Dienas ziņas

Austrālija izolē Viktorijas štatu

Dienas ziņas

Ar ziedojumiem atjauno Popes muižu

Ģimene Latgalē atjauno savas sādžas krucifiksu

Ģimene Latgalē atjauno savas sādžas krucifiksu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daugavpils novada iedzīvotājs Jānis Buls savas dzimtas mājā Buļu ciemā dzīvo kopš bērnības. Buļu ģimenes senči piekopa kristīgas tradīcijas, pie kurām pieturas arī esošie ģimenes locekļi. Kopā ar ciema iedzīvotājiem un kaimiņiem no blakus esošām sādžām iesvētīts krucifikss, ko Buļu ģimene ir atjaunojusi ar mērķi saglabāt savu senču tradīcijas un nodot tās jaunajai paaudzei. 

Buļu ciema krucifikss, tāpat kā citviet Latgalē ir tradicionālo Maija dziedājumu vieta, kur ticīgie katoļi skaita lūgšanas un dzied dziesmas par godu Svētajai Marijai. Iepriekš bijis vecs koka krusts, bet Jānis kopā ar māsām nolēma krustu atjaunot, lai ciemā neizzustu kristīgas tradīcijas un tās piekoptu arī jaunākā paaudze.

"Tēvi, vectēvi teikuši, ka kādreiz bija te poļu kapi netālu, un poļi uztaisījuši, ceriņu vietā šeit bija krusts uztaisīts. Pēc tam te dzīvoja tāds Antons ar māsu Teklu. Viņi to krustu drusku pārnesa uz šito pusi," stāsta Jānis.

"Šogad, braucot uz Aglonu, es sapratu, ka kaut kas ir jāizdara ar Buļu krucifiksu. Es sapratu, ka Dievs ir ievirzījis domu, ka ir jāatjauno šis krusts. Es atbraucu pie brāļa. Māsa atbrauca. Mēs vienojāmies, ka mums Dievam par godu ir jāizdara šis darbs – jāatjauno Buļu sādžas krucifikss," stāsta Bulu ģimenes locekle, krusta atjaunošanas iniciatore Rita Keca.

"Man ļoti gribētos, lai jaunā paaudze turpinātu mūsu iesākto visu. Tāpēc mēs centāmies, lai mums un nākamajām paaudzēm krusts kalpotu par godu ticībai," piebilst Bulu ģimenes locekle Regīna Smukša.

Darbs pie krucifiksa izveidošanas sākās maijā. Sākumā bija doma veidot to no koka, taču vēlāk par materiālu tika izvēlēts akmens, lai krusts kalpotu ilgāk. Lai arī lielāko daļu līdzekļu ieguldījusi Buļu ģimene, savu artavu ielikuši arī pārējie ciema iedzīvotāji. Pats Jānis ar ģimeni savas dzimtas mājā Buļu ciemā dzīvo visu mūžu un ir īsts savas zemes patriots. Lai arī Jāņa māsas pašlaik dzīvo Daugavpili, ģimene ir ļoti draudzīga un turpina uzturēt ciešas saites. 

"Prieks arī pagastam par to, ka ģimenes atgriežas šeit. Viņa māsas, kura bija iniciatore, dēls atgriezās šeit. Jaunie cilvēki dzīvo tepat Buļos. Šis krusts arī liecina par to, ka viņi uzlabo savu vidi, kur grib dzīvot, un arī saglabā savu senču tradīcijas," norāda Naujenes pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Miglāne.

Daugavpils novada Naujenes pagastā Buļu ciems tika izveidots 19. gadsimtā. Pašlaik tajā atrodas 13 mājas. Pēc 2018. gada tautas skaitīšanas datiem ciemā deklarēti 20 iedzīvotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti