Gatavojoties pārcelties uz Pulka ielas krātuvēm, vairāki muzeji sāk ierobežot piekļuvi krājumam

Vairāki lielie Latvijas muzeji tuvākajā laikā sāks ierobežot piekļuvi savam krājumam. Iemesls – finiša taisnē nonākusi ilgi gaidītā, gandrīz 29 miljonus eiro vērtā Muzeju krātuvju kompleksa būvniecība Pulka ielā Rīgā. Tuvākā gada laikā uz jaunām un piemērotām telpām pārcelsies vairāki miljoni krājuma vienību no četriem muzejiem.

Gatavojoties pārcelties uz Pulka ielas krātuvēm, vairāki muzeji sāk ierobežot piekļuvi krājumamMāra Rozenberga

Agrāk klusajā Pulka ielā netālu no Dzegužkalna nu jau gadus trīs valda pamatīga rosība – te top jau pirms vairāk nekā desmit gadiem iecerētais Muzeju krātuvju komplekss. Jūlija beigās būvlaukumā notiek bruģēšanas un ārējās apdares darbi. Pēc mazliet vairāk nekā mēneša te visam jābūt pabeigtam.

"Valsts nekustamo īpašumu” (VNĪ) pārstāvis Jānis Ivanovskis-Pigits stāsta, ka pašlaik 30 tūkstošus kvadrātmetru lielajā kompleksā turpinās arī iekšējās apdares darbi, augustā uzstādīs aprīkojumu muzeju krājumam un darbnīcām. Būvnieku "Rere Meistari 1" celto ēku sākotnēji plānoja pabeigt jau februārī. Termiņu esot pagarinājušas papildu prasības no muzejiem. Tagad līgumā ierakstīts 1. septembris. "Būvdarbi pašlaik ir pabeigti 86 – 87% apmērā, un atlikusī daļa mums ir jāpabeidz līdz augusta beigām,” saka Ivanovskis-Pigits.

"Būvnieks strādā uz to, lai pats ievērotu savus termiņus, un mēs ļoti rūpīgi tam sekojam līdzi. Redzam, ka katru dienu objektā ir ap 300 darbinieku. Redzot darbu progresu, tas mums dod pārliecību, ka termiņš no būvnieku puses tiks ievērots," norāda Ivanovskis-Pigits.

Topošās Pulka ielas muzeju krātuves 2019.gada maija beigās"

Uz jaunajām telpām pārcelsies krājums no četriem muzejiem – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Nacionālā vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja un Kino muzeja. Pētniekiem jārēķinās, ka piekļuve muzeju krājumam tuvāko gadu būs ierobežota. Nacionālais vēstures muzejs savā "Facebook” lapā informē, ka no 19. augusta nebūs pieejamas vairākas nodaļas, kuru krājums kopš ugunsgrēka Rīgas pilī atrodas pagaidu telpās Lāčplēša ielā 106.

"Pirmie, kas pārvācas, ir Restaurācijas departaments no ēkas Vecpilsētas ielā 7. Kas attiecas uz krājumu, tad pirmie pilnībā pārvācas arī Vēstures departaments no Lāčplēša ielas 106. Daļēji šogad pārceļas arī Etnogrāfijas nodaļa un Arheoloģijas nodaļa, kam gan šogad pārcelsies tikai neliela kolekcijas daļa. Nākamgad darbs turpināsies, ceram kādā pusgadā tikt galā. Tas nozīmē, ka [krājumā] apmeklētājus varēsim sākt pieņemt nākošā gada beigās," akcentē muzeja direktors Radiņš.

Tas gan attiecas tikai uz muzeja krājumu, ko lielākoties izmanto pētnieki, un viņi par ierobežojumiem jau laikus esot informēti.

Muzeja publiskā ekspozīcija joprojām apskatāma pagaidu telpās "Saktas” mājā. Radiņš atzīst – krājuma pārvešana būs ļoti sarežģīts process, kas prasa precīzu plānošanu. Krājumā ir apmēram miljons ļoti dažādu priekšmetu.

"Viens monētu depozīts, kas sastāv no tūkstoš monētām, var aizņemt relatīvi mazu kastīti, bet viens viduslaiku skapis ir puse auto kravas. Mūsu krājums ir no ļoti maziem līdz ļoti lieliem, no ļoti viegliem līdz ļoti smagiem priekšmetiem.

Smagākie lielgabali, kas jāpārved, varētu svērt kaut kur pie trim tonnām," pauž Radiņš.

Topošās Pulka ielas muzeju krātuves 2019.gada maija beigās

Radiņš priecājas, ka Pulka ielas krātuvēs šiem priekšmetiem beidzot būs gana vietas un atbilstošs mikroklimats. To ar nepacietību gaida arī Rakstniecības un mūzikas muzejs, kas jau vairākus gadus lielā šaurībā mitinās pagaidu telpās Tērbatas ielā, kādreizējā konservu fabrikā. Arī šī muzeja direktorei Ivetai Ruskulei būs jāorganizē gandrīz miljona krājuma vienību pārvešana – no dokumentiem un fotogrāfijām līdz mūzikas instrumentiem, tērpiem un mēbelēm.

"Sākot no 12. augusta, mūsu lasītavas pakalpojumi pētniekiem diemžēl vairs nebūs pieejami. Tas būs līdz brīdim, kad spēsim atjaunot savu darbību Pulka ielā 8. Ja VNĪ un būvnieki pildīs savas saistības, ēka tiks laikus nodota ekspluatācijā, tur būs apsardze un visa pārējā infrastruktūra, kas pieļauj krājuma pārvietošanu, tad 1. oktobrī varēsim sākt pārcelšanos, tad tā varētu būt 4 – 6 mēnešus gara. (..) Pēc tam vēl droši vien būs vajadzīgi vēl vismaz divi mēneši, lai pabeigtu krājuma izpakošanu un sakārtošanu plauktos pareizajā topogrāfijā, lai pēc tam šo krājumu varētu netraucēti lietot gan paši, gan pētnieku vajadzībām," tā Ruskule.

Drīzumā par piekļuves ierobežojumiem savam krājumam ziņos arī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, kam uz Pulka ielu jāpārved ārzemju mākslas kolekcijas un viss 20. gadsimta otrās puses Latvijas mākslas krājums, kas glabājas "Arsenālā”, kopā vairāk nekā 40 tūkstoši priekšmetu. Muzejā lēš, ka ierobežojumi turpināsies visu 2020. gadu. Nelielā Kino muzeja krājumam piekļuve pagaidām nav ierobežota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt