Panorāma

Pedagogiem algas šogad nepalielinās

Panorāma

Panorāma

Jauns administratīvais slogs ģimenes ārstiem

Ģimenes ārstiem jauns administratīvais slogs; ministrija pagaidām nedomā to atcelt

Ērtāka dzīve pacientiem, bet papildu pienākumi ārstiem - spēkā stājušies pērn pieņemtie grozījumi valdības noteikumos, kas liek visas ar roku rakstītās kvītis par maksas medicīnas pakalpojumiem ievadīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā sistēmā. Ģimenes ārsti, kuri ik dienas izraksta vairākus desmitus kvīšu par pacienta iemaksu, vēl cer, ka jaunā ministrijas vadība rosinās šo kārtību mainīt.   

ĪSUMĀ:

  • No februāra ģimenes ārstiem katra kvīts jāievada VID elektroniskajā sistēmā.
  • Ārstu asociācijas vadītāja: Gadā jāievada 2500 kvītis.  
  • Noteikumi prasa kvītis ievadīt reizi ceturksnī.
  • Ārsti pagaidām kvītis sistēmā neievada, cer, ka valdība prasību atcels.
  • Veselības ministrija pagaidām izmaiņas neplāno.
  • VID skaidro: Izmaiņas atvieglo dzīvi pacientiem.
  • VID arī norāda: Ārstu prakses var kvītis uzreiz sagatavot elektroniski.
  • Asociācija iebilst: Programmatūra e-kvītīm ir papildu izdevumi.

Pacientu iemaksu fiksēšanai ģimenes ārstu praksēs bez kases aparāta aiziet aptuveni viena kvīšu grāmatiņa dienā.

“Tas ir apmēram 25-30 cilvēki. Mēnesī tas varētu būt vidēji 200, ceturksnī tas ir 600 un gadā – 2500, tātad gadā man ir jāievada 2500 kvītis,” stāsta Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Februārī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi, pēc kuriem katra kvīts jāievada arī elektroniskajā Valsts ieņēmumu dienesta sistēmā. Ārstam vai ārsta palīgam jāpārraksta pacienta vārds uzvārds, personas kods, pakalpojuma veids, cena un kvīts numurs.

Jaunās prasības stājušās spēkā ārstu viskarstākajā darba laikā – gripas sezonā, kad ir visvairāk pacientu un attiecīgi arī visvairāk kvīšu.

Pagaidām ģimenes ārsti kvītis sistēmā nevada. Noteikumi paredz pārskatu iesniegt reizi ceturksnī, un nozares asociācija vēl cer, ka jaunā ministre pērn ieviesto kārtību mainīs.

 “Šobrīd mēs neplānojam rosināt grozījumus,” atzīst Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Veselības ministrijā uzsver, ka, tā kā daļai pacientu, piemēram, bērniem, pacienta iemaksa netiek prasīta, reālais dienā izsniegto kvīšu skaits ir mazāks, nekā min asociācija.

“10, 15 pacienti, kuriem dienā vidēji kvītis tiek izsniegtas, vai tas ir nesamērīgs slogs – ievadīt to sistēmā. Ja tas tā ir, iespējams, jādiskutē,” pieļauj Šneiders.  

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) skaidro – izmaiņas ieviestas, lai atvieglotu dzīvi pacientiem.

“Cilvēkiem vairs nebūs jānāk ar čekiem vai kvītīm uz VID vai jāsūta VID, bet Valsts ieņēmumu dienests varēs sagatavot jau automātiski šīs nodokļu pārmaksas,” norādīja VID Nodokļu kontroles pārvaldes pārstāve Aiva Sotniece.

“Vai tas ir samērīgi, ka ārsts pāri pa 2000 [kvīšu] ievada un velta laiku tam, ar to laiku, ka pacients, ja viņš vēlas, sešas kvītis nokopē un aizsūta VID?” retoriski vaicāja Veide.

Valsts ieņēmumu dienestā kā risinājumu ģimenes ārstu praksēs, kur nevar atļauties kases aparātu, iesaka kvītis gatavot uzreiz elektroniski

“Jāiegādājas speciāla programma no kādiem medicīnas programmu izstrādātājiem, kur tātad pēc VID ģenerētajiem numuriem būs iespēja sagatavot elektroniskā vidē kvīti,” skaidro Aiva Sotniece.

Ģimenes ārstu asociācijai uz to ir īsa atbilde. “Nu tad dodat papildu finansējumu!” sacīja Veide.

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders savukārt norāda, ka “šogad ģimenes ārstiem ir vairāk naudas, ir vairāk naudas ne tikai sadaļā uz atalgojumu, bet arī kapitācijas nauda”.

Viņš atzina, ka varētu šo kvīšu sistēmu apvienot ar e-veselības sistēmu, “sajūgt šīs sistēmas ir iespējams, bet, protams, tas ir nākotnes jautājums, šobrīd tādas iespējas nav”.

Daļa ģimenes ārstu konsultējas par iespējām jau iegādātās datorsistēmas pielāgot arī digitālo kvīšu veidošanai.

“Es maksāšu atkal dārgāk par to, ka viņi apstrādās programmu kvītis, uz kurām ir 1,42 eiro, tas ir nesaprātīgi,” pauž ģimenes ārste Alise Nicmane-Aišpure.

7 komentāri
Baiba Zariņa
veselības polises atmaksā šos čekus 100%. Valsts stipri ierbežoti, ļoti neērts un neizdevīgs pasākums.
Anonīms lietotājs 34023
Ļoti labs likums! Un ārstu prakse ir atvērta gandrīz visur no 8-17. Dakteri pieņem dienā tikai 3-4 stundas un atlikušajās 4 stundās ārstu palīgiem pietiek laika ievadīt tās kvīti.
Ieva Rudza
Drošī vien, jūs pat nesaprotat kas ir ģimenes ārsta darbs. 4 stundas + 1 akūtā stunda - laiks, kad pacienti nāk un nāk, visi tiek pieņemti maksimāli ātrā laikā. 5-6 cilvēki stundā. Vai tas viss un sīkumu aizmirsāt ? 1. Šajā laikā un nākamajās stundās jāizraksta e-receptes arī tiem, kuri nav atnākusi uz vizīti, sevišķi gados veciem cilvēkiem ar hroniskām slimībām 2. Jāaizpilda kartiņas visim, kas bija atnācis dienas laikā, arī atzīmēt kam ir izrakstīts telefoniski, kurš nevar pats atnākt. Par kvītīm : papildus slogs 1 darba diena ievadīšanai (ja darboties ļoti ātri) - izmaksas Kāds labums cilvēkam ? NULLE ! Ne jau katrs aizpilda deklarācijā šo sīkumu par 0.30 centu atgriešanu. Cilvēkam JEBKURĀ gadījumā būs citi MEDICĪNAS ČEKI un KVĪTIS - absurds, ka 3 kvītis ievada ārsts, bet pašam jāievada klāt kādus 20 !
Fju Timtovskis
Vienkāršāk! Katram potenciālajam savārgušajam jau mājās jāpārskaita VID tie santīmi un jādodas pie ārsta-šis paskatās datorā-OK, samaksāts, procedūra notiek! Visi apmierināti un laimīgi.
Anonīms lietotājs 17776
Ārstiem būtu jāvada šī informācija sistēmā. Tam tā vienkārši ir jābūt, bet ir jāatsakās no ar roku pildāmām kvītīm. Ir jābūt IT sistēmu integrācijai - ārsts e-veselībā atzīmē, ka esmu bijis pie viņa, pieraksta visu ko vajag fiksēt slimības vēsturei un papildus ieraksta saņemtos pakalpojumus un summas. Tālāk VID EDS iegūst info par summām un darīts. Vienkārši jāgrib pārmaiņas un ministrijām tās jāvirza PAREIZI.
Anonīms lietotājs 17776
Ieva, "virzīt PAREIZI" nozīmē vispirms izstrādāt risinājumu un tikai pēc tam uzlikt to kā obligātu. E-veselība, tāpat, kā citu valsts pirkto sistēmu brāķi, ir iepirkumu procedūru trūkumu paraugstunda. Ja būvniecībā brāķi izpaužas lielākoties vizuāli un visi pie tā pieraduši, tad IT jomā brāķis nozīmē reālus darbības traucējumus, ko visi jūt. Nevajag dot valsts sistēmas taisīt idiotiem!!!
Ieva Rudza
Vai jūs esat ierēdnis? Tādas sistēmas NAV. E-veselība darbojās ar pārtraukumiem. Nevar pat nokopēt receptes - katru javada no jauna. Tas izmaksās vēl kādus 20 miljonus, ja sekot e-veselības izmaksām.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti