Gaismas pils pieņemta ekspluatācijā

Jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas pirmā un otrā kārta, kā arī teritorijas infrastruktūra ir pieņemta ekspluatācijā, ziņo Latvijas Televīzija un Latvijas Radio.

Rīgas pilsētas būvvaldes izveidotā komisijā pārskatīti visi nepieciešamie dokumentus attiecībā uz ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.

"Komisijai, iepazīstoties ar būvobjektu 32 sējumos, būvdarbu izpildes dokumentāciju un būvdarbu izpildi, būvdarbu un autoruzraudzības žurnāliem, kā arī nozīmīgo konstrukciju un segto darbu pieņemšanas aktiem un izvērtējot nepieciešamo institūciju atzinumus, ēka tika pieņemta ekspluatācijā," norādīts būvvaldes izplatītajā paziņojumā medijiem.

Ekspluatācijā pieņemšanas komisijā piedalījās no 11 personas: būvvaldes būvinspektori, arhitekts un inženiere, arī Kultūras ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāja. Tāpat komisijas sastāvā tika pieaicināti arī būvprojekta autors, būvuzraugs, kā arī galvenā būvuzņēmēja "Nacionālā būvkompāniju apvienība" valdes loceklis un atbildīgais būvdarbu vadītājs.

Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs stāstīja, ka vēl nedēļas sākumā viņam bija bažas par iespēju pieņemt ēku ekspluatācijā, bet tagad gan fiziskas, gan dokumentu nepilnības ir novērstas.  Pēdējās formalitātes ēkas pieņemšanai būs pabeigtas nākamās nedēļas sākumā.

Tiesa, pagaidām nav pieņemts ekspluatācija viss Gaismas pils komplekss -  palīgēku un apkārtējo infrastruktūru plānots pabeigt un pieņemt ekspluatācijā līdz jūnija beigām.

Savukārt, komentējot eksperta izteikumus, ka ēka drīz vien izskatīsies neglīta, Vircavs pauda, ka šādi vērtējumi ir būvspeciālistu ziņā, norādot gan, ka ēkas lietotāja atbildībā ir rūpēties par būvi un  nenolaist to. 

Vircavs atgādināja, ka 20.maijā iesniegts apliecinājums par Gaismas pils ēkas gatavību ekspluatācijai, taču dokumentu izvērtēšanas laikā atklātas nepilnības, iesniegti arī papildu dokumenti. Tagad iesniegti visi dokumenti, kas nepieciešami, visi atzinumi, arī ugunsdzēsēju atzinums par ēkas gatavību ekspluatācijai.

Ēkas projekts ir vērienīgs un ambiciozs, un ir saprotami, ka  tā realizācijas laikā radušies kavēkļi un aizķeršanas, kas gan nemazina objekta vērtību, atzina Vircavs, piebilstot, ka Latvijas mērogā tas ir unikāls projekts un tas ir labs sākums Pārdaugavas apgūšanai un Rīgas vēsturiskā centra atslodzei. 

Gaismas pils nodošana ekspluatācija bija plānota līdz šī gada janvārim, taču tā atlikta vairākkārt. Vēlāk kā termiņš tika saukts aprīļa vidus. 

Ēkas nodošana ekspluatācijā kavējusies pusgadu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) piezīmju dēļ, taču vēlāk problēmas tika atrisinātas un Kultūras ministrija devusi pozitīvu atzinumu

Tāpat „Rīgas satiksmes” izvirzītā prasība nomainīt trolejbusu vadu turētājus aizkavējusi LNB ēkas atvēršanu.

Gaismas pils oficiālā atklāšana paredzēta 29.augustā, kad Latvijas Nacionālā bibliotēka svinēs 95.jubileju.

Gaismas pils ir viens no apjomīgākajiem un tehnoloģiski sarežģītākajiem projektiem Latvijas vēsturē. 2008.gada aprīlī valsts aģentūra „Jaunie trīs brāļi” līgumu par LNB jaunās ēkas būvniecību noslēdza par 135,3 miljoniem latu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, bet līdz šim projekts valstij izmaksājis jau 135,69 miljonus latu, šogad tam atvēlēti vēl 24,5 miljoni, bet šajā summā neietilpst infrastruktūras otrās kārtas būvdarbi un pārcelšanās izdevumi. Tas nozīmē, ka Gaismas pils kopējās izmaksas pārsniegs 180 miljonus latu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt