Panorāma

Vāc ziedojumus ātrās palīdzības auto iegādei Ukrainai

Panorāma

Vakcinētie: Ar poti drošāka sajūta

Pārslodzes dēļ kavējas invaliditātes iesniegumu izskatīšana

Garās rindas ārstu valsts komisijā kavē invaliditātes pensiju saņemšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā kavējas iesniegumu izskatīšana. Latvijas Televīzijai zināmi vairāki gadījumi, kad cilvēki šī iemesla dēļ nevarēja saņemt invaliditātes pensiju. Jau pirms vairākiem gadiem bija līdzīga situācija, un tad amatpersonas ziņoja, ka problēmas ir novērstas.

Oktobrī invaliditātes pabalsta 325 eiro vietā Andris Freibergs saņēma 40 eiro. Viņš iesniegumu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai iesniedza laikus – pusotru mēnesi pirms termiņa beigām. Likumā noteiks, ka komisijai lēmums jāpieņem mēneša laikā. Andrim termiņš invaliditātes noteikšanai bija 6. oktobris.

"Es esmu invalīds kopš bērnības, jo man bija bērnu trieka. Visu laiku man bija trešā grupa. Un pirms diviem gadiem veselības stāvoklis pasliktinājās, un iedeva otro grupu uz diviem gadiem. Kovida laikā automātiski pagarinājās, jo komisija nespēja izskatīt. Un es jau pirms termiņa, pusotru mēnesi ātrāk iesniedzu papīrus ar domu, ja nu dienu ilgāk, lai paspētu. 6. oktobrī nebija nekāda lēmuma. Es sāku uz visām iestādēm zvanīt, un man pasaka, ka komisijas slēdziens būs labākajā gadījumā oktobra beigās vai kaut kad novembrī," pastāstīja Andris.

Šis gadījums nav vienīgais.

Noteiktajā termiņā neizdodas izskatīt vairāk nekā 2000 iesniegumu.

Problēma pastāv jau vairākus mēnešus. "Apmēram 150 iesniegumi ir tādi, kuriem ir pienākuši divi mēneši, un tādi, kuriem ir pāri vienam mēnesim izskatīšanas ilgums, ir apmēram 2000," pastāstīja Veselības un darbspējas ekspertīzes ārstu valsts komisijas vadītājas vietnieks Māris Andersons.

Par komisiju atbildīgā Labklājības ministrijā skaidroja, ka situācija izveidojusies, jo tagad iesniegumus par invaliditātes statusa saglabāšanu iesniedz visi tie, kuri saņēma automātisku termiņa pagarinājumu kovida pandēmijas laikā.

"Tas cilvēku skaits, kas būtu izlīdzinājies pa diviem gadiem, šobrīd ir viss ienācis rudens posmā. Tas cilvēku resurss, kas mums ir šai funkcijai, ir saspringts; mums ir [darbaroku] tik, cik ir, un darām labāko, ko varam izdarīt," sacīja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa. 

Ministrija prognozē, ka šīs ir īslaicīgas problēmas un rindas pēc mēneša vairs nebūs.

Komisijā gan saka ko citu. "Līdz gada beigām komisija plāno, ka varētu iekļauties viena mēneša termiņā," pauda Andersons.

Tiesībsarga birojā uzskata, ka šāda situācija nav pieņemama. Cilvēkiem ir svarīgi, lai viņi saņemtu to, kas viņiem pienākas.

"Labklājības ministrija ir informēta par šo problemātiku, un viņai kā atbildīgajai ministrijai, kas veic uzraudzību pār komisijas darbu,

būtu jādara viss, lai [neciestu] šī mazāk aizsargātā iedzīvotāju grupa, – proti, iedzīvotāji ar invaliditāti, lai valsts iestādes novēlotu lēmumu izskatīšanas dēļ šiem cilvēkiem neiestātos nelabvēlīgas sekas.

Mēs redzam, ka kovida laikā bija iespējams pie situācijas atrast kādus citus risinājumu – vai nu pagarināt termiņus par šīm izsniegtajām apliecībām, vai piesaistīt papildu resursus, nevis noraustīt plecus un pateikt, nu, kaut kad janvārī atrisināsim. Šobrīd ir oktobris," pauda Tiesībsarga biroja Komunikācijas nodaļas vadītāja Ruta Siliņa.

Andra Freiberga gadījumā iesniegumu izdevās izvērtēt vienas darba dienas laikā, bet tikai pēc tam, kad viņš vērsās Tiesībsarga birojā.

"Ja sūdzas, tad tas notiek dienas laikā. Bet ļoti daudz Latvijā invalīdu, kuriem jāpagarina. Es zinu, kā, ko var uzrakstīt un ar elektronisko parakstu visiem aizsūtīju, bet vai tiešām visiem invalīdiem ir jāraksta sūdzība?" vaicāja Andris.

Un, šķiet, ka atbilde ir jā. Komisijā atzina – ja cilvēki raksta papildu iesniegumu, kāpēc viņiem svarīgi, lai lēmumu pieņem likuma noteiktajā laikā, tad viņu iesniegums tiek izcelts no kaudzītes.

"Tas ir atkarīgs no cilvēka materiālajām iespējām – vai viņš var vai nevar gaidīt. Tāpēc komisija pieņem iesniegumus no cilvēkiem.

Ja kāds cilvēks uzraksta un pamato, ka viņš tik tiešām nevar gaidīt, komisija nāk pretī. Šajā gadījumā tas nozīmē, ka rinda tiek apieta," skaidroja Andersons.

"Tas nozīmē, ka pārējie, kuri ir labticīgi un paļaujas uz to, ka iestāde darīs tā, kā likumā ir paredzēts, būtībā viņi tiek pievilti. Tas neveido labu pārvaldību, nedz veido cilvēku uzticību šai valstij," komentēja Tiesībsarga biroja pārstāve.

Pašlaik iesniegumi laikus netiek izskatīti Rīgas un Jelgavas nodaļās.

Komisijā uzsver, ka tai ilgstoši ir darbinieku trūkums. Pašlaik iesniegumus izskata 25 ārsti, kuriem darbs komisijā nav vienīgais.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti