Gandrīz puse no ugunsgrēkos bojāgājušajiem un cietušajiem ir seniori

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā šī gada deviņu mēnešu statistika liecina, ka katrs otrais jeb 49% no ugunsgrēkos bojāgājušajiem bijuši seniori vecumā virs 60 gadiem. No ugunsgrēkos cietušajiem 42% bija seniori. VUGD vērtē, ka bez sociālajiem un ekonomiskajiem iemesliem ļoti būtiska loma ir arī ieradumiem, kas veidojušies gadu laikā. 

Gandrīz puse no ugunsgrēkos bojāgājušajiem un cietušajiem ir seniori
00:00 / 04:51
Lejuplādēt

VUGD Valmieras daļā pastāstīja, ka, sākoties apkures sezonai, galvenais izsaukumu iemesls parasti ir sodrēju degšana dūmvadā, pašlaik degošie skursteņi ir pati lielākā aktualitāte.

"Pirms apkures sezonas noteikti jāiztīra dūmvads. Man ir bijusi situācija, ka senioram paliek slikti ar veselību no uztraukuma vien. Vienkārši dūmvadā dega sodrēji, bet cilvēkam jau no uztraukuma paliek slikti un jau vajadzīga medicīniskā palīdzība," stāstīja Valmieras daļas vada komandiera vietnieks Miks Rakeckis.

Svarīgākais ir iztīrīt skursteņus, ko parasti cenšas darīt reizi gadā, parasti rudenī.

Ērģemes pagasta iedzīvotāja Edīte stāstīja, ka ikdienā nākas kurināt divas krāsnis, arī plīti, tādēļ par ugunsdrošību tiekot piedomāts.

"Ir dūmu detektori visās telpās, izņemot virtuvi. Pie krāsniņām mums ir bleķa plāksnītes pieliktas. Cenšamies, neko neatstājam degošu, kad paši braucam prom," stāstīja Edīte.

Cits vērojums par to, kā ir ar ugunsdrošību mājās ar malkas apkuri, ir Santai, kurai Ērģemes pagastā dzīvo vectēvs: "Kopš es atceros, pie plīts bija groziņš, kur dažādas drazas meta, papīrus, to, ko saslauka no grīdas. Tas jau nav mainījies. Joprojām, kad es aizbraucu, tad tur ir lietas, kurām nevajadzētu stāvēt pie tās plītiņas. Tie paradumi tādi ir. Es esmu mēģinājusi [atrunāt], aicinājusi, ka varbūt tā nevajag. Bet, ja nekas nav noticis tos daudzos gadus, tad domā, ka nekas arī nenotiks. Jācer, ka nenotiks."

Paradumus, kas cilvēkiem veidojušies gadu gaitā, kā vienu no galvenajiem iemesliem uzskaitīja arī VUGD.

Dienesta vecākā inspektore Sandra Vējiņa: "Tie negantie, neforšie ieradumi, kas ir bijuši daudzus, daudzus gadus, no kuriem ir tik ļoti grūti tikt vaļā, jo es tā esmu darījis visu mūžu, pat gadu desmitiem. Klasika – plīts, kuru mēs kurinām, un uz plīts malas ir uzlikta kartona kastīte. Viens variants, ka iekšā ir saburzītas avīzes iekuram un vēl skaliņi. Vēl viens no klasiskākajiem ir tas, ka piemēram, krāsnij durtiņas nevar aiztaisīt ciet. Viņas ir izkritušas, sabojājušās. Tikai ar kaut ko piestutējot, viņas var aizvērt ciet."

Dodoties uz izsaukumiem, savi vērojumi ir arī vada komandiera vietniekam Rakeckim. "Kā piemēru varu nosaukt – tiek žāvētas drēbes uz dūmvadu kanāliem. Daudzās mājās joprojām tiek lietota novecojusi elektroinstalācija, visi vadi, kas ir palikuši no seniem laikiem. Tāpat tiek lietotas bojātas ierīces, pagarinātāji ar bojātām izolācijām. Gan plītis, gan dūmvadi saplaisājuši. Tas tad arī rada to risku. Tā dzirkstele var, piemēram, arī bēniņos izlēkt ārā. Un bēniņos arī, visticamāk, dūmvadi ir aizkrauti ar degošām mantām," stāstīja ugunsdzēsējs.

Kāda ir izeja, lai ugunsgrēkos būtu mazāk cietušo? VUGD uzsvēra – pirmais ir dūmu detektors. Tam obligāti vajadzētu būt katrās mājās. Novērots, ka bieži vecākiem cilvēkiem, īpaši laukos, detektors nav uzstādīts, iespējams, tam beigušās baterijas, kas nav nomainītas. Tāpat svarīga saistībā ar senioriem, kuri dzīvo vieni, ir līdzcilvēku uzmanība.

"Pensionāriem es ieteiktu pajautāt kaimiņam, lai atnāk palīgā. Vai mazbērniem, lai atnāk kāds palīgā sariktēt visas tās lietas. Lai būtu dūmvads iztīrīts, lai būtu dūmu detektoram baterija nomainīta. Ja pats nav spējīgs uzkāpt un nomainīt, pajautāt, nekaunēties," uzsvēra ugunsdzēsējs.

Pie vientuļajiem senioriem dodas arī sociālie dienesti. Arī to darbiniekiem vajadzētu pievērst uzmanību ugunsdrošības jautājumiem.

Arī iepriekšējo gadu ugunsgrēku statistika liecina, ka procentuāli vairāk tajos cieš seniori. Pozitīva tendence, kā secina glābšanas dienestā, ir tā, ka jaunajā paaudzē paradumi mainās – dūmu detektori, ugunsdzēšamie aparāti mājās ir pašsaprotamas lietas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti