Sadaļas Sadaļas

Gaidāmo stingrību «autoplačos» nozare sauc par apvērsumu: auto cena varētu pieaugt par 10%

Lietotu automašīnu tirgus degradējies tiktāl, ka pircējiem nav iespēju pārliecināties par noskatītās mašīnas tehnisko stāvokli. Tāpat klienti nereti tiek maldināti par braucamā drošības sistēmu stāvokli vai bojājumiem, kas var būtiski ietekmēt satiksmes drošību.

Šīs un citas nozarē apjaustās problēmas likušas izstrādāt valdības noteikumu grozījumus, kas auto tirgotājiem liks norādīt plašāku informāciju. Izmaiņas arī ļaušot izskaust nozarē pastāvošo ēnu ekonomiku. Tikmēr lietoto mašīnu tirgotāji prognozē cenu pieaugumu par desmit procentiem, turklāt daļa pārdevēju pavisam aiziešot pagrīdē.

Piedāvājot tirdzniecībā transportlīdzekļus, komersanti nereti nesniedz klientiem būtisku informāciju par mašīnu identifikācijas numuriem, tehnisko stāvokli un drošības sistēmu esamību. Tā jau pērnā gada nogalē secināja patērētāju tiesību sargi un Valsts ieņēmumu dienests, pastiprinātu uzmanību pievēršot lietotu automašīnu tirgum.

Problēmas apzinās arī nozare.

„Mēs esam nonākuši situācijā, kad, iegādājoties lietotu automobili, mēs ne brīdi nevaram būt droši nedz par auto iepriekšējo vēsturi, nedz par odometra rādījumu, nedz par to, cik legāli ir šī automobiļa izcelsmes dokumenti, nedz par to, kādā veidā šis automobilis ir atjaunots pēc ceļu satiksmes negadījumiem un vai patiešām ir atjaunotas visas drošības sistēmas, lai patērētājs varētu uzskatīt, ka šim automobilim ir ABS (..) Es par to nekad nevaru būt drošs,” saka Auto asociācijas viceprezidents Ingus Rūtiņš.

Taču droši nevar justies ne tikai pircēji, bet arī nodokļu iekasētāji. Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvaldes direktores vietniece Ina Reinšmite skaidro, ka gada nogalē izkontrolēti 11 auto tirgotāji, konstatējot ļoti rupjus pārkāpumus. Šogad pārbaudīti jau 15 autoplači, bet situācija nav uzlabojusies. „Teritorija joprojām nav norobežota. Tirdzniecībā atrodas gan pieņemtie, gan tirdzniecībā nepieņemtie un nereģistrētie transporta līdzekļi. Nevaram arī izsekot darījumus norisei, visi no tiem netiek uzrādīti. Kases aparātā nav atspoguļota visa darījumu summa. Ieņēmumi no visas transporta līdzekļu darījumu summas ir salīdzinoši neliela un, protams, ka garām budžetam aiziet nenomaksāto nodokļu kopa,” saka Reinšmite

Lai samilzušās problēmas risinātu, virkne dienestu apkopojuši spēkus nozīmīgu izmaiņu viešanai mašīnu tirdzniecības noteikumos. Lietotu automobiļu tirgotājas firmas «Provento» īpašnieks un Latvijas Lietoto automašīnu tirgotāju asociācijas vadītājs Uģis Vītols atzīst, ka nozarē uzlabojumi ir nepieciešami.

Taču tik straujas izmaiņas pircējiem nepatikšot, jo drošības sistēmu pārbaudes ar mašīnas transportēšanu uz servisiem Rīgā maksā vairākus simtus eiro. „Tas ir pietiekami liels apvērsums auto tirdzniecības jomā. Šī joma būs pietiekami grūti ievērojama. It īpaši tas attiecas uz ārpilsētas tirgiem, ārpus Rīgas.

Tas palielinās automašīnas cenu un galu galā maksātājs būs patērētājs (..) Šāda pārbaude atkarībā no automašīnas markas varētu maksāt no 150 līdz 300 eiro (..),” norāda Vītols, lēšot, ka spēkratu cenu varētu pieaugt par 10%.

Vītols cer, ka drošības sistēmu pārbaudes arvien plašāk lietā liks Ceļu satiksmes drošības direkcija. Pašlaik tādas var veikt pie autorizētajiem dīleriem, kas ir valdības noteikumu izmaiņu virzītājas Auto asociācijas biedri. Pret prasībām, kas uzlabos nodokļu iekasēšanu, nozare neiebilst. Tiesa, Valsts ieņēmumu dienests nav aplēsis, cik lielas summas valsts budžetam iet secen pašlaik.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt