Rīta Panorāma

«In Memorium» – koncerts godinot Komunistiskā genocīda upuru piemiņu

Rīta Panorāma

Intervija ar LU rektoru Indriķi Muižnieku

Intervija ar Līgu Kozlovsku

Ģimenes ārsti: Nevarot nopirkt kompensējamās zāles pa daļām, pacienti tās nelieto

Veselības ministrijai ir jārod iespēja atcelt ierobežojumu, kas liedz kompensējamos medikamentus izpirkt pa daļām, uzskata Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Asociācijas prezidente Līga Kozlovska Latvijas Televīzijas raidījumā stāstīja, ka šādas izmaiņas būtu elementāras, bet palīdzētu gan pacientiem, gan ārstiem.

Pirms e-recepšu ieviešanas pacienti varēja doties uz aptieku ar recepti vairākas reizes, lai nopirktu zāles, kas nepieciešamas trim mēnešiem, bet tagad e-veselība šādu iespēju nedod. Pacientiem ir grūti atļauties uzreiz nopirkt visas nepieciešamās zāles. Īpaši ziemā, kad komunālie maksājumi ir augstāki.

"Pacienti kautrējas atklāt savu finansiālo stāvokli, tāpēc viņi mēdz izvēlēties zāles, kuras pirkt, vai arī lieto pa tabletei katru otro dienu. Tas ir ļoti slikti viņu veselībai," stāstīja Kozlovska.

Ārsti mēģina palīdzēt pacientiem, rakstot atsevišķas receptes. Tomēr tas apgrūtina gan pacientus, gan ārstus. Īpaši gadījumos, kad cilvēkam smagas saslimšanas gadījumā ir jālieto desmit vai vairāk medikamentu. Kozlovska teica, ka viņa pati jūt, cik daudz laika darbam atņem papildu recepšu izrakstīšana.

Viņasprāt, vienīgā problēma, kas ministrijai varētu liegt īstenot ārstu prasīto, būtu tas, ka e-veselībā izmaiņas nav iespējams veikt.

Asociācijā informēja, ka "Mēness aptiekās" veiktās aptaujas rezultāti liecina - ceturto daļu zāļu pacienti nespēj nopirkt finansiālās situācijas dēļ.  63% farmaceitu atzīst, ka apmēram piektā daļa apmeklētāju lūdz viņiem padomu, kuri no ārsta izrakstītajiem medikamentiem jāiegādājas obligāti, bet kurus var nepirkt, savukārt vēl 36% farmaceitu norāda, ka grūtības ar visu ārsta izrakstīto medikamentu iegādi ir vismaz pusei pacientu. Tas nozīmē, ka situācija būtībā ir dramatiska.

“Izkristalizējās tas, ka daudzi farmaceiti teica, ka gandrīz puse pacientu nevar nopirkt visu, kas ir izrakstīts.

Un piektā daļa prasa, ko varu pirkt šodien, ko atlikt, ko nepirkt vispār. Lai gan mēs taču zinām – ja ārsts ir izrakstījis, ir jālieto viss! Lai terapija ir efektīva,” uzsvēra farmaceite Ērika Pētersone.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija vēršas pie Veselības ministrijas ar lūgumu izvērtēt situāciju un rast tai atrisinājumu. Asociācija uzskata, ka medikamentiem vajadzētu samazināt arī PVN likmi. Tomēr, izprotot šāda lēmuma ietekmi uz kopējo valsts budžetu un tā komplicētību, pašlaik lūdz vismaz atcelt prasību visus kompensējamos medikamentus iegādāties vienā reizē.

"Ir jābūt veidam, kā iedzīvotājiem sniegt iespēju kompensējamos medikamentus iegādāties pa daļām. Lauku ģimenes ārstu asociācija aicina izveidot darba grupu, kas šo jautājumu atrisinātu, un paši esam gatavi aktīvi un konstruktīvi iesaistīties tās darbā," rakstīts asociācijas paziņojumā medijiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti