Rīta Panorāma

7 000 000.pasažieris lidostā "Rīga"

Rīta Panorāma

Intervija ar Normundu Krapsi

Sargājam sevi un mājdzīvniekus no svētku uguņošanas

Gadu mijas uguņošanā jāsargā mājdzīvnieki un jāuzmanās pašiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Katrā gadu mijā vairāki cilvēki nonāk slimnīcā ar smagām traumām, kas gūtas, neuzmanīgi rīkojoties ar pirotehniku. Tikmēr dzīvnieku patversmes jaungada pirmās dienas tiek pārpludinātas ar suņiem, kas pametuši savus saimniekus un mājas, baidoties no uguņošanas radītajiem trokšņiem.

Skaisti, bet tajā pašā laikā ļoti bīstami, par Jaungada uguņošanu saka ārsti. Netiek ievērotas raķešu lietošanas instrukcijas, šauts tiek blakus cilvēkiem, zem kokiem un elektrolīnijām. Tie ir tikai daži no iemesliem, kāpēc ik gadu vairākiem cilvēkiem Jaungada nakti nākas pavadīt slimnīcā.

"Tās ir spridzinātas traumas, kā rezultātā ir norauti pirksti, sadragāta seja. Ja ir pirkstu amputācija, tad ārstēšana nav tik ilgi, bet, ja ir sejas vai galvas trauma, ārstēšana var būt vairākus mēnešus," saka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Mikroķirurģijas centra vadītājs Kalvis Pastars. Lai svētki būtu drošāki, mediķi aicina atteikties no petaržu šaušanas, tā vietā apmeklējot profesionāļu organizētas uguņošanas.

Kad par savu drošību esat parūpējušies, noteikti nedrīkst aizmirst arī par mūsu četrkājainajiem draugiem – suņiem un kaķiem. Daudzi mājdzīvnieki ļoti baidās no uguņošanas radītā trokšņa. Dzīvnieku patversmes "Ulubele" vadītāja Ilze Džonsone aicina neņemt līdzi uz publiskiem salūtiem suņus. "Lai arī kādam šķiet, ka ar manu suni nekas nevar notikt, kādreiz ir pirmā reize, kad notiek nelaime, dzīvnieks sabīstas un aizskrien prom," pauda Džonsone.

Suns izbailēs var norauties no ķēdes vai kakla siksnas, izlēkt no somiņas un bēgt prom. Bailes ir tik lielas, ka dzīvnieks var neapstājoties noskriet vairākus kilometrus un pēc tam vairs nav spējīgs atrast savas mājas. Jāatceras, ka visiem suņiem ir jābūt čipotiem un reģistrētiem. "Tas ir ļoti svarīgi, jo tad, kad ķērāji brauc uz izsaukumiem pakaļ dzīvniekiem, pirmais, ko viņi dara, viņi skenē mikročipu, numuru ievada datu bāzē un zvana saimniekam," teica Džonsone.

Bieži gadās, ka noklīdušo dzīvnieku uz ielas paņem līdzcilvēki, tāpēc būtu vērts uz suņa kakla siksnas lieliem cipariem ar ūdens izturīgu flomāsteru uzrakstīt īpašnieka tālruņa numuru. "Ulubeles" vadītāja aicina visus, kas svētku dienā pamana noklīdušus dzīvniekus, mēģināt viņus pieturēt, ielaist telpās un zvanīt dzīvnieku policijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti