Panorāma

"Kara bērni": līdzcilvēku atbalstu gaida arī īpašie bērni

Panorāma

Panorāma

Gatavojas obligātai e-adresei juridiskām personām

Gatavojas obligātai e-adresei juridiskām personām

Visām juridiskajām personām, ieskaitot uzņēmumus un biedrības, no nākamā gada 1. janvāra e-adreses lietošana būs obligāta. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina neatlikt adreses izveidi līdz pēdējam brīdim. Uzņēmumi gan norāda, ka sistēmas funkcionalitāti varētu paplašināt. 

Jau pašlaik e-adrese ir brīvprātīgi pieejama gan privātpersonām, gan juridiskām personām. Reģistrēt adresi ir ļoti vienkārši, ejot uz interneta vietni mana.latvija.lv. Patlaban to ir izdarījušas gandrīz visas valsts iestādes, gandrīz 12 tūkstoši juridisko personu, kā arī daudzi tūkstoši iedzīvotāju. No 1. janvāra apmēram 170 tūkstošiem juridisko personu oficiālā e-adrese būs obligāta. Bet, kas notiks ar tiem, kas to laikus nereģistrēs?   

"Nekādu īpašu sodu par to nebūs. To ir svarīgi zināt, ja kāds tomēr nepaspēj šo adresi izveidot. Savukārt no tā, ka e-adrese nav izveidota, varētu rasties sarežģījumi saņemt publiskos pakalpojumus juridiskām personām," skaidro VARAM Valsts pārvaldes pakalpojumu attīstības departamenta direktors Uģis Bisenieks.  

Runa ir par dažādām izziņām, atļaujām un saskaņojumiem atkarībā no  darbības nozares. Prasība attiecas uz individuālajiem komersantiem, uzņēmumiem, nevalstiskajām organizācijām, zemnieku saimniecībām, biedrībām un citām juridiskajām personām. E-adreses lietotāja saskarne veidota apzināti minimāla. Tādēļ trūkst, piemēram, iespējas pārsūtīt e-pastus uz ārējām e-pasta adresēm, kā to var darīt, lietojot jebkuru citu e-pasta pakalpojumu servisu.      

"Ja tiešām būtu tā funkcionalitāte, ka tu varētu nosūtīt kolēģiem, ka tu varētu uz ārējo e-pastu nosūtīt. Protams, kā to atrisināt juridiski un tehniski, izstrādātāji varētu atrast optimālu risinājumu. Tad tā būtu ļoti laba lieta," vērtē SIA «Bonava Latvija» valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš. 

Šāda iespēja patlaban nav pieejama drošības apsvērumu dēļ. 

"E-pasts, kā zināms, nav nepavisam droša vide svarīgas, sensitīvas informācijas pārsūtīšanai. Savukārt e-adrese kā risinājums ir apzināti un mērķtiecīgi veidota, lai informācija viņā būtu aizsargāta un droša un tur varētu sūtīt gan personas datus saturošu informāciju, gan komercnoslēpumu saturošu informāciju," norāda Bisenieks. 

Kopumā visi šajā sižetā aptaujātie uzskata e-adreses risinājumu kā ērtu rīku saziņai ar valsts iestādēm. Taču, lai sistēma darbotos pilnvērtīgi, tā jālieto visiem, norāda Tirdzniecības un rūpniecības kamerā. Patlaban daudzi uzņēmumi to neizmanto. 

"Te droši vien visiem jāpieliek [pūles] un biznesa pusē jāpieliek, droši vien arī mums vairāk jāinformē komersanti par to, lai vairāk šo lietu izmanto," spriež Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.    

Nākotnē ir plānota tālāka e-adreses sistēmas attīstība. Pakāpeniski līdz 2026. gadam ir paredzēts ieviest arī sarakstes iespēju privātpersonām, lai iedzīvotāji, lietojot e-adresi, var sarakstīties savā starpā gluži tāpat, kā lietojot jebkuru citu e-pastu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti