Pusdiena

Pusdiena 29.06.2017

Pusdiena

Dziņpina vizīti Honkongā pavada protesta akcijas un pieaugošs politiskais saspīlējums

Ģimenes ārstu streikam pieteikušies jau vairāk nekā 500 ārstu; skaits arvien aug

Ģimenes ārstu streikam jau pieteikušies aptuveni 600 ārsti

Aptuveni 600 ģimenes ārstu jau izteikuši vēlmi piedalīties streikā, kas sāksies nākamajā pirmdienā pulksten 12, taču Latvijas Ģimenes ārstu asociācija saņem arvien jaunas vēstules par interesi streikot.

Asociācijā Latvijas Radio arī uzzināja, ka attiecības starp Veselības ministriju un ģimenes ārstiem kļuvušas vēl saasinātākas, trešdienas vakarā saņemot vēstuli no Nacionālā veselības dienesta (NVD), kas norāda, ka streika laikā nemaksās arī to ārstu praksēm paredzēto naudas daļu, kas atvēlēta māsām un ārstu palīgiem, lai gan ir paredzēts, ka viņi nestreikos.

Ceturtdienas laikā Latvijas Ģimenes ārstu asociācija plāno apkopot informāciju un gūt skaidrību, cik tieši ģimenes ārstu piedalīsies streikā.

„Es gribu teikt, ka vēl aizvien nāk kolēģi, kas pievienojas mūsu streikam, īpaši pēc vakardienas ministres paziņojuma, ka streiks ir sasteigts un politisks,” stāsta asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Ģimenes ārstu prasības:

  • palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus;
  • palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018.gadā;
  • palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā;
  • atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp jaunatveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu;
  • nepieļaut tādu ģimenes ārstu darba reformu, kā paredzēts Veselības ministrijas reformu plānā;
  • nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti jāsāk lietot tikai gadu pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Avots: Latvijas Ģimenes ārstu asociācija

Viņa norāda, ka jau pērn gada nogalē ģimenes ārsti brīdinājuši par streika iespēju, turklāt prasības ir ekonomiskas, piemēram, palielināt finansējumu primārajai aprūpei, nevis politiskas.  

Streiku atbalsta arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, kuras valde ceturtdien lems par rīcību streika laikā, kas sāksies 3.jūlijā, kā arī runās par vēstuli, ko saņēmuši no Veselības ministrijas iestādes.

Asociācijas vadītāja Līga Kozlovska stāstīja, ka NVD nosūtīja vēstuli tiem ģimenes ārstiem, kas pieteikušies streikā, brīdinot, ka streika laikā ārstu prakses  nesaņems finansējumu arī masām un palīgiem, un tā “NVD savā veidā piespiež arī masām un ārstu palīgiem streikot".

Pēc Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vēstītā medijiem streika laikā ģimenes ārstu prakses būs atvērtas un, lai arī ģimenes ārsts nesniegs valsts apmaksātos pakalpojumus un nepieņems pacientus, strādāt turpināšot ārstu palīgi un māsas. Tiesa, Veselības ministrijā Latvijas Radio uzzināja, ka no asociācijas nav saņemta informācija, kādā veidā tieši izpaudīsies ģimenes ārstu darba pārtraukšana. Tāpēc joprojām nav skaidras atbildes par ārstu palīgu un māsu atalgojumu.

Nacionālais dienests vēstulē raksta diezgan vispārēji: līguma neizpildes gadījumā neveiks samaksu par veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu, tajā skaitā, nemaksās kapitācijas naudu, fiksētos maksājumus un piemaksas, maksu par veiktajām manipulācijām un citus maksājumus.

Veselības ministrijas signāls ir šāds: jau tā trūcīgo veselības nozares finansējumu neizšķiedīs par prakšu dīkstāvi, bet gan to novirzīs tur, kur sniegs valsts apmaksāto pakalpojumu ģimenes ārstu streika laikā - tiem, kas aizstās ģimenes ārstu funkcijas, - dežūrārstiem, steidzamās palīdzības punktiem, slimnīcām un neatliekamās palīdzības dienestam.

Piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests rēķinās, ka ģimenes ārstu streika laikā varētu būt lielāks izsaukumu skaits. Dienests šobrīd pārplāno savu darbu, stāsta direktore Sarmīte Villere.

Viņa norādīja, ka streika laikā dienests aicina iedzīvotājus izmantot ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni, kas strādās diennakts režīmā, lai neaizņemtu ātrās palīdzības izsaukumu līniju, ja nepieciešama tikai konsultācija.

Ja streiks ieilgs, iespējams, būs lielāks izsaukumu skaits, pieļauj Villere.

Viņa stāsta, ka streika laikā dienests monitorēs izsaukumu skaitu, un, ja tas būtiski  pieaugs, prioritāri palīdzību sniegs pacientiem, kuru dzīvība ir apdraudēta, bet pārējiem “būs tomēr jāgaida brigāde”.  

Arī slimnīcas šobrīd plāno resursus darbam ģimenes ārstu streika laikā. Piemēram, Bērnu slimnīcā vēsta, ka pacientu plūsmu ģimenes streika laikā nevar paredzēt. Ja streiks ieilgs, vajadzēs piesaistīt papildu rezidentus, ar ko jau ir līgums. Taču jau tagad Bērnu slimnīcā Gaiļezera novietnē strādājošais tiešās pieejamības pediatrs strādās ilgākas darba stundas un viņam talkā vēl nāks divi rezidenti viņa pārraudzībā. Proti, slimnīca uzņemsies veikt vairākas ģimenes ārstu funkcijas: izrakstīt zīmes bērniem, kuri dodas uz diennakts vasaras nometnēm; receptes medikamentu iegādei bērniem ar hroniskām saslimšanām; reģistrēt un slēgt darba nespējas lapu saslimušo bērnu vecākiem.

Arī Rīgas Austrumu slimnīcā lēš, ka pacientu plūsma varētu būt nedaudz lielāka. “Tādēļ darbadienas laikā mums ir paredzēts, ka būs darbavieta izdalīta neatliekamās medicīniskās palīdzības uzņemšanas klīnikā, kur nāks ambulatorie pacienti. Tur būs speciālists – internists, kurš kopā ar māsu vai ārsta palīgu sniegs nepieciešamo palīdzību un informāciju pacientiem,” stāsta šīs klīnikas galvenais ārsts Ēriks Kalniņš.

Tāpat arī medijos izskanējušas ziņas, ka rezidenti nevēlas slimnīcās aizstāt ģimenes ārstus viņu pieteiktās protesta akcijas laikā. Rīgas Austrumu slimnīcā norāda, ka tā piedāvās slimnīcas rezidentiem pēc mācību plāna paredzēto obligāto dežūru darba dienas laikā atstrādāt slimnīcas neatliekamās palīdzības uzņemšanas dienestā, taču tas nekādi nav pretrunā ar programmu, kas viņiem jāapgūst. 

Tikmēr Veselības ministrija izsūtīja vēstuli Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai ar aicinājumu veikt pārrunas, izmantojot mediatora atbalstu, lai iespējami ātrā laikā panāktu abu pušu vienošanos. Veselības ministrija piedāvā kā mediatoru savstarpējās pārrunās pieaicināt prof. Ģirtu Briģi, informēja ministrija.

Jau ziņots, ka, sākot no 3.jūlija, kad streiku sāks ģimenes ārsti, viņi nesniegs valsts apmaksātos pakalpojumus, neizrakstīs darba nespējas lapas, neizrakstīs receptes, bet, ja pacientam būs problēmas, kas apdraud dzīvību, protams, viņam palīdzēs. 

Pagaidām nav zināms precīzi, cik ārstu piedalīsies streikā, bet uz streiku aicināti visi vairāk nekā 1100 Ģimenes ārstu asociācijas biedri, un arī Lauku ģimenes ārstu asociācija solīja streiku atbalstīt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt