Ģimenes ārsti pārtrauc streiku; prasību nepildīšanas gadījumā atsāks streikot nākamgad

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA)  nolēma pārtraukt jūlijā uzsākto streiku, taču ārsti gatavi to atsākt 2018. gadā, ja valdība nepildīs streika prasības.

Ģimenes ārsti ir saņēmuši no Nacionālā veselības dienesta (NVD) sagatavotos līgumus par pakalpojumu sniegšanu 2018. - 2020. gadā un līgumu par e-veselības lietošanu, kas jāparaksta dažu dienu laikā. Asociācija paziņojumā medijiem pauž, ka “ģimenes ārsta tiesības un tiesiskās intereses šajos līgumos nav ietvertas”.

“Prasības parakstīt vienas puses sastādītu līgumu, kurā tiek nodrošinātas tikai vienas līgumslēdzējpuses intereses, ir pretrunā līgumu brīvības principam, kura ievērošanas obligātumu paredz Valsts pārvaldes iekārtas likums un citi saistošie tiesību akti.

Dienests piedāvā ārstiem parakstīt līgumu, kurā iztrūkst būtiska līguma sastāvdaļa, proti, par pakalpojumiem paredzētās samaksas apmērs. Dienests prognozējamo samaksas apmēru ir nosūtījis kā informatīvu materiālu un sola, ka to vienpusēji paziņos tad, kad ministrija būs sadalījusi piešķirtos budžeta līdzekļus,” skaidroja asociācija.

Asociācijas biedru sapulce piektdien, 1.decembrī, nolēma pieprasīt Nacionālajam veselības dienestam nekavējoties saskaņot ar asociāciju primārās veselības aprūpes pakalpojumu 2018. gadam līguma nosacījumus, lai garantētu ģimenes ārstu līgumisko tiesību un interešu aizsardzību.

Ģimenes ārsti biedru sapulcē uzklausīja kolēģu un speciālistu atzinumus par e-veselības sistēmas darbības izpēti un  nolēma

•    pieprasīt, lai NVD saskaņo ar asociāciju e-veselības līguma nosacījumus;

•    sākt e-veselības sistēmas lietošanu ar daļu “e-darbnespējas lapa”;

•    daļu “e-recepte” lietot tad, ja katras receptes izrakstīšana neaizņem ilgāk kā 60 sekundes janvārī, ilgāk kā 30 sekundes februārī, pārējās e-receptes izrakstīt tad, ja tas netraucē pacientu ārstēšanas darbam;

•    lai pacienti neciestu e-veselības trūkumu dēļ, kad e-veselības sistēma neļauj ātri sagatavot dokumentu, izsniegt pacientam nepieciešamo dokumentu papīra formā un par to izdarīt ierakstu kartiņā;

•    reģistrēt e-veselības sistēmas tehniskās darbības trūkumus, apkopot un nosūtīt asociācijai un NVD.

Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide: Par streika pārtraukšanuLaura Dzērve
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide norādīja, ka veselības ministre atteica slēgt koplīgumus un ieteica visus jautājumus risināt caur publisko līgumu, un asociācijas valde cerēja, ka šo publisko līgumus ministrija atsūtīs saskaņošanai, taču tas nenotika un līgumi izsūtīti ārstiem, apejot asociāciju.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide
Veide arī pauda, ka streiks pagaidām pārtraukts, taču to jebkurā brīdī 2018.gadā varēs atsākt, ja netiks izpildītas streika prasības -  kapitācijas naudas palielināšana jeb lielāka samaksa par katru ģimenes ārsta praksē reģistrēto pacientu, reformas un e-veselības trūkumu novēršana.

 

Ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijā nolemto veselības ministre Anda Čakša no Latvijas Zaļās partijas ir iepazinusies. Viņa par labu ziņu sauca to, ka ģimenes ārsti lēmuši pārtraukt lēno streiku, taču par līgumu saskaņošanu skaidras atbildes vēl nav.

Ministre uzsvēra, ka ir būtiski, ka ģimenes ārsti ir atpakaļ uz klāja un piedalās veselības aprūpes sistēmā. Savukārt ārstiem izsūtītajā līguma formā ir mazināts birokrātiskais slogs un līgums ir vieglāk saprotams, un bažas par finanšu aspektu tiks ņemtas vērā, bet finansēšanas noteikumus nosaka valdība  un attiecīgi katru gadu tos pārskata, bet līgumu slēdz iz trīs gadiem.

Anda Čakša: Par ģimenes ārstu streika pārtraukšanu Laura Dzērve
“Par saskaņošanu ar asociāciju, es domāju, ka tas mums ir iekšēji pārrunājams jautājumus, jo šobrīd līgums ir divpusējs starp ģimenes ārstu praksi un Nacionālo veselības dienestu, un, ja ģimenes ārsta prakse grib piesaistīt arī kādu trešo pusi, padomdevēju līgumu slēgšanā, viņiem ir tādas tiesības,” sacīja ministre.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Sarunās ar streikotājiem neizdevās panākt vienošanās par kapitācijas naudas palielināšanu atalgojuma sadaļā. Sākotnēji ministrija prasībām nepiekrita, taču pēc Stratēģiskās padomes sēdes piedāvāja kapitācijas naudas palielināšanu sasaistīt ar kvalitātes kritēriju izpildi.

Streika otrās nedēļas sākumā mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu - turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.

Tikmēr oktobrī VM nākusi klajā ar solījumu palielināt tā saukto kapitācijas maksu jeb naudas summu, ko ģimenes ārsts mēnesī saņem par vienu pacientu, no 1,25 līdz 1,60 eiro. Ģimenes ārstu asociāciju šāda summa apmierina, bet tā nepiekrīt daļai ministrijas izvirzīto kvalitātes kritēriju, kā arī e-veselības pilnīgai ieviešanai no nākamā gada sākuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt