Garnizona kapos Daugavpilī iespējams izveidos memoriālu

Jaunu apbedījumu vietu paplašināšanas gaitā Garnizona kapu apkaimē Daugavpilī atrasti cilvēku kaulu fragmenti. Pērn rudenī pašvaldības uzņēmums “Labiekartošana-D” veica teritorijas attīrīšanu no krūmiem un planēšanu. Šogad šajā vietā virs zemes tika atrastas kultūrvēsturiskās vērtības, munīcija un cilvēku mirstīgās atliekas. Šobrīd tiek veikta kapu teritorijas izpēte.

Garnizona kapos Daugavpilī iespējams izveidos memoriālu
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Atklātie apbedījumi, iespējams, ir 19. gadsimta beigu vai pat vidus apbedījumi, kad Garnizona kapsēta tikko sāka veidoties un ir pirmie Daugavpils cietokšņa karavīru un personāla kapi.

Daugavpils domes Attīstības departamenta vecākais eksperts projektu jautājumos Artjoms Mahļins norāda, ka informācija par apglabājuma vietu ir visai skopa, tādēļ nepieciešams ievākt papildus informāciju.

“Mēs mēģināsim arī Krievijas arhīvos meklēt papildus informāciju vai vēsturiskos plānus, lai saprastu, cik plaši varētu būt vēsturiskie apbedījumi. Situācija liecina, ka Garnizona kapi bija diezgan ievērojami pēc savas platības. Tagad, labiekārtojot blakus esošos Padomju karavīru brāļu kapus, vietās, kur tām nevajadzētu būt, arī ir atrastas cilvēku mirstīgās atliekas. Līdz ar to būtu veicama visaptveroša izpēte, pieaicinot antropologu, arheologu un vēsturniekus," saka Mahļins.

Patlaban visi zemes darbi ir apturēti un, lai iegūtu precīzāku informāciju par to, kas šajā teritorijā savulaik varētu būt apglabāts, pašvaldībā izveidota speciāla grupa, uzklausīti vēsturnieku un speciālistu viedokļi.

“2010.gadā Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs rīkoja ekspedīciju un veica foto fiksāciju tiem vēsturiskajiem apbedījumiem, kurus varēja atrast tajos ‘džungļos”. Pārsvarā tie ir dažādi kara vadoņi, militāras personas, kuras ir saistītas ar Dinaburgas, Dvinskas garnizonu. Ir atrasts Kara hospitāļa galvenā ārsta kaps. Ir atrasts arī 205.artilērijas brigādes komandiera, ģenerālmajora kapakmens," norāda Mahļins.

Viņš neizslēdz, ka mūsdienu apbedījumi Garnizona kapos jau ilgāku laiku ir veikti vietās, kur kādreiz kāds jau bijis apbērēts.

“Baidos, ka šis process te ir noticis ilgstoši, vienkārši iepriekš tam nav tikusi veltīta uzmanība. Droši vien mēs esam zaudējuši ļoti ievērojamu vēsturisko apbedījumu daļu. Iespējams, ka šobrīd pašvaldība beidzot var atrisināt vismaz šo garnizona kapu problemātiku," pauž Mahļins.

Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis atzīst, ka turpmākai rīcībai tiek gaidīti speciālistu ieteikumi.

“Komunālās saimniecības pārvaldei ir dots uzdevums sākt kapu sakārtošanu, it sevišķi veco apbedījumu zonas, kas atrodas tuvāk baznīcai. Paralēli plānots sākt arī kapu digitalizāciju, veido kapu kartes. Kad būs pilna informācija, sagatavosim papildus informāciju par šim kapiem arī informatīvo stendu veidā," saka Dukšinskis.

Teritorijas izpētei pieaicinātais arheologs, vēstures zinātņu doktors Guntis Zemītis norāda, ka prātīgi šajā vietā būtu izveidot memoriālu.

“Varētu veikt zondāžas darbus, ierokot problemātiskajās vietās šurfus līdz apbedījuma līmenim. Ja iespējams, noteikt, kura laika apbedījums tas ir, bet nu netraucēt mirušo mieru un arī šīs lietas atstāt savā vietā un to teritoriju labiekārtot. Tās kapenes, kuras tur ir atsegušās, tagad tās ir vienkārši pārklātas. Nevaru pateikt kādā stāvoklī tās ir, cik tur ir bojāti tie pārsegumi, visticamāk, ka ir, tās vajadzētu savest kārtībā, tā lai tur nevar iekļūt un lai arī tās izskatā vizuāli baudāmas. Teritoriju labiekārtot un pieminekļus, kas ir noņemti nost, vajadzētu nevis izstādīt Daugavpils Cietoksnī, kur tiem nav nekāda sakara, bet atvest atpakaļ un izstādīt kapsētas teritorijā. Ja tās vietas nav precīzi zināmas, kur iet ir bijuši, kaut vai malā, bet sakārtot teritoriju un saglabāt to kā tādu memoriālu, bez liekas rakšanas un pārapbēdīšanas. Šāds ir dārgs pasākums šajā gadījumā - arī nevajadzīga," tā Zemītis.

Uzņēmuma “Labiekārtošana D” vadība piekrīt, ka teritoriju kapu paplašināšanai varētu meklēt arī kādā citā vietā. Nav izslēgts, ka, mainoties kapsētas statusam, turpmākie civilie apbedījumi šeit būs pārtraukti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt