Ģimenes ārsti brīvprātīgi varēs iesaistīties Covid-19 analīžu paņemšanā saviem pacientiem

Ar mērķi uzlabot valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem, kuri dzīvo lauku reģionos, un paplašinātu iespējas nodot analīzes Covid-19 infekcijas noteikšanai, Nacionālais veselības dienests (NVD) izstrādājis jaunus pakalpojumu tarifus un kārtību, kas turpmāk ļautu ģimenes ārstiem saviem pacientiem nodrošināt valsts apmaksātu analīžu nodošanu Covid-19 infekcijas noteikšanai.

Iesaistīšanās šī pakalpojuma nodrošināšanā ir balstīta uz brīvprātības principa, un pakalpojumu sniegs tās ģimenes ārstu prakses, kas būs NVD šādu vēlmi izteikušas, informēja NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sintija Gulbe.

Plānots, ka tām ģimenes ārstu praksēm, kas izvēlēsies nodrošināt Covid-19 analīžu paņemšanu saviem pacientiem, pakalpojuma sniegšanai jāpiesakās NVD teritoriālajā nodaļā.

Ģimenes ārstu praksēm jau ir pieejams video apmācības materiāls par izmeklējamā materiāla paņemšanas tehniku, kā arī tiks nodrošināta papildu iespēja telefoniski konsultēties par paraugu paņemšanu ar speciālistiem no Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas (NMRL).

Tāpat NVD nodrošinās bezmaksas komplektu Covid-19 izmeklējamā materiāla paņemšanai, kurā ietilpst individuālās aizsardzības līdzekļu komplekts vienai ārstniecības personai, parauga transporta barotne, nosūtījuma veidlapa parauga izmeklēšanai un instrukcija par paņemtā parauga uzglabāšanas nosacījumiem.

Šī pakalpojuma prioritārais mērķis ir uzlabot to cilvēku iespējas nodot analīzes Covid-19 infekcijas noteikšanai, kuri dzīvo salīdzinoši tālu no pilsētu centriem jeb lauku reģionos, lai nepieciešamības gadījumā analīzes pacients varētu nodot sava ģimenes ārsta praksē, nevis mērotu ievērojami garāku ceļu līdz tuvākajam analīžu nodošanas punktam, skaidroja NVD.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, Latvijā izsludināta ārkārtējā situācija, kas pagarināta līdz 9. jūnijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu, kas pamazām tiek atviegloti.

Pacientu un mediķu pasargāšanai no iespējamas inficēšanās ar Covid-19, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, iepriekš daļēji ierobežoti veselības aprūpes pakalpojumi gan valsts, gan privātajās ārstniecības iestādēs. No pirmdienas, 20. aprīļa, pakāpeniski paplašināta plānveida veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, kas nodrošināta, stingri ievērojot piesardzības pasākumus. No trešdienas, 20. maija, pieejami gandrīz visi valsts apmaksātie plānveida ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi. 

No marta beigām ģimenes ārsts uz Covid-19 analīzēm varēja nosūtīt pacientus, kuri atbilst noteiktiem kritērijiem. Savukārt no 21. aprīļa ģimenes ārsts uz Covid-19 izmeklējumu var nosūtīt jebkuru pacientu, kuram ir sūdzības par veselību.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti