Gada laikā advokāti snieguši bezmaksas palīdzību 25 bērnu nolaupīšanas lietās

Pirms gada seši zvērināti advokāti sāka sniegt bezmaksas juridisko palīdzību bērnu nolaupīšanas gadījumos. Runa ir par nolaupīšanu civiltiesiskajā izpratnē. Piemēram, ja kāds ārvalstīs dzīvojošais vecāks ziņo mūsu valstij par to, ka bērns ir prettiesiski aizvests uz Latviju.

Kā Latvijas Radio noskaidroja Tieslietu ministrijā, gada laikā advokāti snieguši konsultācijas 25 lietās. Deviņas lietas vēl ir aktīvas.

Latvietes un itāļa mīlas stāsts aizsākās romantiski. Pirms pieciem gadiem Latvijas iedzīvotāja Dana Marčesi devās uz praksi Šveicē, kur satika savu topošo vīru. 2013.gadā pārim piedzima dēls. Trīs gadus vēlāk pāris apprecējās, bet tad ģimenes dzīvi satricināja nesaskaņas.

“Pēc tam es piedzīvoju vardarbību no vīra puses. Arī bērns ir emocionāli, psihiski traumēts, un mēs aizskrējām pie mana tēta uz Vāciju,” pastāstīja Dana Marčesi. “Tur [bērna] tēvs prasīja atgriešanos. Savstarpēji ar tēvu mēs vienojāmies, ka mēs [ar bērnu] atgriezīsimies. Tēvs rakstīja, ka jūs varat braukt atpakaļ dzīvoklī, kur es dzīvoju, bet pēc tam viņš teica: “nē”, mums bija jāmeklē saviem spēkiem, kur dzīvot. Mēs atgriezāmies.”

Taču ilgi nodzīvot Šveicē bez pietiekama materiālā nodrošinājuma Dana nespēja, tāpēc pērn atgriezās Latvijā.

Šogad jūlijā Latvijas tiesa izlēma bērnu atgriezt Šveicē. Šis lēmums ir nepārsūdzams.

“Tātad 3.oktobrī, ja mēs neizpildīsim šo lēmumu – ja es neaizvedīšu bērnu uz Šveici, tad tiesu izpildītājs nāks ar bāriņtiesu un policiju un paņems bērnu. Man ir tur kriminālprocess par bērna nolaupīšanu. Šveices advokāts ieteica nešķērsot robežu, jo tad tevi ieliks cietumā par bērna nolaupīšanu. Protams,[braukšu] kopā, ” saka Dana Marčesi.

Advokāti snieguši palīdzību 25 bērnu nolaupīšanas lietāsElla Semjonova

Tādos bērna nolaupīšanas gadījumos mūsu valsts pēc starptautiski pieņemtās prakses sniedz juridisko palīdzību tam ārvalstīs palikušajam vecākam, no kura bērns šķirts. Tikko pieminētajā lietā tas ir zvērināts advokāts Imants Muižnieks.

“Cilvēkiem jāatceras, ja reiz viņi bijuši kopā, un viņiem ir bērns, tad šis bērns ir jāaprūpē kopā, un nebūtu pieļaujama situācija, ka pēkšņi viens izdomās, ka viņš ignorēs to otru cilvēku - lai kādi arī nebūtu tie iemesli -, ka viņš ignorēs un aizbrauks kaut kur prom dzīvot. Jāatceras, ka prioritāras ir bērna intereses. Bērns ir tiesīgs uzturēt kontaktus ar abiem vecākiem,” uzsvēra Imants Muižnieks.

Advokāts min, ka viņa pieredzē biežāk bērnu bez otra vecāka piekrišanas no iepriekšējās dzīvesvietas ārvalstīs izved Latvijas mātes.

Šādai statistikai piekrīt arī zvērināta advokāte Jeļena Averinska.

“Starptautiskajās lietās ir tāda tendence: ka pārsvarā mātes aizved bērnus no tām valstīm, uz kurām viņas aizbraukušas. Latvijā ir otrādi: tēvi, kuri vēlas izvairīties no uzturlīdzekļiem, ņem bērnus un aizved no mātes, tātad nolaupa valsts iekšienē,” pastāstīja Averinska.

Jeļena Averinska, Imants Muižnieks un vēl četri advokāti pirms gada piekrita sniegt juridisko palīdzību bērnu starptautiskās nolaupīšanas un saskarsmes lietās bez atlīdzības. Par to Tieslietu ministrija izsaka savu pateicību, jo iepriekš varēja iecelt tikai vienu juridiskā biroja pārstāvi. Gada laikā konsultācijas sniegtas 25 lietās.

Kā stāsta Tieslietu ministrijā, visvairāk pieprasījumu atgriezt bez saskaņas izvestu bērnu Latvija saņem no Lielbritānijas un Īrijas. Apmēram puse šo bērnu ir vecumā no 4 līdz 7 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti