Panorāma

Vēlas «KVV Liepājas metalurgs» maksātnespēju

Panorāma

Vecās, jaunās R.Paula dziesmas

Nosūta kriminālvajāšanai «Gan Bei» krimināllietu

«Gan Bei» lieta: valsts budžetam garām paslīd miljons eiro

Par izvairīšanos no nodokļu nomaksas pret restorānu tīklu "Gan Bei" ierosinātajā lietā, kas nosūtīta prokuratūrai, kriminālvajāšanu lūdz sākt pret deviņām personām. Kopumā valsts budžetā nodokļu veidā netika samaksāti 957,8 tūkstoši eiro.

Izkrāpj miljonu eiro

Šajā lietā iesaistītajiem, pret kuriem lūdz sākt kriminālvajāšanu, piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Septiņas no šīm personām ir no sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma, bet divi – kases aparātu sistēmu apkalpotāji.

Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pēc Krimināllikuma panta par izvairīšanos no nodokļu nomaksas organizētā personu grupā, par ko draud cietumsods līdz 10 gadiem.

No sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma puses piecas personas, kas atzītas par aizdomās turamām, ir darbinieki – grāmatveži, inkasatori, datorspeciālists, viena persona ir finanšu direktore un viena persona ir valdes loceklis,” pastāstīja VID ģenerāldirektores vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis.

Savukārt no kases aparātu apkalpojošā dienesta viena aizdomās turētā persona ir uzņēmuma faktiskais īpašnieks un vadītājs, bet otra – viņa radinieks, kurš uzstādīja kases aparātus.

VID ģenerāldirektores vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis
00:00 / 01:26
Lejuplādēt

Lai arī iesaistīto vārdus Valsts izņēmumu dienestā nesauc, minētā finanšu direktore ir Saeimas deputāta Sergeja Potapkina (“Saskaņas”) sieva, “Gan Bei” finanšu direktore Gaļina Karmača.  

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) informēja, ka kāds sabiedrībā pazīstams ēdināšanas uzņēmums izmantoja speciālu programmatūru, ar ko iespējams iejaukties kases aparātu sistēmu darbībā, samazinot tajā reģistrētos ieņēmumus, kā arī viltoja un slēpa grāmatvedības dokumentus.

Tādējādi nenomaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa veidā valsts budžetam nodarīti zaudējumi 957 800 eiro apmērā.


Arestē uzņēmumu kapitāldaļas

Lietā kopumā nopratinātas vairāk nekā 200 personas un izskatīti 150 datu nesēji, tostarp datori, serveri, kases aparāti, cietie diski.

Pieņemti arī 20 lēmumi par mantas arestu uzņēmuma kapitāldaļām un nekustamajam īpašumam kopumā vairāk nekā viena miljona eiro apmērā.

Kā liecina informācija “Lursoft” datu bāzē, arests uzlikts Oļega Arupa 33% kapitāldaļu uzņēmumā SIA “Lage Ko” un 30% - SIA "Lage Ltd.", kas ir "Gan Bei" īpašnieks.

Tāpat arests uzlikts uzņēmuma finanšu direktores Gaļinas Karmačas 5% kapitāldaļu uzņēmumā “Lage Ltd.”

Tajā paša datumā – šogad 11.martā – arests uzlikts arī kases sistēmu apkalpojošā uzņēmuma SIA "BRIO EngineerinG" dibinātāja Zalmana Brio kapitāldaļām divos citos uzņēmumos.

Tāpat piemēroti piespiedu ietekmēšanas līdzekļi juridiskām personām.

 

Pārāk ilga procedūra

To, ka lūgts apsūdzēt arī Gaļinu Karmaču, netieši apstiprina arī Čerņecka teiktais par kratīšanu pie viņas vīra, deputāta Sergeja Potapkina: “Mēs lūdzām iesaistīties ģenerālprokuroru, lai izietu procedūru un veiktu kratīšanu pie Saeimas deputāta. Kas kopumā aizņēma vairāk nekā trīs dienas. Mūsu skatījumā šis laiks ir pārāk garš, un  šī procedūra būtu jāmaina. Mūsuprāt, šim periodam nebūtu jābūt skaitāmam dienās, bet stundās, lai kratīšanu varētu veikt stundu laikā. Mēs pierādījumus ieguvām ar citā metodēm, un tas aizņēma vairāk laika un nedaudz sarežģīja izmeklēšanu.”

Īpaši pēdējā izmeklēšanas cēlienā notikusi aktīva sadarbība ar prokuratūru, kuras ziņā būs tālākā lietas virzība. “Šīs ciešā sadarbība ar prokuratūru liek domāt, ka lieta virzīsies diezgan ātri uz priekšu,” pauda VID ierēdnis Čerņeckis.

Šogad VID Finanšu policija izmeklē trīs līdzīgas lietas, kurā lieli zaudējumi nodarīti valsts budžetam. Divi no šiem uzņēmumiem ir sabiedriskās ēdināšanas jomā, bet viens – preču tirdzniecība. 

Jāpiebilst, ka šī gada vasarā „Gan Bei” uzsāka atlīdzināt noziedzīgo darbību rezultātā radītos zaudējumus un valsts budžetā jau ir iemaksājis aptuveni 200 tūkstošus eiro. 

Jau ziņots, ka tā saucamā "Gan Bei" lieta izsauca plašu rezonansi sabiedrībā. Lieta bija izraisījusi lielu rezonansi, jo tās ietvaros Saeima lēma par atļauju veikt kratīšanu „Saskaņas” deputāta Sergeja Potapkina dzīvesvietā. Viņa sieva Gaļina Karmača ir „Gan Bei” pārvaldnieka SIA „Lage Ko” finanšu direktore.

Savukārt kases sistēmas SIA "Lage Ko" restorāniem nodrošināja SIA "BRIO EngineerinG", kura īpašnieks ir Georgijs Makejevs, valdes loceklis - Raimonds Zeltiņš, bet dibinātājs - Brio Zalmans.

Kā oktobrī vēstīja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens", dažādi starpnieki piedāvā nopirkt kases aparātus, kas pieļauj manipulācijas ar čekiem.

Likumsargi atklājuši jau vairākas krāpšanās ar kases aparātiem. Septembrī Valsts policija aizdomās par krāpšanos ar kases aparātiem un grāmatvedības dokumentiem aizturējusi divas personu grupas. Kopumā aizturēti 19 cilvēki un aplēsts, ka tādā veidā ar nodokļiem palikuši neaplikti 1,2 miljoni eiro, informē policijā.

Savukārt novembrī VID Finanšu policijas pārvalde, veicot 15 kratīšanas Rīgā un Rīgas apkārtnē, apturēja kārtējā noziedzīgā grupējuma darbību, kas darbojās sabiedriskās ēdināšanas sektorā un veica nelikumīgas manipulācijas ar kases aparātu datiem. Noziedzīgo darbību rezultātā valsts budžetam nodarīti zaudējumi gandrīz 206 tūkstošu eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt