Ģimenes ārsti nākamā gada sākumā rīkos protesta akciju

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas biedri pilnsapulcē piektdien, 2.decembrī, nolēma atbalstīt valdes lēmumu nākamā gada sākumā rīkot protesta akciju. 

No piektdienas, 2.decembra, asociācijas biedriem būs iespēja paust viedokli par protesta akcijas formu un laiku. Šī mēneša laikā aptaujas rezultātus apkopos un nonāks pie secinājumiem, kāda veida protesta akcija jārīko, norādīja asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Ģimenes ārstus uztrauc jautājums par e-veselības sistēmas ieviešanu. Tāpat viņus neapmierina zemais atalgojums.

Iepriekš plānoja, ka papildus aptuveni 20 miljonus eiro nākamā gada budžetā paredzēs mediķu atalgojumam, norādīja Veide. Taču tas nenotika un nākamgad mediķu atalgojums nepalielināsies.

Ģimenes ārsti nākamā gada sākumā rīkos protesta akciju

  "Iemesli ir nopietni. Saistībā ar e-veselību vispirms. Mēs esam, protams, panākuši to, ka termiņš [par e-veselības sistēmas obligātu lietošanu] ir vēl pagarināts, bet sistēma nav kārtībā un tā nebija arī pirms gada gatava darbam. Un likumdošana, kas aizsargā pacienta tiesības, nav sakārtota. Un gada laikā tā netika sakārtota. Tādēļ mums šobrīd vēl nav skaidrs, kā ministrija veiks un pārskatīs šos jautājumus," teica Veide.

  Pēc viņas teiktā, otrs sasāpējušais jautājums ir "katastrofāli zemais budžets" veselības aprūpē nākamgad.

  "Ja mēs skatāmies procentuāli, tad ir 9,8% no valsts budžeta veselībai atvēlēti. (..) Bet mēs taču dzirdam Pasaules Veselības organizācijas ekspertu viedokli, ka vajadzīgi vismaz 12%, lai varētu normāli funkcionēt veselības sistēma. Un tajā skaitā ir arī jautājums par visu mediķu atalgojumu," teica Veide.

  Jau ziņots, ka e-veselības sistēmu Latvija ievieš jau gandrīz 14 gadus, termiņus atliekot, mainoties ministriem un izstrādātājiem.   Tagad, ņemot vērā e-veselības izstrādes grūtības un daudzās sūdzības, sistēmas ieviešanas periodu Veselības ministrija piekrita pagarināt.  Līdz ar to ārsti sistēmu no 1.decembra varēs izmantot brīvprātīgi, nevis jau obligāti. Sākotnēji bija plānots, ka šis pilotprojekts ilgs septiņus mēnešus, un tikai no 1.jūlija e-veselība beidzot būs spēkā visā valstī.

  Jau iepriekš ģimenes ārsti asi iebilda, bet Veselības ministrija iepriekš uzstāja, ka elektroniskās darbnespējas lapas e-veselības sistēmā obligāti jāsāk izrakstīt no 1.decembra, bet papīra darbnespējas lapas no šīs dienas izzudīs. Vēlāk veselības ministre Anda Čakša piekāpjas, solot piedāvāt pārejas periodu e-veselības projekta ieviešanai.

  Veselības ministrija novembra beigās paziņoja, ka e-veselība tiek atlikta līdz 2017.gada septembrim – tajā būs slimības lapas un valsts apmaksāto zāļu receptes.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti