Ģimenes ārsti: Jaunie noteikumi atbrīvošanai no eksāmeniem būs milzīga slodze pacientiem

Jaunie noteikumi skolēnu atbrīvošanai no pamatskolas un vidusskolas eksāmeniem, kas paredz, ka skolēnu no valsts pārbaudījumiem varēs atbrīvot tikai ar ārsta-speciālista vai ārstu konsīlija atzinumu, būs milzīga slodze pacientiem. Tā norādīja Ģimenes ārstu asociācijā. 

Ģimenes ārsti: Jaunie noteikumi atbrīvošanai no eksāmeniem būs milzīga slodze pacientiem
00:00 / 05:54
Lejuplādēt

Šonedēļ valdība apstiprināja jaunu kārtību, kā turpmāk skolēni ar veselības problēmām varēs saņemt atbrīvojumu no pamatskolas un vidusskolas eksāmeniem. No valsts pārbaudījumiem skolēnu vairs nevarēs atsvabināt ar ģimenes ārsta zīmi, bet tikai ar ārsta-speciālista vai ārstu konsīlija atzinumu. Šie jaunie noteikumi samazinās ģimenes ārstu lielo slodzi, skaidroja Izglītības un zinātnes ministrija. 

"Ļoti daudzi bērni vienkārši pārstāj runāt un mēs nesaprotam, kāpēc. Mums ir 7., 8. klasē bērni, kas nerunā, kas vienkārši atsakās komunicēt. Ir bērni, kas netiek galā ar to visu kovidu, ar to, kas ir bijis, jā," stāstīja vidusskolas speciālā pedagoģe, kas palīdz skolēniem ar mācīšanās traucējumiem un arī tiem, kam vajag atbalstu 9. un 12. klases gala pārbaudījumos citu veselības problēmu dēļ. 

Vairākiem vecāki jau paspējuši nokārtot atbrīvojumus, taču tiem, kuriem tas nav ir izdarīts, no otrdienas kārtība stingrāka – vairs nepietiks ar ģimenes ārsta zīmi, vajadzēs ārsta speciālista vai ārstu konsīlija lēmumu.

Skolotāja, kas vēlējās palikt anonīma, šonedēļ Valsts izglītības satura centram, kas atbild par eksāmenu norisi, gan zvanīja citu iemeslu dēļ. Vienlaikus stingrāki kļuvuši noteikumi arī atbalsta pasākumu saņemšanai eksāmenos tiem bērniem, kas tomēr tos kārtos.

Skolotāja stāstīja: "Vakar man bija saruna ar mammu, kuras bērnam ir disgrāfija, ir pierādīts, viņam matemātika neiet, gudrs zēns, bet viņš to nevar... Mamma negrib viņam kārtot eksāmenu atvieglojumus, jo tad viņam jābūt psihiatra uzskaitē, bet viņš grib stāties kadetu skolā, bet tur nedrīkst būt uzskaitē. Viņa gribētu, lai viņš saņem vismaz atbalsta pasākumus – kārtot eksāmenus citā telpā, pagarināts laiks. Jūlijā nomainījās noteikumi – to drīkst tikai ar valsts medicīniski pedagoģiskās komisijas atzinumu. Latvijā ir tikai viena "medped" komisija, visas Latvijas devīto klašu skolniekiem jāpaspēj nokļūt šajā komisijā."

Valsts izglītības satura centra Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle skaidroja: ideja pastiprināt arī prasības par eksāmenu atbrīvojumiem, pieprasot ārsta-speciālista vai konsīlija atzinumu, radusies pēc tam, kad kāds no vecākiem sniedzis informāciju par skolu, kur vairāk nekā puse skolēnu pagājušajā pavasarī saņēmuši atbrīvojumu no eksāmeniem.

Špūle sacīja: "Radās jautājums, vai tiešām visi skolēni ir jāatbrīvo no valsts pārbaudes darbiem? Veselības inspekcija secināja, ka ģimenes ārsti izsniedz atbrīvojumus no valsts pārbaudes darbiem un tas ir ļoti liels slogs ģimenes ārstiem. Mēs savu medicīnas aprūpi esam noslogojuši ar atbrīvojumiem no valsts pārbaudījumiem."

Līdzīga situācija novērota arī citās skolās; kur tieši, Špūle atteicās precizēt, tomēr atzina, ka pārbaude atklājusi – lielākā daļa skolēnu, kuriem ir nepieciešams atbrīvojums, patiešām jau ilgstoši bijuši ārstu uzraudzībā. Vai, saņemot šādu prasību otrajā mācību semestrī, skolēni no reģioniem paspēs aizbraukt pie speciālistiem, ja citu iemeslu dēļ konsultācija nebija paredzēta? Ierēdnis atbildēja, ka informācija par izmaiņām normatīvajos aktos skolām sniegta jau mācību gada sākumā. Vēl līdz 24. janvārim, kad jaunie Ministru kabineta noteikumi stājās spēkā, daudzi paspējuši iegūt ģimenes ārsta atbrīvojumus, kas vēl šogad būs derīgi.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide tomēr ceļ trauksmi, norādot, ka jaunie normatīvo aktu grozījumi ar ģimenes ārstiem nemaz nav apspriesti.

"Tā būs milzīga slodze pacientiem un arī speciālistiem. Pacientiem, kas tiek atbrīvoti no eksāmena, ir smagas vai vidēji smagas hroniskas saslimšanas, mēs viņus vismaz pirmreizēji nosūtām pie speciālista. Līdz šim, ja veselības stāvoklis pacientam ir nemainīgs, tad nosūtījām pie speciālistiem pēc nepieciešamības. Šobrīd iznāk tā, ka pacientam jāiet atkārtoti, un vispirms nepieciešams no ģimenes ārsta paņemt norīkojumu. Rindas šobrīd aizvien pagarinās – divi, trīs mēneši un pat vēl ilgāk," atzīmēja Veide.

Lai saņemtu atbrīvojumus no eksāmeniem, var nākties izmantot maksas pakalpojumus, bažas pauda ārste. Braucot no reģioniem, jāierēķina laiks un transporta izmaksas, turklāt viņi atņems vietu citiem pacientiem, kuriem ir steidzami nepieciešami izmeklējumi un ārstēšana. E-veselības sistēmas darbības traucējumu dēļ nosūtījuma attālinātu iesniegšanu speciālistam galvaspilsētā ģimenes ārsti garantēt nevarot, bet speciālistu gala slēdzienus savukārt nevarot elektroniski nosūtīt skolu e-sistēmām.

Veide piebilda: "Šī sistēma nav ātra, nav ērta un beigu beigās nav arī droša."

Arī ar pacientu atbalsta biedrībām noteikumu pastiprināšana neesot diskutēta, atzina Latvijas Autisma apvienības vadītāja Līga Bērziņa: "Arī līdz šim tiem bērniem, kuriem tika dots atbrīvojums no eksāmeniem – es nedomāju, ka Latvijā ir daudz ģimenes ārstu, kas uzdrošinātos dot tos personiski. Mēs riskējam nevis sakārtot problēmu pēc būtības, bet atkal radīt vēl vienu birokrātisku institūciju virs sarežģītas birokrātijas sistēmas."

Valsts izglītības satura centra speciālists Špūle skaidroja, ka atbrīvojums no eksāmeniem ir nepieciešams, ja to laikā skolēnam var rasties kādas veselības problēmas, kas varētu traucēt arī pārējiem. Ir jāizsver, vai atsacīšanās no valsts pārbaudes darbiem nāks par labu bērna tālākizglītībai. Ir iespējams kārtot arī tikai tos eksāmenus, kurus pieprasa nākamā izglītības iestāde. 

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas datiem  centralizēto eksāmenu latviešu valodā 12. klasei pagājušajā pavasarī no pieteiktajiem vairāk nekā 14 tūkstošiem skolēnu nekārtoja 1943, no tiem ārsta atbrīvojums bija dots 1179. Eksāmenu matemātikā nekārtoja 2150 skolēni, atbrīvojums bija izsniegts 1324. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti