Dienas notikumu apskats

Katalonijas reģionālā valdība izsludinājusi referendumu par atdalīšanos no Spānijas

Dienas notikumu apskats

Bažījas par tiesu reformas ietekmi uz tiesu pieejamību

Ģimenes ārstu asociācija nolēmusi streikot

Ģimenes ārsti piesaka streiku no 3.jūlija

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, kas apvieno lielāko daļu ģimenes ārstu Latvijā, pieteikusi streiku no šā gada 3.jūlija. Šādu soli nolemts spert pēc tam, kad Veselības ministrija (VM) noraidījusi aicinājumu veidot izlīgšanas komisiju, lsm.lv informēja asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Ģimenes ārsti: Tas ir izmisuma solis

Asociācijas biedri jau sapulcē 26. maijā nolēma pieteikt streiku. Taču pirms streika pieteikšanas asociācija piedāvāja VM veidot izlīgšanas komisiju. Taču šis piedāvājums tika noraidīts, līdz ar to atliek tikai streiks, teica Veide. 

Ģimenes ārstu prasības:

  • palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus;
  • palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018.gadā;
  • palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā;
  • atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp jaunatveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu;
  • nepieļaut tādu ģimenes ārstu darba reformu, kā paredzēts Veselības ministrijas reformu plānā;
  • nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti jāsāk lietot tikai gadu pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Avots: Latvijas Ģimenes ārstu asociācija

No asociācijā esošajiem 1160 ģimenes ārstiem par streiku sēdē nobalsojuši klātesošie 609 ģimenes ārsti. Nav izslēgts, ka streikam, kas ir brīvprātīgs, pievienosies arī pārējie ģimenes ārsti, teica Veide.

"Iepriekš jau mēs gan piketējām, gan bija pārrunas veiktas, bet nekāda reakcija no Veselības ministrijas vai valdības puses nebija. Līdz ar to atliek tikai vienīgi streiks," teica asociācijas vadītāja.

Streika laikā no 3.jūlija ģimenes ārsti pārtrauks sniegt valsts apmaksātos veselības pakalpojumus, izņemot akūto neatliekamo palīdzību.

"Likumā ir noteikts, ka ir nepieciešams sniegt dzīvībai apdraudošā situācijā palīdzību, un to mēs arī sniegsim, ja tāda būs pacientiem, bet mēs ieteiksim pacientiem, kur vērsties. Tā ir neatliekamā palīdzība, slimnīcu uzņemšanas nodaļa, ja notiek kaut kas akūts," teica Veide.

Streika ilgums pagaidām nav zināms – streiks turpināsies, līdz būs apmierinātas streikotāju prasības. "Tā ir viena diena, trīs dienas, nedēļa, varbūt vairākas nedēļas," sprieda Veide. ​​​

Viņa norādīja, ka valstī arvien nav plāna, kā palielināt atalgojumu ģimenes ārstiem, māsām un ārstu palīgiem. Tāpat ģimenes ārsti ir nemierā ar veselības aprūpes reformā paredzēto papildu pienākumu – dežūrārsta pakalpojumu. Tas plānots bez atbilstoša finansiāla un cilvēkresursu seguma, klāstīja Veide.

Ģimenes ārsti arvien nav apmierināti ar e-veselības sistēmu, kas ārstiem pēc diviem mēnešiem būs jālieto obligāti, bet kas, pēc ģimenes ārstu domām, arvien ir "vāja" un neefektīva, klāstīja asociācijas vadītāja.

 "Valsts veselības aprūpe ir uz iznīcības robežas. Tas ir izmisuma solis," lēmumu par streika rīkošanu skaidroja Veide.

"Ja finansējumu veselības aprūpei neatrod, tad valsts pakalpojums var būt apdraudēts."

Streika pieteikums saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajām prasībām iesniegts valdībai, VM un  Nacionālajai Trīspusējās sadarbības padomei. Tāpat pieteikums iesniegts Valsts darba inspekcijai (VDI).

Veide piebilda, ka veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzīta) aicinājusi ģimenes ārstus uz tikšanos nākampirmdien, 19.jūnijā.

Veide par ģimenes ārstu lēmumu streikot no 3. jūlija
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

Ministrija esot atvērta sarunām

Streika izlīguma komisiju ministrija neesot piekritusi veidot, jo neesot pārliecības, ka streiks pēc būtības ir leģitīms.

Lai to noskaidrotu, VM sazinājusies ar VDI. Ministrijai un ģimenes ārstiem nav klasisku darba attiecību, un no VDI saņemtā atbilde ietekmēs VM tālāko rīcību pieteiktā streika jautājumā. 

Ministre Čakša sacīja, ka izlīguma komisijas rīkošanai vispirms jāsaprot juridiskais ietvars, taču VM noteikti ir atvērta sarunām ar ģimenes ārstiem. 

"Veselības ministrija ir aicinājusi ģimenes ārstus uz sarunu. Šī saruna vēl nav notikusi. Šis finansējuma jautājums ir noteikti visakūtākais," sacīja ministre.

Tikmēr premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) ģimenes ārstu pieteikto streiku komentē skopi, norādot, ka sarunas ar ģimenes ārstiem jāved Čakšai. Viņš gan piekrīt, ka finansējuma problēmas jāvērtē visā nozarē, nevis pa atsevišķām ārstu grupām.

"Visai valsts finansētajai aprūpes nozarei tā nevar skatīties atrauti – viena grupa, otra grupa. Tur ir jāsamēro viss kopumā. Tā kā es domāju, ka veselības ministre nāks ārā ar analīzi un tad mēs pārrunāsim šo jautājumu," sacīja premjers.

Kučinskis arī atzina, ka ģimenes ārstu streiks akcentē problēmu ar veselības aprūpes finansējumu kopumā, un tālāk bez risinājuma iztikt nevar.

Koalīcijas partijas ir vienojušās, ka diskusijas par papildu naudas avotu veselības aprūpei jānoslēdz trešdien, 14.jūnijā.

Šobrīd politiķi sliecas atbalstīt variantu par sociālo iemaksu palielināšanu par vienu procentpunktu, tomēr diskusijas vēl turpinās. Kučinskis gan nesola, ka pēc lēmuma par ilgtermiņa naudas avotu veselības aprūpei varēs vienoties arī ar ģimenes ārstiem par viņu prasībām.

"Es to nevaru komentēt. Čakšas kundzei ir jāsatiekas un jāskatās vispārējā nozares kontekstā," teica Ministru prezidents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt