Dienas ziņas

Daugavpils novadā ūdens līmenis Daugavā krītas

Dienas ziņas

Piemājas saimniecībās no putnu gripas nebaidās

Meklē risinājumu Gaujas krastu nostiprināšanai

Gauja grauž krastu, apdraud mājas un ceļu Lejasciema pagastā; valsts nepalīdz

Jau gandrīz 20 gadus Lejasciema pagastā Gauja, mainot gultni un strauji graužot krastus, bīstami pietuvojas vairākām mājām. Attālums sarūk arī starp upi un ceļu, kas deviņām lauku saimniecībām ir vienīgā saikne ar pagasta centru. Jau gadiem iedzīvotāju un pagasta pārvaldes lūgumi palīdzēt stiprināt upes krastus ir ceļojuši uz dažādām ministrijām un iestādēm, taču risinājuma joprojām nav.  

“Gaujmalnieku” saimniece Valda Baltiņa stāsta, ka vieta, kur pirms vairākiem gadiem auguši koki un varēja lasīt arī jāņogas un upenes, tagad ir zem ūdens.

Jau desmitiem gadu Gauja centimetru pa centimetram grauž krastu, un šobrīd no mājas stūra līdz upes nogāzei ir palicis vien aptuveni metrs.

Lai nedaudz aizkavētu krasta eroziju, mājas īpašniece un pagasta pārvaldes speciālisti to nostiprina ar būvgružiem un laukakmeņiem, taču tas nav devis cerēto rezultātu, jo ūdens tāpat skalojas pāri akmeņiem.

Jau pirms 16 gadiem bija izstrādāts projekts upē izveidot akmeņu aizsargvalni, taču finansējuma trūkuma dēļ Lejasciema pagasta pārvaldei līdz pat šim brīdim to nav izdevies realizēt. Un visu šo gadu laikā nav izdevies arī gūt atsaucību un atbalstu no valsts.

 “Te ir ministri bijuši uz vietas. No augšas, augstākstāvošiem orgāniem vienmēr ir atteikumi, ka it kā visu novirza tik uz pagastu, bet kur pagasts var ņemt līdzekļus tādus, ja no augšas nepalīdz? ” spriež Valda Baltiņa.

Gauja apdraud vēl divas kaimiņos esošās mājas. “Jaunzemnieku” saimnieks Guntis Miesnieks stāsta, ka vietā, kur upe strauji maina virzienu, ik gadu noskalojas vairāki desmiti centimetru, un arī piemājas ceļš kļūst arvien šaurāks.

Ikdienā pa to pārvietojas smagā tehnika, kas erozijas procesu tikai paātrina. Lejasciema pagasta pārvaldē vērtē, ka tieši ceļš Lejasciems-Mālmuiža varētu iebrukt ātrāk nekā mājas.

Lejasciema pagasta pārvaldes vadītājs Māris Milnis stāsta, ka “kādreiz šeit ir bijuši arī dažāda līmeņa ceļu speciālisti, un atbilde bija tāda - ja ceļš iebruks, nopirks zemi no īpašniekiem, un ceļš tiks uzbūvēts blakus mājai, pa otru pusi”.    

Uzņēmuma “Latvijas Valsts ceļi” Vidzemes reģiona Gulbenes nodaļā norāda, ka Gaujas krasts atrodas ārpus valsts ceļa nodalījuma joslas, tāpēc nekādus darbus tur nevarot darīt.

Tikmēr vietējais ģeodēzists Juris Zaķis uzsver, ka māju un ceļu iebrukšana ir vien laika jautājums.

Viņš par labāko problēmas risinājumu joprojām uzskata krasta nostiprināšanu, izveidojot akmeņu aizsargvalni.

“Tā esošā upes nogāzes nostiprināšana - tā ir ļoti reāla un varbūt nemaz ne tik briesmīgi dārga. Šajā te posmā vajadzētu 200 metru garumā to stiprinājumu,” spriež Zaķis.

Iedzīvotāji un pagasta pārvalde joprojām meklē iespējas, kā piesaistīt līdzekļus krasta nostiprināšanai.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti