Ģenerālprokurors: Bordāna izteikumi var ietekmēt tiesas lēmumu Juraša lietā

Tieslietu ministra Jāņa Bordāna (Jaunā konservatīvā partija (JKP)) izteikumi par to, ka pret viņa partijas biedru Juri Jurašu, sāktā krimināllieta ir politiski motivēta, varētu ietekmēt tiesas lēmumu, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" teica ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Viņš atklāja, ka Jurašs pašlaik iepazīstas ar lietas materiālu slepeno daļu. Un pēc tam prokurors ir gatavs lietu virzīt uz tiesu.

"Rajona tiesnesis pakļauts ministrijai. Jautājums ir - kā spriedīs tiesa. Vai ministrs jau nav ietekmējis tiesas spriešanu..." sacīja Kalnmeiers.

Viņš sacīja, ka prokurors pirmstiesas izmeklēšanu ir paveicis saprātīgā laikā un tagad tiesas datums būs atkarīgs no tā, cik ilgi Jurašs iepazīsies ar lietas slepeno daļu. 

Ģenerālprokurors arī komentēja pret sevi vērsto kritiku par bezdarbību naudas atmazgāšanas novēršanā. Kalnmeiers uzsvēra, ka vainot Ģenerālprokuratūru situācijā, kur Latviju varētu iekļaut "pelēkajā sarakstā", nedrīkst.

"Tā bija kopumā valsts attieksme pret šo problēmu," izteicās Kalnmeiers, stāstot, ka valsts ļāva plaukt un zelt "Latvijai kā finanšu centram", bet resursi kontrolei un uzraudzībai netika novirzīti. "Un to zināja visas valdības," uzsvēra ģenerālprokurors.

KONTEKSTS:

Janvāra beigās Saeima lēma izdot Jurašu kriminālvajāšanai. Saistībā ar paziņojumu par viņam piedāvātu kukuli "Latvijas dzelzceļa" krimināllietā Jurašam tiek inkriminēta valsts noslēpuma izpaušana. JKP šo lietu nodēvējusi par politiski motivētu, un pats Jurašs paudis gatavību savu taisnību pierādīt tiesā. Savukārt prokurors skaidroja, ka Juraša atklātība par kukuli padarīja lietas izmeklēšanu neiespējamu.

Tajā pašā laikā koalīcijas partijas rosina izvērtēt ģenerālprokurora Kalnmeiera atbilstību amatam. Tieslietu ministrija ar aicinājumu sākt diskusiju par šo jautājumu nāca klajā maijā. Kalnmeieram pārmet nepamatotu piemaksu sistēmu prokuroriem, maigu sodu piemērošanu atsevišķās lietās un bezdarbību naudas atmazgāšanas novēršanā.

Pats Kalnmeiers ir atzīmējis, ka nav pārsteigts par tieslietu ministra plānu panākt viņa atbrīvošanu no amata, jo Bordāna vadītā JKP priekšvēlēšanu laikā un arī pēc tam "saukusi personas, kuras būtu jānomaina", turklāt prokuratūras lietvedībā patlaban atrodas krimināllieta pret Bordāna partijas biedru Jurašu.

Ar kritisku vērtējumu Latvijas institūciju spējām novērst naudas atmazgāšanu un ierobežot masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansētājus pērn 23. augustā klajā nāca Eiropas Padomes ekspertu komitejas "Moneyval" naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas eksperti. Tādēļ valstij noteikts pastiprinātas kontroles režīms, kas nozīmē, ka, nespējot uzlabot naudas atmazgāšanas kontroli, Latvija var nonākt tā dēvētajā pelēkajā sarakstā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti