«Gan Bei» lieta: Potapkina sieva apcietināta

Saeimas deputāta Sergeja Potapkina („Saskaņa”) sieva Gaļina Karmača ir apcietināta „Gan Bei” lietā par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, ceturtdien žurnālistiem pastāstīja Finanšu policijas (FP) pārstāvji.

Karmača tiek turēta aizdomās kā iespējamā organizētā noziedzīgā grupējuma kodola dalībniece, pastāstīja Finanšu policijas pārstāvji.

(Video: LTV7)

Finanšu policijas pārstāvji atklāja, ka grupējuma kodolā bija pieci cilvēki. Kopumā ir aizturēti septiņi cilvēki, no tiem diviem piemērots apcietinājums, un par vienu lemj ceturtdien. Viena no apcietinātajiem ir finanšu direktore Karmača, divi citi, kuriem prasīts apcietinājums, ir kases aparātu programmatūras izstrādātājfirmas pārstāvji.   

Kases sistēmas izstrādātāja piedāvāja saviem klientiem zibatmiņas ar ļaunprogrammatūru, kas izstrādāta katram konkrētam kases terminālim atsevišķi. Šāda zibatmiņa maksājusi aptuveni 1500 eiro, tomēr tās bija nepārtraukti jāatjauno līdz pat 10 reizēm gadā.    

(Video: LTV7)

Ēdināšanas uzņēmums ik mēnesi izvairījās no nodokļu nomaksas par ieņēmumiem 700 000 - 800 000 eiro apmērā. Ar  īpašās programmatūras palīdzību skaidru naudu izņēma no kases aparāta, un līdzekļus izmantoja uzņēmuma vajadzībām, aplokšņu algām, grupējuma kodola vajadzībām. 


Ēdināšanas uzņēmums  izdzēsa no kases sistēmas informāciju ar speciālu „ļaunprogrammatūru”, kuru  piegādāja paši kases sistēmas izstrādātāji – vieni no lielākajiem Latvijā.  Arī tie tiek aizturēti, bet VID neatklāj firmas nosaukumu.

Valsts budžetam nodarītie zaudējumi, visticamāk, būs mērāmi miljonos eiro, sacīja Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Podiņš.  

Finanšu policijā ilgāku laiku notika liela operatīva izstrāde, septembrī sākts kriminālprocess, otrdien un trešdien veica 30 kratīšanas, galvenokārt Rīgā. Kratīšanās izņemti dokumenti un skaidra nauda dažādās valūtās, kuru summu policija neprecizēja. Kratīšanās izņemti arī vairāki kases termināļi.

(Video: LTV7)

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Dace Pelēkā norādīja, ka bez kases aparāta uzņēmumi nedrīkst strādāt, tiem jāiegādājas jauni kases aparāti un tie jāreģistrē VID, un tikai tad tie varēs atjaunot darbu. Pelēkā vairakkārt uzsvēra, ka VID mērķis nav apturēt un iznicināt uzņēmējdarbību, bet gan novērst zaudējumus budžetam.  

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi bija lielākie šīs programmatūras izstrādātājfirmas klienti, bet izmeklēšanā varētu atklāties, ka šo pakalpojumu izmantojuši arī citi uzņēmumi.

VID ģenerāldirektora vietnieks Kaspars Čerņeckis neizslēdza iespēju, ka šo ļaunprogramatūru varētu izmantot gan restorāni, gan viesnīcas, gan veikali.

Apkrāpti arī uzņēmuma klienti, no kuriem nauda tika iekasēta par pakalpojumiem, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, kuru uzņēmums nemaksāja, bet cilvēki, saņemot čeku, maldīgi domāja, ka viņi nomaksā nodokļus budžetā.

VID un Finanšu policijas pārstāvji jautāti, vai deputāts Potapkins varētu būt zinājis vai saistīts ar šo lietu, norādīja, ka daudz ko parādīs „personu subjektīva attieksme kratīšanā”, piemēram tas, vai būs mēģinājumi kādus dokumentus slēpt.

FP arī pateicās ģenerālprokuroram Ērikam  Kalnmeieram par to, ka viņš uzņēmies virsvadību šī procesa virzībā, tāpēc iegūt atļauju kratīšanai izdevies ļoti ātri. 

Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien atļāva veikt kratīšanu arī Potapkina dzīvesvietā. Valsts ieņēmuma dienesta (VID) iesniegumā  par kratīšanu norādīts, ka Finanšu policijas pārvaldes lietvedībā atrodas 2014.gadā 2.septembrī sāktais kriminālprocess par kādu uzņēmumu iespējamo izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināmajiem maksājumiem. Šajā lietā valstij esot nodarīti zaudējumi lielā apmērā, kā arī, iespējams, slēpti un viltoti grāmatvedības dokumenti.

Uzņēmumi, saistībā ar kuru rīcību sākts kriminālprocess, iespējams, savās struktūrvienībās veic pretlikumīgas darbības ar kases sistēmām, dienas gaitā gūtos faktiskos ieņēmumus samazinot, izmantojot speciāli šim nolūkam radītu nelegālu programmatūru. Tādējādi esot samazināta oficiālā ienākumu bāze un slēpti ar nodokļiem apliekamie objekti. Savukārt šādā veidā izveidojušies skaidrās naudas līdzekļi izmantoti aplokšņu algām.

Esot pamats uzskatīt, ka viņu dzīvesvietā var atrasties dokumentācija  un aprēķini par „aplokšņu algām”, kā arī nelegālā programmatūra un tās izmantošanas pēdas.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka ēdināšanas sfērā strādājošā SIA "Lage Ltd.", kas reģistrēta 2012.gada 14.maijā, pērn strādājusi ar 468 436 eiro apgrozījumu un ar 96 048 eiro zaudējumiem.

Lielākie kompānijas īpašnieki ir Oļegs Arups, Natālija Pavlova un Irēna Līce, kur katram pieder 30% daļu. Pa 5% pieder Karmačai un Indijas pilsonim Varmam Dīpam Ramam. Valdes priekšsēdētāja ir Pavlova, bet pārējie līdzīpašnieki ir valdes locekļi.

Uzņēmuma 2012.gada ziņojumā teikts, ka kompānijai "Lage Ltd." pieder restorāns "Galleria D’arte", kas atrodas Rīgā, Mūkusalas 71.

Savukārt Pavlovai, Līcei un Arupam vienādās daļās pieder vairāku restorānu īpašniece SIA "Lage Ko". Uzņēmumam pieder vairāk nekā 20 restorāni, kas atrodas Rīgas tirdzniecības centros - "Lage Gastronomija" restorāni tirdzniecības centros "Spice", "Galleria Riga" un "Alfa", restorāns "Gan Bei" tirdzniecības centros "Galerija Centrs", "Galleria Riga", "Rīga Plaza", "Sky&More", "Alfa", "Domina", "Origo" un "Mols", kā arī kafejnīca "Lage Ko" tirdzniecības centros "Alfa" un "Origo", un bistro "Kļavas lapa" Rīgas Centrālajā stacijā.

Trešdien aģentūra LETA novēroja, ka veikta kratīšana "Lage Ko" piederošajā restorānā "Gan Bei", kas atrodas tirdzniecības centrā "Origo". 

11 komentāri
oberis
Lido uznnēmumā jau gadiem strādāja ar tādiem kases aparātiem,kur pusi klientus çekoja pa melno vienaa sekcijā.Bet otru pusi pa balto ar redzamaam.atskaitēm.Vakaros nonēma atskaites un lieko izdzēsa.Nedzīvojam pasakā....
?
Ja V.Spolītim pieprasa nolikt mandātu par braukšanu reibumā, tad kas gan būtu jāpieprasa SC deputātam Potapkinam par viņa ģimenes (sievas) organizētu valsts apzagšanu?!
VID ēka
VID jaunā biroja būvniecība Bojāra kompānijai izmaksāja apmēram 55 miljonus eiro + zemes iegāde un labiekārtošanas izmaksas. VID nomā jauno ēku par 532 000 eiro mēnesī uz 30.gadiem (532 000 x 12 mēneši x 30 gadi = 191 miljons 520 tūkstoši eiro). Varbūt par šo mahināciju arī ir jāsauc pie atbildības atbildīgās personas?
!!!
Ne velti Potapkins stūrē ar sniegbaltu Porshe Cayanne
!!!
Ne velti Potapkins stūrē ar sniegbaltu Porshe Cayanne
Anete
Nedrīkst raksta ar k, nevis g...
Briesmīgi slepena firma
tepat zemāk ir ziņa: http://www.lsm.lv/lv/raksts/ekonomika/zinas/gan-bei-lieta-kases-sistemas-nodroshinaja-brio-engineering.a109829/
Hūgo Vācietis
PAR DARBĪBU PRET LATVIJU BŪTU JĀAPCIETINA VISS ''SASKAŅAS CENTRS'' !
Tavs vārds
Nabadziņš, salasījies melu portālus, tagad nezina kur likties :)
kurš?
kurš?
ES
KUR tad,pazuda maitas dombrovska sievas nenomaksātie nodokļi????? Par tiem ir aizliegts runāt??? Nedrīgst viņai pieskarties??? Demokrātija??? Bandītu valsts arjedinsto priekšgalā.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti