Panorāma

LIZDA pieļauj streika procedūras atsākšanu

Panorāma

Panorāma

Grib izsludināt ārkārtējo situāciju cīņai pret mizgraužiem

Gatavo ārkārtējo situāciju cīņai pret mizgraužiem egļu audzēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvija gatavojas jaunas ārkārtējās situācijas izsludināšanai. Šoreiz gan tā attieksies galvenokārt uz mežsaimniekiem. Pēdējo gadu laika apstākļi ir bijuši īpaši labvēlīgi egļu astoņzobu mizgraužiem. Šie kukaiņi savairojušies tādā skaitā, ka draud mūsu egļu audzes pārvērst līdzīgas bēdīgi slavenajai Belovežas gāršai, brīdināja meža pētnieki. Savukārt dabas aizstāvji raizējas, ka "ārkārtējās situācijas" aizsegā varētu tikt izcirstas arī aizsargājamās dabas teritorijās augošas egles.

Posta darbu mizgrauzis pastrādājis arī Pūču saimniecības mežā Drabešu pagastā. Saimnieks Jānis Driba neslēpa – to ieraugot, asaras sākušas tecēt. Iznīcināti aptuveni 10 hektāri (ha) meža.

"Nu miris mežs... Es dzīvoju Gaujas Nacionālā parka kultūrvēsturiskajā zonā. Šeit reāli izveidojusies situācija, ka egļu astoņzobu mizgrauzis ir 10 ha no meža nograuzis," stāstīja mežsaimnieks.

Līdzīga sāpe ir daudziem meža īpašniekiem Latvijā. Pēdējo divu gadu laikapstākļi Latvijā bijuši mizgraužiem labvēlīgi, tādēļ to populācija strauji pieaugusi, bet nodarīto kaitējumu apjoms kļuvis daudzkārt lielāks. Laba vide šiem kukaiņiem ir pēc vētrām, kad mežos ir daudz nolauztu, bojātu egļu, kas ir ērti pieejama pārtika. Kā arī – sausas un garas vasaras, kad vienā sezonā var izaudzināt vairākas kukaiņu paaudzes.

"Pēdējo divu gadu laikā situācija ir dramatiski pasliktinājusies. Un šobrīd viņa ir, jāsaka – ļoti slikta! Tās ziepes sākās 2021. gadā. Tad bija ļoti gara, karsta vasara un garš rudens, kurā radās otrā paaudze un aizmetņi trešajai paaudzei – bija ļoti straujš pieaugums bojājumiem mežā. Pagājušā gada pavasaris un vasara pielika punktu visam – ļoti, ļoti strauji pieauga tieši klimata dēļ," sacīja zinātniskā institūta "Silava" vadošais pētnieks Agnis Šmits.

Iepriekšējos gados mizgraužu postījumi tika lēsti 550 līdz 850 hektāru apmērā, bet 2022. gadā tas pieauga vairākkārt – bojāti aptuveni 2300 hektāri egļu mežu.

Viskritiskākā situācija ir Vidzemē un Sēlijā. Pērn straujš bojāto platību pieaugums fiksēts arī Rīgas reģionā. Salīdzinoši mierīgāk pagaidām ir Kurzemes egļu mežos.

Ņemot vērā šos pētījumu datus, Valsts meža dienests (VMD) kopā ar Zemkopības ministriju, Dabas aizsardzības pārvaldi un citiem ekspertiem trešdien, 8. februārī, apsprieda ieceri lūgt valdībai izsludināt ārkārtējo situāciju apdraudēto teritoriju mežos.

"Mērķis šobrīd ir vērtīgo egļu audžu pasargāšana un egļu astoņzobu mizgraužu izplatības ierobežošana. Tas ir primārais!" sacīja VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs Andis Purs.

Mizgrauži aktivizējas gada siltajos mēnešos, viņus pievilina svaigi nocirstu egļu smarža. Izcirtumā palikuši koki un celmi, kā arī vējgāzes šiem kukaiņiem ir vienlaikus pusdienu galds un droša mājvieta, kur vairoties, lai pēc tam dotos notiesāt vēl zaļojošas, pieaugušas egles.

Tādēļ iecerētās ārkārtējās situācijas galvenais pasākums būs – aizliegt mežsaimniecisko darbību vērtīgajās egļu audzēs un to tuvumā šī gada siltajos mēnešos.

"Tajās vērtīgajās egļu audzēs faktiski – nedarām neko! Pārtraucam koku ciršanu! 1. aprīlis – 1. septembris, nedarām! 100 metru teritorijā blakus šim nogabalam – praktiski nedarām neko," aicināja VMD pārstāvis.

Vienlaikus iecerēts izcirst un aizvākt tā sauktos "invadētos kokus", kuros nupat parādījušās mizgraužu iebrukuma pazīmes un to vietā uzstādīt feromonu slazdus kukaiņu izķeršanai. Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji gan diskusijas laikā pauda bažas, ka šīs "ārkārtējās situācijas" aizsegā varētu notikt egļu izciršana arī aizsargājamās dabas teritorijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti