Ģimenes ārstu praksēs atšķirīga interese par pielāgotajām Covid-19 vakcīnām

No pirmdienas, 12. septembra, ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos ir pieejamas jaunās, pielāgotās vakcīnas pret Covid-19. Atsaucība, tās pasūtot, ģimenes ārstu praksēs gan ir ļoti atšķirīga. Ne visi pacienti ir ieinteresēti saņemt jauno poti. Citviet jau veidojas gribētāju saraksts, bet citur nav neviena, kurš gaidītu jauno poti.

Ģimenes ārstu praksēs atšķirīga interese par pielāgotajām Covid-19 vakcīnām
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Latvijā vakcinācijas kabinetos un pie ģimenes ārsta ir iespēja pieteikties pielāgotajām Covid-19 vakcīnas. Tās ir efektīvas gan pret klasisko Covid-19, gan pret tā omikrona paveidu.

Taču ne visi ģimenes ārsti steiguši tās uzreiz pasūtīt. Tas gan nav tik daudz atkarīgs no pašiem ģimenes ārstiem, bet vairāk no viņu pacientu vēlmes un atsaucības vakcinēties.

Visnotaļ skumju ainu iezīmēja Liepājas ģimenes veselības centra ģimenes ārste Linda Reitzle, kura jau vairākkārt pandēmijas laikā ir stāstījusi, ka pasūtītās vakcīnas gluži vienkārši nesaņem. Tāpat arī šobrīd viņas prakse vēl nav saņēmusi jau agrāk pasūtītās iepriekšējās paaudzes vakcīnas. Savukārt, runājot par pielāgotajām vakcīnām, tādas šajā praksē šobrīd nav pasūtītas, jo iedzīvotāju interese ir ļoti zema. Visi, kuri vēlējušies, savakcinējušies ar iepriekšējām vakcīnām jau iepriekš, un neesot neviena, kurš gaidītu tieši šīs jaunās vakcīnas.

"Godīgi sakot, par tām jaunajām vakcīnām – būs darbs nopietns, jo tagad, kad vairs nav obligāti šie sertifikāti, daudzi ir saņēmuši trīs vakcīnas un arī izslimojuši vienu vai divas reizes Covid-19 infekciju. Es nezinu, kā mēs motivēsim mūsu pacientus vēl saņemt šo "būsteri". Nu, mēs mēģināsim un centīsimies, mums ir arī piesaistīts papildu darbinieks, bet šobrīd es nevaru pateikt optimisma pilnu prognozi, ka visi nāks un vakcinēsies.

Un mums, godīgi sakot, nav neviena, kurš šobrīd gaidītu tieši uz jauno vakcīnu," pastāstīja Reitzle.

Liepājas ģimenes veselības centra ģimenes ārste Linda Reitzle
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

Tikmēr Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Ainis Dzalbs, kurš ir arī Imunizācijas valsts padomes loceklis, nesteidz prognozēt, cik liela interese pēc jaunajām vakcīnām būs. Vienlaikus viņš pastāstīja, atsevišķu iedzīvotāju interese par jaunajām vakcīnām viņa praksē ir manāma.

"Pacienti mums šodien jau zvana un interesējas, kad viņi varētu pie mums pierakstīties. Mēs šos pierakstus sākam veidot. Es domāju, ka mēs šīs nedēļas otrajā pusē vakcināciju sāksim nodrošināt. Mums vēl ir tāda īpatnība, ka mēs apkalpojam sociālās aprūpes centru, un, ņemot vērā tās prioritātes, centra klientu un darbinieku vakcinācija mums ir prioritāte, tad mēs esam apņēmušies šonedēļ to realizēt. Iespēju robežās arī pārējos pacientus apkalposim. Es domāju, ka lielākā mērā vakcinācija mums būs ar nākamo nedēļu. Visticamāk. Bet redzēs – ja mums nebūs vēl citu akūtu saslimšanu, mēs, protams, varēsim arī ātrāk to organizēt," pastāstīja Dzalbs.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes locekli Aini Dzalbs
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

Tikmēr Ādažos ģimenes ārstes Gundegas Skruzes-Janavas praksē vakcīnas ir saņemtas un gribētāju sarakstā pieteikušies 11 cilvēki. Ārste plāno apzināt visus pacientus un paredz, ka skaits varētu augt. Pirmie pacienti Skruzes-Janavas praksē vakcīnas saņems šīs nedēļas nogalē. Viņa gan paredz – lielāka interese no iedzīvotājiem radīsies tad, kad jau būs pieaugusi saslimstība.

"Cilvēki redz vispārējo noskaņojumu sabiedrībā. Tad, kad Covid-19 atkal sāks kļūt par aktuālu problēmu, es domāju, ka tad arī prasība pēc vakcinācijas sāks augt no cilvēku puses. Šobrīd mēs kā sabiedrība esam atslābuši nepamatoti," uzskata mediķe.

Divās dienās, 11. un 12. septembrī, 147 ģimenes ārstu prakses un vakcinācijas kabineti ārstniecības iestādēs jau saņēmuši teju 7000 jaunās vakcīnas devu. Šobrīd turpinās pieteikšanās nākamajām piegādēm.

KONTEKSTS:

Septembra sākumā Latvija ir saņēmusi pielāgotās vakcīnas aizsardzībai gan pret omikrona apakšpaveidu, gan pret oriģinālo Covid-19 vīrusu.  Saņemtas 230 400 pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 "Comirnaty Original/Omicron BA.1" un 43 200 pielāgotās vakcīnas "Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1".

Paredzams, ka ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos pielāgotās vakcīnas būs pieejamas no 12. septembra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti