Sadaļas Sadaļas

Ģimenes ārsti vēl gaida norādes par slimības lapu pieprasījumu saistībā ar «Covid-19»

Veselības ministrija aicinājusi mediķus, pedagogus, sociālos darbiniekus, kuri apmeklējuši "Covid-19” plašāk skartās teritorijas, izņemt darba nespējas lapu un 14 dienas palikt mājās. Šo ieteikumu varētu izmantot arī citās jomās strādājošie, tomēr ģimenes ārsti vēl gaida jaunas norādes, vai pēc šādiem pieprasījumiem izsniedzamas slimības lapas.

Ģimenes ārsti vēl gaida norādes par slimības lapu pieprasījumu saistībā ar "Covid-19”Jānis Kincis

Ģimenes ārsti pašlaik gaida jaunas norādes no Veselības ministrijas par darba nespējas lapu izsniegšanu. Vakar [pirmdien, 2. martā] izskanēja ministrijas ieteikums vīrusa plašāk skarto zonu apmeklētājus, kuriem nav vīrusa simptomu, iespēju robežās vienoties ar priekšniecību par 14 dienu periodu, kurā darba vietu neapmeklēt. Īpaši tas attiecināts uz pedagogiem, sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem, mediķiem, kuri pabijuši vīrusa izplatības valstīs. Tomēr pašlaik ģimenes ārsti to var tikai rekomendēt, atzina Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

"Ja pacients ir atbraucis no vīrusa skartajām teritorijām, bet simptomu nav un viņš ir vesels, mēs tomēr iesakām palikt mājās, mērīt divreiz dienā temperatūru, vērot savu pašsajūtu un vienoties ar darba devēju par strādāšanu no mājām vai kā citādi. Bet mums nav norādes, ka šādos gadījumos jādod darba nespējas lapa!" sacīja Veide.

Jācer, ka darba devēji izvērtēs iespējamos riskus un piekritīs praksei ar darbiniekiem vienoties par šādu 14 dienu periodu neatkarīgi no tā, vai tas noformēts ar slimības lapu vai bez tās, pauda Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības vadītājs Egils Baldzēns.

"Mēs no savas puses aicinātu šo valdības norādījumu darba devējiem respektēt. Ja tiešām kāds darbinieks ir bijis Ziemeļitālijā, Dienvidkorejā vai Ķīnā, labāk to ievērot, jo zaudējumi jebkuram uzņēmējam būtu daudz lielāki, ja veidojas šāds saslimšanas perēklis," atzīst Baldzēns.

Vienlaikus viņš neprognozē daudz šādu gadījumu, jo "neviens jau negrib, jo katrs saprot, ja šo iespēju izmantos pilnīgi nepamatoti, tad darba devēji vērtēs arī attieksmi".

Savukārt Valsts darba inspekcijā (VDI) norāda, ka darba devējam ir jārespektē ģimenes ārsta lēmums par darba nespējas lapas izsniegšanu kādam darbiniekam. Nav pieļaujams, ka darbiniekam 14 dienu periods bažās par saslimšanu būtu jānoformē kā atvaļinājums, uzsver VDI Darba tiesību nodaļas vadītāja Mārīte Noriņa.

"Ko mēs varam pateikt, ka, vērtējot šo situāciju, no darba tiesisko attiecību regulējuma nekādas izmaiņas nav paredzētas, tieši tāpat kā attiecībā uz atvaļinājumu piešķiršanas kārtību. Atvaļinājumus piešķir tāpat kā agrāk, pusēm vienojoties," pauž Noriņa.

Valdība otrdien, 3. martā, iecerējusi lemt par 2,6 miljonu eiro novirzīšanu aizsardzības pasākumiem un aprīkojumam pret "Covid-19” vīrusa izplatību. Vienlaikus amatpersonas aicina pēc iespējas biežāk mazgāt rokas un, ja iespējams, atcelt plānus doties uz vīrusa skartajām teritorijām, galvenokārt Ziemeļitāliju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt