Gerhards liek Rēzeknei atmaksāt vecākiem iekasēto naudu par ēdināšanu speciālajos bērnudārzos

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība (NA) uzlicis par pienākumu Rēzeknes pilsētas domei atmaksāt iedzīvotājiem nelikumīgi iekasētos līdzekļus par audzēkņu ēdināšanu pašvaldības speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs, informēja ministrijā.

Satversmes tiesa 15. novembrī pieņēma spriedumu lietā par Gerharda 2017. gada 26. septembra rīkojumu, ar kuru tika apturēts Rēzeknes pašvaldības domes lēmums noteikt maksu par ēdināšanu pašvaldības speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs, un atzina apstrīdēto rīkojumu par atbilstošu likuma “Par pašvaldībām” 49. pantam.

Pērn Gerhards deva rīkojumu apturēt Rēzeknes pilsētas domes lēmumu par vecāku maksas noteikšanu pilsētas speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs. Apturētie domes lēmuma punkti no 2017. gada 1. februāra noteic vecāku pienākumu maksāt par bērnu ēdināšanu speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs. Pēc ministra ieskata, pašvaldībai ir pienākums nodrošināt ēdināšanu tās padotībā esošajās speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs, izdevumus sedzot no saviem budžeta finanšu līdzekļiem. Tādēļ dome neesot bijusi tiesīga noteikt bērnu vecākiem pienākumu līdzfinansēt bērnu ēdināšanu.

Tomēr pašvaldība izskatīja rīkojumu ārkārtas sēdē un nolēma ministra apturētos domes lēmuma punktus atstāt bez izmaiņām, kā arī iesniegt Satversmes tiesā pieteikumu par apstrīdēto rīkojumu. Rēzeknes pilsētas dome uzskatīja, ka apstrīdētais rīkojums izdots, pārkāpjot ministram noteikto kompetenci. Apturētie domes lēmuma punkti neesot vispārsaistošas jeb ārējas tiesību normas, tādēļ ministrs nevarot veikt to tiesiskuma kontroli. Turklāt, pieņemot apturētos domes lēmuma punktus, dome esot rīkojusies atbilstoši normatīvo aktu prasībām, Rēzeknes novada domes motīvus skaidro Satversmes tiesa.

Izskatot lietu, Satversmes tiesa atzina, ka apturētajiem domes lēmuma punktiem ir ārēja iedarbība, tie attiecas uz nenoteiktu personu loku – visiem vecākiem, kuru bērni mācās vai mācīsies speciālajā pirmsskolas izglītības iestādē, – un tie ir attiecināmi uz vairākiem tāda veida gadījumiem. Līdz ar to Satversmes tiesa secināja, ka apturētie domes lēmuma punkti ir vispārsaistošas tiesību normas. Tādēļ uz tām attiecas likumā "Par pašvaldībām" noteiktā ministra kompetence - apturēt pašvaldības saistošo noteikumu un iekšējo normatīvo aktu normas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) informē, ka visām personām - bērnu likumiskajiem pārstāvjiem - kuru intereses ar atceltajām Rēzeknes pilsētas domes normām ir tikušas aizskartas, ir tiesības vērsties domē ar lūgumu atmaksāt finanšu līdzekļus. Gerhards norāda, ka ir gandarīts par Satversmes tiesas spriedumu. "Tādēļ pašvaldībai ir steidzami jārisina šī prettiesiskā lēmuma sekas proaktīvi, atmaksājot nelikumīgi iekasētos līdzekļus, negaidot iedzīvotāju iesniegumus vai zvanus!” paudis ministrs.

VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (NA) Latvijas Radio pastāstīja, ka par pašvaldības rīcību ministrijā sūdzējušies bērnu vecāki. Kopējā iekasēto līdzekļu summa patlaban nav zināma, bet Rēzeknes pilsētas domei tā ir jāatmaksā nekavējoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt