Rīta Panorāma

«In Memorium» – koncerts godinot Komunistiskā genocīda upuru piemiņu

Rīta Panorāma

Intervija ar LU rektoru Indriķi Muižnieku

Intervija ar Līgu Kozlovsku

Ģimenes ārsti: Nevarot nopirkt kompensējamās zāles pa daļām, pacienti tās nelieto

Veselības ministrijai ir jārod iespēja atcelt ierobežojumu, kas liedz kompensējamos medikamentus izpirkt pa daļām, uzskata Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Asociācijas prezidente Līga Kozlovska Latvijas Televīzijas raidījumā stāstīja, ka šādas izmaiņas būtu elementāras, bet palīdzētu gan pacientiem, gan ārstiem.

Pirms e-recepšu ieviešanas pacienti varēja doties uz aptieku ar recepti vairākas reizes, lai nopirktu zāles, kas nepieciešamas trim mēnešiem, bet tagad e-veselība šādu iespēju nedod. Pacientiem ir grūti atļauties uzreiz nopirkt visas nepieciešamās zāles. Īpaši ziemā, kad komunālie maksājumi ir augstāki.

"Pacienti kautrējas atklāt savu finansiālo stāvokli, tāpēc viņi mēdz izvēlēties zāles, kuras pirkt, vai arī lieto pa tabletei katru otro dienu. Tas ir ļoti slikti viņu veselībai," stāstīja Kozlovska.

Ārsti mēģina palīdzēt pacientiem, rakstot atsevišķas receptes. Tomēr tas apgrūtina gan pacientus, gan ārstus. Īpaši gadījumos, kad cilvēkam smagas saslimšanas gadījumā ir jālieto desmit vai vairāk medikamentu. Kozlovska teica, ka viņa pati jūt, cik daudz laika darbam atņem papildu recepšu izrakstīšana.

Viņasprāt, vienīgā problēma, kas ministrijai varētu liegt īstenot ārstu prasīto, būtu tas, ka e-veselībā izmaiņas nav iespējams veikt.

Asociācijā informēja, ka "Mēness aptiekās" veiktās aptaujas rezultāti liecina - ceturto daļu zāļu pacienti nespēj nopirkt finansiālās situācijas dēļ.  63% farmaceitu atzīst, ka apmēram piektā daļa apmeklētāju lūdz viņiem padomu, kuri no ārsta izrakstītajiem medikamentiem jāiegādājas obligāti, bet kurus var nepirkt, savukārt vēl 36% farmaceitu norāda, ka grūtības ar visu ārsta izrakstīto medikamentu iegādi ir vismaz pusei pacientu. Tas nozīmē, ka situācija būtībā ir dramatiska.

“Izkristalizējās tas, ka daudzi farmaceiti teica, ka gandrīz puse pacientu nevar nopirkt visu, kas ir izrakstīts.

Un piektā daļa prasa, ko varu pirkt šodien, ko atlikt, ko nepirkt vispār. Lai gan mēs taču zinām – ja ārsts ir izrakstījis, ir jālieto viss! Lai terapija ir efektīva,” uzsvēra farmaceite Ērika Pētersone.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija vēršas pie Veselības ministrijas ar lūgumu izvērtēt situāciju un rast tai atrisinājumu. Asociācija uzskata, ka medikamentiem vajadzētu samazināt arī PVN likmi. Tomēr, izprotot šāda lēmuma ietekmi uz kopējo valsts budžetu un tā komplicētību, pašlaik lūdz vismaz atcelt prasību visus kompensējamos medikamentus iegādāties vienā reizē.

"Ir jābūt veidam, kā iedzīvotājiem sniegt iespēju kompensējamos medikamentus iegādāties pa daļām. Lauku ģimenes ārstu asociācija aicina izveidot darba grupu, kas šo jautājumu atrisinātu, un paši esam gatavi aktīvi un konstruktīvi iesaistīties tās darbā," rakstīts asociācijas paziņojumā medijiem.

 

4 komentāri
Anonīms lietotājs 35891
Patiesībā kompensējamās zāles nekad nav varēts iegādāties pa daļām. No kurienes tāda informācija?Zāles nelieto arī tie , kuri tās var nopirkt, reizēm mājās zāļu vairāk nekā aptiekā.
Anonīms lietotājs 35890
Daktere tiešām izskatās samulsusi. Bet fakts ir arī tas, ka situācija ar kompensējamām zālēm ir īsts murgs. Kāpēc atļauts parasto recepti izpirkt kaut 10 piegājienos, bet kompensējamos nē?! Mana Ome savos 79 gados dzer asinsspiediena zāles un vienlaikus ir iedzīvojusies arī plaušu slimībā (paldies Dievam neapstiprinājās aizdomas par tuberkulozi), katru dienu dzer sauju ar zālēm, liela daļa ir kompensējamie medikamenti. Un ik pa trīs mēnešiem, kad viņai ir jāpērk kārtējā lielā porcija ar visām tām zāļu kastītēm visiem trīs mēnešiem ir īsts murgs! Viņa iemācījusies dzīvot tā, lai katru mēnesi iztiktu arī ar nožēlojamo valsts atvēlēto pensiju, taču tas viens mēnesis, kad ir jāsamaksā par trīs mēnešu zālēm ir smags pat viņai, kas taupa, skaita, plāno un rēķina! Viņa katru mēnesi cenšas atlikt to naudu, kas būs vajadzīga zālēm, bet, kā zināms, atlikt un sakrāt vienmēr ir grūtāk nekā izmaksāt pa daļām. Ja visas tās kompensējamās receptes arī varētu pirkt pa daļām, viņai noteikti būtu vieglā
Anonīms lietotājs 18959
Diezgan vāji argumenti. Arī ārste pati nevar noformulēt, kur īsti ir problēma.
Anonīms lietotājs 22483
Vēl jau ir problēma, par kuru neviens nerunā: kompensējamās zāles nav pieejamas pietiekamā daudzumā. Reizēm nākas apskraidīt n-tās aptiekas, kamēr salasa savam senioram izrakstīto zāļu komplektu, kas būtībā ir banāls. Acīmredzot, aptiekām nav pienākuma turēt rezerves. Vai arī zāļu lieltirgotavas dzen stūrī ražotājus, prasot atlaides (bet tās, protams, nerezultējas cenas samazinājumā pacientam, starpība aiziet Dina Š[email protected] greznajā dzīvesveidā), tāpēc ražotāji izvēlas vispirms tirgot savas zāles citās valstīs bez atlaidēm un LV ir situācijas, kad zāļu visām aptiekām vienkārši nepietiek.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti