Dienas ziņas

Elektrotehnikas nodošanas apjomi Latvijā pieaug

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cer nosargāt simtgadīgu liepu aleju

Galēnu pagastā nemierā ar plānu nozāģēt 22 liepas; dabas sargi prasa skaidrojumu pašvaldībai

Preiļu novada Galēnu pagastā, veicot valsts vietējā autoceļa Viļāni–Maltas Trūpi–Lomi virsmas rekonstrukciju, ir paredzēts nozāģēt ceļa malā teju pirms simts gadiem rindā sastādītās liepas. Par koku nociršanu ir satraukti vietējie iedzīvotāji, kuri zvana uz Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP), lūdzot palīdzēt. Pārvaldes pārstāvji uzsvēra, ka kokiem ir bioloģiska, ainaviska un kultūrvēsturiska nozīme, aicinot būvniekus izvērtēt citus ceļa rekonstrukcijas variantus.

Galēnu pagastā nemierā ar plānu nozāģēt 22 liepas; dabas sargi prasa skaidrojumu pašvaldībai
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

Ivetai Seimanovai ziņa par 22 liepu nozāģēšanu ir īpaši sāpīga. Liepas ceļa malā vienā rindā Galēnu pagasta Brišku ciemā trīsdesmitajos gados stādījuši viņas vecvecāki. Koki ar zaļu krāsu jau iezīmēti, un pavisam drīz liepas plānots nozāģēt, nedomājot par to ainavisko vērtību.

Liepas pirms zāģēšanas Preiļu novadā

"Viens, kad tev ir īpašums vienā un otrā pusē, un otrs, domāt dziļāk, redzēt tālāk kā sabiedrības loceklim," Seimanova ir neizpratnē, kādēļ nav iespējams rast kompromisu, lai zaļā rota tiktu saglabāta.

"Pagājušo gadu ir bijusi projekta apstiprināšana, nevienas informācijas ne rakstiskas, ne mutiskas mēs nesaņēmām, tāpat nebija nekāda projekta publiskā apspriešana.

Tad sanāk, ka tu to uzzini tad, kad brauc komanda, kas grib šos darbus šeit paveikt. Ja būtu šī komunikācija, tad ceļam otrā puse ir brīva no kokiem, tā arī ir mana zeme, es teiktu, lūdzu, laižam ceļu uz turieni. Neviens nepavaicāja, tika izvēlēts šis vienkāršākais risinājums," sprieda vietējā iedzīvotāja.

Uzrunājot valsts uzņēmumu "Latvijas valsts ceļi" (LVC), viņi atbildi sniedza rakstiski, informējot, ka ceļam ir paredzēts līdz augusta beigām veikt dubulto virsmas apstrādi, virsmai izveidojot melnu segumu. Un sagatavojot ceļa pamatni, ir jāiztīra un jāatjauno grāvji, kuru vietā patlaban aug koki. Veicot šos darbus, tiks bojātas koku saknes, koki kaltīs un līdz ar to kļūs bīstami.

LVC uzsvēra, ka koku ciršanai ir saņemta pašvaldības atļauja. Taču šim jautājumam ir pievērsusi uzmanību DAP, kurai nav saprotams, kādēļ šāda atļauja ir izsniegta.

"Pēc Ministru kabineta noteikumiem atbildīgā institūcija, kas dod atļauju, ir pašvaldība, bet šajā gadījumā, ņemot vērā to, ka daži koki ir sasnieguši lielākas dimensijas, pašvaldībai bija jālūdz Dabas aizsardzības pārvaldes viedoklis, kas netika izdarīts," teica DAP Latgales reģionālās administrācijas direktora vietniece Aina Skredele, norādot, ka pārvalde kokus ir apsekojusi.

"Un konstatējusi, ka koki ir vitāli, bez būtiskiem bojājumiem, turklāt uz diviem kokiem ir atrastas īpaši aizsargājamās sugas spožās skudras atradnes," piebilda Skredele.

Un tas nozīmē, ka šos kokus nevar bez īpašas atļaujas nozāģēt. Arī Latvijas Dabas fondā uzsvēra, ka kokiem ir bioloģiskā, ainaviskā un kultūrvēsturiskā nozīme, tādēļ lēmumam par to nociršanu jābūt pamatotam.

"Svarīgi ir atgādināt un pacelt šo problēmu, lai pašvaldības savlaicīgi un tiešām ar prātu iesaistās, nevis steigā ceļinieks atskrien ar projektu, saskaņojiet, citādāk nebūs jums ceļa vispār. Es nesaku, ka šoreiz tā ir teikts, bet tādas runas reizēm ir izskanējušas, ka vajag ātri saskaņot, un tad, vai tad jums ceļš vai koki bez ceļa," sacīja fonda pārstāve Lelde Eņģele.

Preiļu novada pašvaldībai, kas atļāva kokus nocirst, ir jāsniedz DAP skaidrojums, kādi ir bijuši apsvērumi, pieņemot šādu lēmumu, un vai ir izvērtētas citas alternatīvas iespējas, lai, uzlabojot ceļa segumu, liepu rinda netiktu nozāģēta.

Preiļu novada pašvaldībā ir saņemti trīs iesniegumi un nupat līdz tālākam lēmumam un atkārtotas koku izvērtēšanas noslēgumam koku ciršanas atļaujas darbība apturēta. Tagad gan solīts, ka pēc visu apstākļu noskaidrošanas par turpmāko rīcību būs informēti ne tikai iesniegumu autori, bet arī citi šīs apkārtnes iedzīvotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt