Panorāma

«PNB Bankas» maksātnespēju tiesa vēl nesāk izskatīt

Panorāma

Panorāma

Latvijas Nacionālajai bibliotēkai – simtgade

«Gaismas pils» atzīmē simtgadi. Kā izskatās obligāto eksemplāru krātuvē?

Vairāk nekā 4 miljoni vienību! Ne tikai grāmatas, bet arī cita veida iespieddarbi, rokraksti. Tā ir arī valsts un tautas likteņstāstu krātuve, kas tēlaini tiek saukta par "Gaismas pili". Tieši pirms simts gadiem 29.augustā nodibināja Valsts bibliotēku, tagadējo Nacionālo bibliotēku. Arī šobrīd ik dienu bibliotēkas krājums papildinās ar arvien jaunām grāmatām.

"Šajā telpā ienāk obligātie eksemplāri, Latvijas izdevumi. Ir tāds obligāto eksemplāru likums, kas nosaka, ka Latvijas izdevējiem ir Nacionālajai bibliotēkai jāpiegādā obligātie eksemplāri," stāsta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Krājuma veidošanas nodaļas vadītājs Ansis Garda. Te ir ne tikai grāmatas, bet arī sīkāki iespieddarbi - bukleti, atklātnes, kalendāri, afišas, izstāžu un izrāžu programmas, plakāti, preču katalogi. 

Publiskās bibliotēkas izvēlas izdevumus atbilstoši lasītāju interesēm. Viņi nekad nepirks visas Latvijas grāmatas, ja nebūs pieprasījuma. Savukārt mums, neatkarīgi no izdevuma satura, jācenšas saņemt viss, kas Latvijā tiek izdots, tai skaitā digitālajā vidē," stāsta Garda.

No grāmatas 7 obligātajiem eksemplāriem bibliotēka sev patur  2. Pārējos nodod citām zinātniskajām bibliotēkām. Ik gadu Nacionālās bibliotēkas krājumā nonāk ap 50 tūkstoši visdažādāko iespieddarbu un audiovizuālie materiāli  No tiem 20 tūkstoši ir izdevēju atsūtītie obligātie eksemplāri. Vēl 15 tūkstoši ir dāvinājumi. Bibliotēka grāmatas un periodiku arī pērk. Šogad tam atvēlēti 389 tūkstoši eiro.

Kamēr viens grāmatas, laikraksta un žurnāla eksemplārs nonāk ikdienas lietošanā, otrs aizceļo uz neaizkaramo zelta rezervi - obligātā eksemplāra arhīvā. Šajā telp ienākt drīkst vien atsevišķi bibliotēkas darbinieki.Te uztur vienmērīgu temperatūru un noteiktu mitruma līmeni.

Kopš 2000.gada grāmatas uzskaita elektroniski, izdevumus digitalizē, un ikviens var savā datora var pasūtīt un lasīt e-versiju. Bet pirms simt gadiem, ar tintes spalvu rakstīja šādas uzskaites grāmatas. Pirmās grāmata, kas ienāca bibliotēkā, bija Jāņa Akuratera “Kalpa zēna vasara”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti