Gerhards pieprasa Rīgas domei skaidrot izstādes «Maidana cilvēki» apturēšanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards  (Nacionālā apvienība) lūdzis  Rīgas mēram Nilam Ušakovam (“Saskaņa”)  skaidrot, kāpēc apturēta neviennozīmīgi vērtētā fotogrāfa Sergeja Meļņikova izstādes “Maidana cilvēki”  darbība Rīgas centrā.

Skandalozās izstādes autors Meļņikovs apgalvojis, ka izstādi Rīgā sarīkota pēc Latvijas Ārlietu ministrijas speciālā ielūguma. Meļņikovs ir viens no dibinātājiem un autoriem interneta resursam, kurā ir  pausta naida runa pret krievvalodīgajiem, viņa dibinātā fonda mājaslapā izvietotas citu autoru fotogrāfijas, nenorādot autorus.

Tāpat Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) lūdz paskaidrot, “kādēļ netika veiktas aktīvas preventīvas darbības, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību izstādes norises vietā”, jo izstādi pie valdības ēkas vairākas reizes nopostīja huligāni.

Gerhards vēstulē Rīgas mēram norāda, ka Rīgas pašvaldības rīcība, apturot atļauju rīkot šo izstādi, tiek pamatota ar apsardzes neesamību izstādes norises vietā.

Pašvaldībai, izsniedzot sākotnējo atļauju izstādes rīkošanai, ir pienācīgi jāizvērtē apdraudējuma riski. Tā kā atļauja izstādes rīkošanai tika saņemta, secināms, ka būtiski apdraudējuma riski saistībā ar plānoto izstādi nav tikuši konstatēti un nav tikuši noteikti speciāli pasākumi sabiedriskās kārtības nodrošināšanai, norāda VARAM.

Tāpēc Gerhards aicina Rīgas domei sniegt skaidrojumu par Rīgas pilsētas izpilddirektora pieņemto lēmumu apturēt izstādes „Maidana cilvēki” rīkošanas atļauju.

Vienlaikus pašvaldībai tiek lūgts skaidrot, vai, izsniedzot sākotnējo atļauju izstādes rīkošanai, tika izvērtēti apdraudējuma riski saskaņā ar normatīvo regulējumu un informēti par šā izvērtējuma rezultātiem. Tāpat lūgts skaidrot, kādēļ pirms lēmuma pieņemšanas par izsniegtās atļaujas apturēšanu netika izvērtēti un rasti citi, sabiedrības intereses mazāk aizskaroši risinājumi un netika veiktas aktīvas preventīvas darbības, piemēram, pašvaldības policijas patrulēšana, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību izstādes norises vietā.

Rīgas dome nolēma apturēt pašvaldības izsniegto atļauju rīkot izstādi „Maidana cilvēki”, jo organizatori neievēro likuma prasības, tostarp nenodrošinot pasākuma apsardzi. Izstāde izdemolēta divas reizes – pagājušajā nedēļā huligāni paši to nofilmējuši un izplatījuši video sociālajos tīklos, vēlāk abi aizturēti, bet svētdien izstāde vēlreiz sabojāta. 

Daļa no izstādes fotogrāfijām, kuras Meļņikovs sauc par savām, ir publicētas arī fonda “Ukrainas dvēsele” mājaslapā.  Fondu Meļņikovs reģistrēja Floridā, ASV. Eng.lsm.lv noskaidroja, ka vismaz daļu no fotoattēliem, kas izvietoti fonda lapā un ar to saistītā projekta “Maidana cilvēki”  lapā, nav uzņēmis pats Meļņikovs. Daļa no portretiem ir pieejama maksas fotoattēlu interneta krātuvēs vai arī pieder profesionālajiem fotogrāfiem un izvietota mājaslapā, nenorādot autorus. Piemēram, fonda lapā publicēts “Associated Press” fotokorespondenta Jefrema Lukacka uzņemtās fotogrāfijas fragments, kas apstrādāts ar datoru.   

Savukārt Amerikas Savienotajās Valstīs, ar kuru pilsonību Meļņikovs īpaši lepojas, banka no viņa tiesas ceļā cenšas piedzīt 6000 dolāru parādu.        

  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt