Sadaļas Sadaļas

Panorāma

KNAB kratīšana Preiļu novada domē

Panorāma

LTV skatītāji mīl dažādību

Bērni ir, bērnudārzu nav

Garas rindas uz vietu bērnudārzā: problēma sena, bet – vai būs risinājums?

No valdības uz valdību kā stafetes kociņš nodota viena no valsts prioritātēm - demogrāfijas veicināšana. Bet, kamēr vārdos politiķi nenogurstot aicina veidot kuplas daudzbērnu ģimenes, pirmsskolas izglītības iestāžu trūkums nav novērsts jau gadiem. Kā nedilstošo rindu uz bērnudārziem iecerējuši mazināt šī sasaukuma Saeimas deputāti?

ĪSUMĀ:

  • Saeimas komisija aicinās valdību sastādīt konkrētu problēmas risināšanas plānu.
  • Lielākās problēmas ar bērnudārziem šobrīd ir Pierīgas pašvaldībās un Rīgā.
  • Rīgas dome norādījusi, ka galvaspilsētas centrā jauniem dārziņiem fiziski nav vietas.
  • Saviem spēkiem Rīga plāno nākamajos pāris gados radīt aptuveni 500 jaunas vietas bērnudārzos.
  • VARAM piedāvā galvaspilsētas centru atslogot, stimulējot jaunu dārziņu būvniecību Pierīgā.
  • Bērnudārzu celtniecībai nākamajos gados plānots piesaistīt 80 miljonus ES fondu naudas.
  • Pedagogu arodbiedrība akcentē vēl vienu problēmu – joprojām nav, kas bērnudārzos strādā.

Stāsts par garajam rindām uz bērnudārziem nav mainījies jau vismaz 15 gadus. Arī statistika ir līdzīga kā divtūkstošo gadu sākumā – no nepilniem 100 000 bērnudārza vecuma bērnu 7 500 savu vietu bērnudārzā tikai gaida.

"Ja mēs teiktu, ka mums 7 500 bērnu neiet skolā, te būtu pilnīgi cita reakcija," atzina  Saeimas Izglītības komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība").

Atbildīgā Saeimas komisija ar aicinājumu sastādīt konkrētu problēmas risināšanas plānu un laika grafiku nolēmusi vērsties valdībā.

Lielākās problēmas ar bērnudārziem šobrīd ir Pierīgas pašvaldībās un, protams, pašā Rīgā. Galvaspilsētā vien uz vietu bērnudārzā šobrīd rindā gaida 1000 bērnu.

Pretēji vecāku gaidām vietas nav arī privātajos dārziņos, kur pie pašvaldības līdzfinansējuma vēl jāpiemaksā.

"Man personīgi vidēji dienā vismaz pieciem vecākiem ir jāatsaka vieta bērnudārzā," klāstīja Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja Daina Kājiņa.

Kā Saeimas deputātiem norādīja Rīgas dome, galvaspilsētas centrā jauniem dārziņiem vairs fiziski nav vietas.

"Vecāku vēlme šaņemt šo pakalpojumu tieši centrā ir ļoti izteikta (..). Brīvu zemju centrā nav, tas ir skaidrs," norādīja Rīgas domes Izglītības pārvaldes priekšnieks Ivars Balamovskis.

Saviem spēkiem Rīga plāno nākamajos pāris gados radīt aptuveni 500 jaunas vietas bērnudārzos. Paralēli tam Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) piedāvā galvaspilsētas centru atslogot, stimulējot jaunu dārziņu būvniecību Pierīgā. Tā kā, pēc ministrijas aprēķiniem, būvējot par pašvaldības līdzekļiem, viena vieta bērnudārzā izmaksā teju 3 000 eiro mazāk, nekā piesaistot privātas investīcijas,  plānots mudināt pašvaldības  pašām celt jaunus dārziņus, nākamgad šim mērķim no Valsts kases aizdodot līdz septiņiem miljoniem eiro.

"Tās pašvaldības, kurām ir garākā rinda, 100 un vairāk bērni, un kas spēs piedāvāt ekonomiski efektīvākos risinājumus ar mazākajām izmaksām uz vienu jaunradīto vietu," klāstīja VARAM Reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits.

Tāpat bērnudārzu celtniecībai nākamajos gados plānots piesaistīt 80 miljonus Eiropas Savienības fondu naudas. Tomēr "fondi ir un viņi beigsies", piebilda Bremšmits.

Tādēļ kā ilgtermiņa risinājumu ministrija piedāvā daļu no pašvaldību nodokļu ieņēmumu pieauguma novirzīt reģionālajā fondā, kuru tad attiecīgi varētu izmantot svarīgāko jautājumu, piemēram, bērnudārzu trūkuma, risināšanai. Iespējams gan, ne visas pašvaldības varētu uz fonda līdzekļiem pretendēt.

"Acīmredzami ir pašvaldības, kas ir ignorējušas to problēmu, jo tās, kurām dabiskais pieaugums pat samazinās un bērnudārzu jautājums nav risināts... Vienu piemēru es varētu nosaukt, piemēram, Liepāju, nav skaidrs, kāpēc tur vairāk nekā 500 bērniem ir jāgaida rindā uz bērnudārzu,"  sprieda Ašeradens.

Tikmēr pedagogu arodbiedrība uzsver – jaunu ēku celšana vien bērnudārzu problēmu neatrisinās – joprojām nav arī, kas tajos strādā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt