu Valsts ieņēmumu dienestā, turklāt kā līdz šim – praksēs nebūtu jālieto kases aparāti. Ja pacienti nolemtu iesniegt deklarāciju – papildus ārstu kvītis iesniegt vairs nevajadzētu, jo tās jau būtu VID sistēmā. Šo kārtību iepriekš plaši kritizēja ģimenes ārsti, jo lielu daļu vizītes laika nāktos veltīt nevis pacienta veselības problēmām, bet kvīšu reģistrācijai. Iebildumi bija arī Veselības  ministrijai.

"Daudz lielāka problēma, par ko netika tik daudz runāts, bija personas datu aizsardzība. [..],VID rīcībā nonāktu informācija par to, kādu ārstu cilvēks ir apmeklējis. Tautas valdodā runājot  tur mēs uzrautos uz personas datu aizsardzību," stāstīja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide atzina, ka ir gandarījums, ka tika izlabota kļūda, ko pieļāva iepriekšējā valdība. "Tas process, lai līdz tam nonāktu, bija ilgs – divi mēneši un bija grūtības iegūt Finanšu ministrijas piekrišanu," teica Veide.

Tikmēr Latvijas Veselības aprūpes darba devēju asociācijas biedri, cerot ka grozījumi netiks atcelti, iepriekš ieviesa sistēmas, kas neliek izmantot kases aparātus. Ņemot vērā, ka nu jāprasa pacientu piekrišana datu sūtīšanai uz VID, to izmantošana sadārdzināsies.

"Šobrīd mēs strādājam pie 18. decembra Ministru kabineta [noteikumu] redakcijas, tagad to pamainīs un mums atkal korekcijas jāveic, un tā ir nauda," pauda VID vadītāja Ināra Pētersone. VID pagaidām nevar pateikt, cik tas izmaksās, jo iepriekš šie grozījumi bijuši citā redakcijā.

Veselības ministrijā gan sola – pašreizējā kārtība nebūs mūžīga, un jau šobrīd tiekot domāts, kā ārstu praksēs norēķinu sistēmas savienot ar Valsts ieņēmumu dienesta sistēmām. Šāds risinājums tiek gaidīts pēc diviem gadiem līdz ar kritizētās e- veselības sistēmas uzlabojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti