Galvenie risināmie uzdevumi iespējamās koalīcijas pirmajās sarunās – gaidāmā ziema, iekšējā un ārējā drošība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sarunās par koalīcijas izveidi "Jaunās Vienotības", "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības politiķi kā galvenos risināmos uzdevumus līdz šim minējuši iekšējās un ārējās drošības stiprināšanu, kā arī virkni uzdevumu sagādās gaidāmā ziema. 

Vairāki centrālie jautājumi un individuālas vēlmes

"Jaunās Vienotības" delegāti trešdien tiekas ar partijas "Progresīvie" pārstāvjiem. Pret šī politiskā spēka iekļaušanu iespējamajā koalīcijā iebilst "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība, taču ''Jaunā Vienotība'' stabilu darbību valdībā un Saeimā saskata plašākā koalīcijā. 

Kādus uzdevumus partiju pārstāvji vēlas risināt? Visi kā viens runā par iekšējās un ārējās drošības stiprināšanu, kas ietver izdevumu aizsardzībai palielināšanu līdz 2,5% no iekšzemes kopprodukta 2025. gadā. Savukārt šī ziema sagādās daudz uzdevumu enerģētikas resursu izmaksu pieauguma apstākļos. Potenciālās valdības veidotājiem būs arī jāreaģē uz Valsts prezidenta Egila Levita doto uzdevumu sagatavot reformas, lai turpmāko četru gadu laikā Latvija apsteigtu pārējās Baltijas valstis. Tas nozīmēs arī pārmaiņas izglītības jomā.

"Apvienotā saraksta" pārstāvji otrdien pieteica vairākus tematus, ar ko būtu jāstrādā jaunajai valdībai. Viens no tiem – administratīvi teritoriālās reformas un arī ostu reformas "kļūdu labojums". Sarunā par ekonomikas attīstību uzsvērta spēja darboties krīzes vadības režīmā, lēmumus pieņemt ātri.

Tāpat Nacionālā apvienība pieteica vēl vairākas tēmas, par kurām vajadzīga vienošanās valdībā, tai skaitā investīcijas zinātnē, ražošanā, eksportā, nacionālās kultūras atbalsts, zemkopības nozare, demogrāfijas mērķi un pasākumi. Nav aizmirsts pieminēt pedagogu, veselības un iekšlietu darbinieku atalgojumu, atbalsta pasākumus sociāli neaizsargātām grupām, valsts valodas politiku. Jāsecina, ka pašlaik, sadarbības sarunu pašā sākumā, konkrētu apņemšanos plāna vēl nav, vairāk idejiskās līnijas.

Atbildības sfēras vēl nedala

Partiju pārstāvji apgalvo, ka neesot nekādas sarunas ne par konkrētu atbildības sfēru sadalījumu, ne ministru amatu kandidātiem. Tās sagaidāmas, saņemot Valsts prezidenta aicinājumu veidot valdību, tā teica "Jaunās Vienotības" politiķis Edgars Rinkēvičs. Savukārt Uldis Pīlēns no "Apvienotā saraksta" uzsvēra, ka vairāki risināmie uzdevumi būs pāri vienas ministrijas atbildībai, proti, izmaiņas izglītības jomā skatāmas atbilstoši valsts ekonomikas interesēm un tamlīdzīgi.

Trīs vai četri spēki?

Tomēr vispirms vēl jātiek skaidrībā, kāds varētu būt koalīcijas sastāvs. Jau gana daudz stāstīts, ka partiju sarunās par to nav vienprātības, jo "Jaunā Vienotība" vēlētos koalīciju paplašināt ar "Progresīvajiem", kas dotu papildu stabilitāti arī Saeimas darbā. 

"Jaunās Vienotības" pārstāvis Krišjānis Kariņš norādīja: "Ņemot vērā lielos darbus, tai skaitā nepieciešamās reformas, valdības darbs ir puse no vienādojuma, bet arī Saeimā jānodrošina, ka nepieciešamos likumus izstrādā un pieņem līdzīgi, kā valdība to iecerējusi. Mums ir ilggadēja pieredze Saeimā, un mēs labi zinām, ka, lai nodrošinātu līdzdalību un balsojumus visās komisijās, kur izstrādā likumus, ir nepieciešams zināms deputātu skaits, lai koalīcija varētu segt pilnu laukumu. No pieredzes un matemātikas sanāk, ka tam vajag aptuveni 60 deputātus."

Savukārt "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības pārstāvji uzskata, ka šāda koalīcija būtu pārāk liels "ideoloģisks mikslis", ko konservatīvo politisko spēku vēlētāji varētu nesaprast. "Apvienotā saraksta" līderis Uldis Pīlēns trešdien Latvijas Radio pauda pārliecību, ka koalīcija trīs politisko spēku sastāvā arī ar 54 balsīm būtu rīcībspējīga, tajā ietvertas partijas ar ilgstošu pieredzi politikā un "ar to varētu sākt".

Savukārt "Progresīvajiem" pieredzes Saeimā nav. Sagaidāms, ka skaidrībai par "Progresīvo" iespējamo iesaisti koalīcijā jābūt drīzumā. Valsts prezidents ziņojumu par progresu partiju sarunās gaida nākamās nedēļas sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti