Geka: Bērnos un pusaudžos ir interese par deportācijām uz Sibīriju

Mūsdienu bērniem un pusaudžiem, kas dzīvo un aug Latvijā, ir liela interese par 1940.gados uz Sibīriju notikušajām deportācijām un izsūtīto bērnu, viņu vienaudžu likteņiem, piektdien intervijā Latvijas Radio atzina kinorežisore Dzintra Geka.

Tieši piektdien Latvijas Televīzija pirmo reizi rādīs Gekas jaunāko dokumentālo filmu „Bērnības zeme Sibīrija”.

Režisore uzsver, ka tieši mazākie bērni negrib laist viņu prom, vaicājot, ko bērni Sibīrijā darīja un vai tur bija lielveikali? „Dzīve ir pierādījusi, ka pusaudži ir ļoti ieinteresēti,” norāda Geka.

Lai arī laiks Sibīrijā nav bijis viegls, tomēr cilvēkos aizvainojuma neesot. „Cilvēki, kuri aizbrauc uz šīm vietām – tā ir viņu bērnība (..) Viņos ir tāds gaišums, spēks, viņi tur staigā, atceras,” stāsta režisore. Tiesa, daudzas sādžas vairs nav saglabājušās tādas, kādas tās bija 1941.gadā, un vēl citas vispār vairs nepastāvot. Sibīrijā dzīvojošie latvieši nereti izsaka vēlmi atgriezties. To pārsvarā dara izsūtīto pēcteči, jo savulaik vēl bērna vecumā izsūtītie cilvēki liela daļa tagad ir miruši. Latvijā gan arī ir grūti iekārtoties – jāatrod dzīvesvieta, dzīvoklis.

Savā jaunākajā filmā „Bērnības zeme Sibīrija” Geka uzklausījusi sešu cilvēku stāstus, kuri uz Sibīriju aizvesti kā bērni un daļu no bērnības tur arī ir pavadījuši. Bērni bija trīs gadus un pat dažu mēnešu veci, kad notika izsūtīšana. „Šie bērni arī ir kā brīnums, jo ļoti maz bija tādu, kas izdzīvoja”. Piemēram, Marija Rumba, viena no izsūtītajām, Sibīrijā pavadīja 14 gadus, lai gan uz turieni bija aizvesta deviņu mēnešu vecumā.

Geka atzīst, ka sākotnēji bijusi domāt veidot filmas par bērniem, kas auguši Sibīrijā, DP nometnēs Eiropā, kā arī Padomju Latvijā. Pagaidām ir uzņemtas filmas par Sibīriju. Geka pauž, ka tieši par bērniem uzņēmusi filmas, jo viņi savās atmiņās ir vispatiesākie.

Vasarā Geka dosies uz daudziem Sibīrijas ciematiem, lai kopā ar līdzgaitniekiem uzstādītu piemiņas plāksnes un filmētu atsevišķas topošo filmu epizodes.

Filma „Bērnības zeme Sibīrija” nav pirmā, ko Geka uzņēmusi par izsūtītajiem latviešiem. Tās veidotas laikā no 2010. līdz 2012. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti