Ārpus Rīgas

Atkal apsver pirkt Lielvircavas kultūras namu – šoreiz pusi ēkas par 284 600 eiro

Ārpus Rīgas

Uz robežas ar Igauniju zeļ alkohola tūrisms

Vienotā Eiropas Savienības programmā tiek apmācīti robežsargi

«Frontex» vadītās studiju programmas studenti Rēzeknē konsultējas ar maģistra darbu vadītājiem

Jau otro gadu Eiropas Savienībā (ES) tiek īstenota vienota maģistra līmeņa studiju programma “Stratēģiskā robežu pārvaldība”, kas izstrādāta robežapsardzības aģentūras “Frontex” vadībā, lai atbalstītu Eiropas robežsargu profesionālo apmācību. Kopumā studijās iesaistīti 23 studenti – ES dalībvalstu robežapsardzības institūciju pārstāvji. Pagājušā nedēļā studijas notika Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā.

Vienotā Eiropas Savienības izveidotā maģistra līmeņa studiju programma “Stratēģiskā robežu pārvaldība” tiek apgūta pirmo reizi. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija šo studiju programmu īsteno kopā vēl ar sešām Eiropas Savienības universitātēm.

Līdz ar to 23 maģistrantiem studijas notiek septiņās izglītības iestādēs ES valstīs.

“Šī programma ir domāta vidējā un augstākā līmeņa virsniekiem, lai viņi varētu attīstīt savas prasmes un kompetences. Tiek noteikti kopējie izglītības apmācības standarti, kas ir ļoti svarīgi, lai rastos vienota izpratne par to, kādām prasmēm, kompetencēm, zināšanām jābūt robežsargiem, pildot ikdienas funkcijas,” stāsta Viktorija Pokule, kas ir maģistra studiju programmas “Stratēģiskā robežu pārvaldība” direktore Latvijā.

Latvijā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija ir vienīgā augstākā izglītības iestāde, kas iesaistīta šīs studiju programmas īstenošanā. Studijas tika sāktas pērn, šobrīd apmācību process tuvojas noslēgumam, studentiem palicis nopietnākais un atbildīgākais – maģistra darba izstrāde. Rēzeknē studenti bija ieradušies, lai konsultētos ar saviem darbu vadītājiem.

Starp 23 studentiem Latviju pārstāv viens – Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Administratīvās pārvaldes Eiropas lietu un projektu nodaļas vadītājs Andrejs Rogozins: “Noteikti programma ir ļoti interesanta ar to, ka ir diezgan unikāla, jo Eiropas Savienībā mums nav paraugu tādām programmām, kuru ietvaros būtu apgūti tādi priekšmeti. Stratēģiskā līmeņa priekšmeti, tai skaitā gan personāla pārvaldība, gan sadarbības jautājumi. Līdz ar to tā programma apvieno ļoti lielu klāstu priekšmetu stratēģiskā līmenī.”

Katrs students maģistra darbā pēta to, kas uz doto brīdi ir aktuāls tieši konkrētajai valstij vai Eiropai kopumā robežapsardzības jomā. “Tas bija jau sākotnēji teikts, ka darbiem jābūt izmantojamiem praktiskajā darbā. Cik zinu, ne tikai manam studentam, bet arī citiem studentiem ir ļoti ambiciozi darbi, disertācijas, un domāju, ka tas būs svarīgi ne vien vienas valsts līmenī, bet robežpārvaldībā Eiropas līmenī,” saka lektore no Igaunijas Helena Neidere-Vērme.

Vienīgā studenta no Latvijas Andreja Rogozina darba temats saistīts ar riska analīzi robežpārvaldības jomā: “Viss, kas saistīts ar riska analīzi uz mūsu robežām, resursu pareizāku un efektīvāku izmantošanu robežkontroles vajadzībām”.

Šī studiju programma ir unikāla ar to, ka kopīgi mācās studenti no dažādām Eiropas Savienības valstīm, kas strādā robežapsardzības jomā. Tā ir iespēja vienam no otra mācīties un kopīgi saprast, kā efektīvi un vienoti strādāt Eiropas valstu līmenī.

“Mēs varam pieaicināt pasniedzējus, un mūsu modulī pasniedza profesori no Boloņas universitātes Itālijā, profesors no Slovēnijas Policijas akadēmijas.

Tā ir vislielākā vērtība, ka mēs varam pieaicināt vislabākos ekspertus konkrētajā jomā,  līdz ar to nodrošinot studentus ar vislabāko pieredzi, zinātnisko bāzi, zināšanām, vispār jaunākajām tendencēm, kas ir visā Eiropā,” saka Viktorija Pokule.

Līdz martam studentiem ir jāizstrādā savi maģistra darbi. Jūnijā Salamankas universitātē Spānijā būs izlaidums. Tomēr ar šo maģistra līmeņa pirmo grupu apmācību process nebeigsies. Projekts paredz apmācīt trīs maģistrantu grupas, tātad tas tiks turpināts vēl vismaz sešus gadus.

Studiju procesu pilnībā apmaksā “Frontex” aģentūra, kas sedz gan ēdināšanas, gan uzturēšanās izmaksas, gan nodrošina studentu un pasniedzēju braukšanu no vienas programmā iesaistītas valsts uz citu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt