Garo rindu dēļ grūtības tikt uz Covid-19 testu laikus; plāno prioritārās grupas

Strauji pieaug pieprasījums pēc laboratoriju Covid-19 testiem, līdz ar to iedzīvotājiem testu nākas gaidīt vairākas dienas. Ar Covid-19 vīrusa omikrona variantu inficētiem cilvēkiem tas var nozīmēt, ka tests jau būs negatīvs. Kamēr dažviet domā, kā rindas samazināt, citviet steigā veido jaunus testu nodošanas punktus un meklē personālu. Savukārt Veselības ministrija plāno noteikt prioritārās grupas testu veikšanai.

ĪSUMĀ:

  • Covid-19 inficēto skaits strauji aug, un daudz cilvēku veic testus laboratorijās.
  • Tāpēc laboratorijas ir ļoti noslogotas, un garas rindas pierakstiem uz testu.
  • Rīgā līdz pierakstam jāgaida 5-6 dienas, Olaines – līdz pat februārim.
  • Daļa iedzīvotāju spiesti nodot testu, lai iegūtu pārslimošanas sertifikātu.
  • Ar omikrona variantu inficētajiem testi var ātri uzrādīt atkal negatīvu rezultātu.
  • VM plāno noteikt prioritārās grupas, kam jāveic laboratorijas testi.
  • Tāpat plāno plašāk izmantot paštestus un antigēna testus, ko vairs neapstiprinātu ar PCR testiem.

Garo rindu dēļ grūtības tikt uz Covid-19 testu laikus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Rinda uz pierakstu

Ar Covid-19 inficēto skaits šobrīd aug ļoti strauji un ir sasniedzis vēl nebijušus apmērus. Jo vairāk saslimušo, jo vairāk kontaktpersonu, jo vairāk cilvēku, kas vienkārši vēlas pārbaudīties. Līdz ar to šobrīd laboratorijas ir ļoti noslogotas.

Raugoties Austrumu slimnīcas kopējā pieraksta mājaslapā, redzams, ka šonedēļ testu iespējams uztaisīt vien pāris laikos Lielvārdē un Rēzeknē. Citviet jau pildās nākamās nedēļas pieraksts.

Rīgā līdz pierakstam jāgaida piecas sešas dienas.

Tikmēr vienīgajā Olaines testa punktā pierakstīties var vien no februāra.

“Egila Gulbja laboratorijā” pieraksts jāgaida aptuveni piecas dienas. Laboratorijas pārstāve Džineta Dimante skaidroja, ka tas ir ļoti ilgs laiks, jo cilvēkiem, kuri inficējušies ar vīrusa omikrona paveidu, testi bieži vien ātri atkal ir negatīvi, līdz ar to izslimošanu nevar pierādīt. “Šobrīd vajadzētu mainīt prasības, kuriem obligāti vajag testu. Ļoti labi, ka ir grozījumi Ministru kabineta noteikumos, ka skolēni, atgriežoties pēc karantīnas, var atgriezties bez testa un ārsta zīmes, vienkārši nosēžot karantīnas laiku – 10 dienas. Tas ir ļoti liels atvieglojums. Bet problēma ir ar tiem cilvēkiem, kuriem ir simptomi un visa ģimene ir slima. Diezgan skaidrs, ka viņi ir pozitīvi.

Tik un tā viņi ir spiesti nodot šo laboratorijas testu, lai iegūtu pārslimošanas sertifikātu,” norādīja Dimante.

Šobrīd arī testēšanas process notiek ilgāk – katrs paraugs tiek pārbaudīts atkārtoti, lai nebūtu viltus pozitīvi gadījumi. Līdz ar to reizēm rezultāti var kavēties, taču 48 stundu laikā tiem vajadzētu būt gataviem, norādīja Dimante.

Arī “Centrālajā laboratorijā” līdz testa veikšanai jāgaida aptuveni piecas dienas. “Mēs vakar atvērām divus punktus, kuri aizpildījās 8 minūtēs. Šobrīd risinām visakūtāko situāciju – testa nodošanas punktu atvēršanu un medicīnas personāla meklēšanu. Es gribētu aicināt māsas, kuras gribētu pastrādāt šajā laikā, zvanīt mums un pieteikties darbā kaut vai uz 0,10 slodzēm,” pauda “Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa.

Lapiņa pastāstīja, ka šobrīd pieprasījums divkāršojies, salīdzinot ar decembri. Lai to varētu apmierināt, pie jau esošajiem 40 testa punktiem vajadzētu atvērt vēl 20. Un to plāno izdarīt pāris dienu laikā.

Vienlaikus laboratorijas vadītāja atklāja, ka, zvanot uz pieteikšanās tālruni, iespējams testa veikšanas laiku sarunāt ātrāk tiem, kuriem tas akūti nepieciešams. Vidējais savienojuma gaidīšanas laiks šobrīd ir aptuveni sešas minūtes. Testa rezultātu pārbaudei gan kapacitātes pietiekot un tos saņem 24 stundu laikā.

Līdzīgi arī laboratorijā “Bior”. Tur šobrīd saņem 7000 zvanus dienā, bet tos visus apkalpot nespēj. “Mēs aicinātu vecākus, kuru bērni ir saņēmuši pozitīvu kopkociņa rezultātu vai antigēna tests ir uzrādījis pozitīvu, vai arī ir jāatgriežas pēc karantīnas skolā – bērniem ir jāveic siekalu tests.

To var veikt laboratorijās bez iepriekšēja pieraksta, dodoties uz parauga pieņemšanas punktu,” pastāstīja laboratorijas pārstāve Ilze Dimante.

Tāpat laboratorijās iedzīvotājiem atgādina, ka ērti testam pieteikties iespējams internetā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kopējā pieraksta mājaslapā, tādā veidā nenoslogojot zvanu centrus. Tur redzami visi pieejamie brīvie laiki.

Plāno noteikt prioritātes

To, ka situācija ar Covid-19 testu nodošanu ir sarežģīta, Latvijas Radio atzina Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka. Viņa norādīja, ka testējamo cilvēku skaits dubultojas.

“Šaurais pudeles kakls, kas veidojas, ir testu paņemšana,” sacīja Janka. Savukārt laboratoriju kapacitāte tehniski strādāt ar paņemtajiem testiem ir pietiekama un pat vēl lielāka, nekā pašlaik tiek izmantots.

VM Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lai situāciju normalizētu, ministrija vērtē iespēju noteikt prioritātes testu nodošanai, lai tos varētu primāri veikt cilvēki ar Covid-19 simptomiem un ārsta nosūtījumiem. “Lielāko noslogotību rada tas, ka tiek pārapstiprināti antigēnu testi. Mēs esam nonākuši pie slēdziena, ka šos antigēna testus nevajadzētu apstiprināt laboratorijā,” sacīja ministrijas pārstāve.

Savukārt attiecībā uz izglītības iestādēm esot svarīgi pieturēties pie siekalu testu veikšanas. “Jo nazofaringiālām iztriepēm ir problēma [paraugu] paņemšanā,” viņa piebilda.

Tātad ministrija plāno noteikt prioritārās grupas, kam jāveic laboratorijas testi, plašāk izmantot paštestus un antigēna testus, ko vairs nevajadzētu apstiprināt ar PCR testiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt