Panorāma

Valmieras teātra vasaras festivāls

Panorāma

Panorāma

Fotoradari par braukšanu bez OCTA aprēķina 1130 eiro sodu

Fotoradari par braukšanu bez OCTA uzrēķina 1130 eiro sodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vienas dienas laikā, braucot bez obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA), var saņemt pat vairākas soda kvītis. Tas notiek tajos gadījumos, ja pārkāpumu fiksē fotoradars. Eva Dzelme šādi tikusi pie 1130 eiro soda. Valsts policijā groza galvu, skaidrojot, ka to paredz likums, bet tiesību eksperts uzskata, ka sodīt var atkārtoti tikai tad, ja vadītājs bijis informēts par pirmo pārkāpumu.

Eva Dzelme nu ir parādā Valsts kasei vairāk nekā tūkstoš eiro. Viņa teju mēnesi bez OCTA polises piedalījās ceļu satiksmē. Mēneša beigās viņu apturēja policija. Uzzinot, ka pārvietojas bez polises, to nopirka, kamēr policijas darbinieki rakstīja protokolu par pārkāpumu. Piemērotais sods – 80 eiro. Bet tikai vairākas nedēļas vēlāk viņas e-pastu sāka piepildīt citi administratīvie sodi par to pašu pārkāpumu.

Policijas ekipāža, viņu neapturot, piesprieda 350 eiro sodu. Pēc tam vēl divi fotoradari, katrs arī – 350 eiro. Kopējā maksājamā summa tagad ir 1130 eiro. Viņa saka, ka, ja policijas darbinieki viņu būtu informējuši, OCTA polisi uzreiz būtu nopirkusi.

"Es būtu dusmīga, bet es būtu informēta. Man grūti iedomāties auto vadītāju, kurš tīšuprāt braukā bez OCTA. Man grūti iedomāties tādu cilvēku," saka Eva Dzelme.

Tāpat nav skaidrs, kāpēc policijas darbinieki, viņu apturot, lēmuši par daudz mazāku sodu nekā fotoradari. 350 eiro vietā 80 un iespēja maksāt tikai 40 eiro, ja maksājumu veic divu nedēļu laikā. Valsts policijā skaidro, ka to paredz likums. Fotoradari soda auto īpašnieku, bet policija – auto vadītāju. Tas nekas, ka patiesībā tas ir viens un tas pats cilvēks. Policijā arī skaidro, ka braukšana bez OCTA arī kaut vienu dienu ir vairākkārt sodāma rīcība.
 

"Ilgstošs pārkāpums savā būtībā ir ļoti īss. Mazais brauciens līdz veikalam un atpakaļ skaitās kā divi braucieni. Līdz ar to skaitās kā divi pārkāpumi," norāda Galvenās kārtības policijas pārvaldes Satiksmes drošības pārvaldes Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieka pienākumu izpildītājs Artūrs Smilga.

Vienīgie izņēmumi bijuši, kad tas pats pārkāpums fiksēts vien ar sekunžu starpību. Policijas viedoklim nepiekrīt tiesību eksperts Modris Žeivots. Viņš skaidro, ka policija izpilda likumu, neiedziļinoties būtībā.

"Par pirmo fiksēšanas gadījumu vajadzēja piemērot sodu un paziņot personai. Un tikai tad, ja viņa turpina izdarīt pārkāpumu, tad protams seko cits process," uzsver Modris Žeivots. "Varbūt pat ieteiktu izmantot iespēju vērsties Satversmes tiesā."

Galvenā problēma ir, ka cilvēks netiek informēts. Viņam netiek dotas iespējas pārkāpumu novērst, uzsver tiesību eksperts. Policijā gan norāda, ka par OCTA polises beigu termiņu ir iespējams uzzināt un CSDD lietotnē var aktivizēt atgādinājuma īsziņu sūtīšanu.

Tiesībsarga birojs saņēmis vairāku personu iesniegumus par līdzīgiem gadījumiem. Tiesībsargs norāda, ka, vērtējot cilvēktiesību un labas pārvaldības principu, lietderīga būtu diskusija par naudas soda apmēra samērīgumu.

Soda nesamērīgumam piekrīt arī pats sodītājs – Valsts policija.

"Mēs arī uzskatām, ka tas kopējais naudas sods, kas ir piemērots tīri aiz tā, ka viņš brīžiem nezina, ir nesamērīgi liels. Pilnībā piekrītu, un izprotam to situāciju. Jāsaprot, ka policija arī darbojas likuma ietvarā. Mums ir jāveic kontrole, darām tā, kā likums noteicis," skaidro Artūrs Smilga.

Bet likumu var mainīt, un to arī mēģinās darīt.  Valsts policija un Ceļu satiksmes drošības direkcija pašlaik strādājot pie priekšlikumiem, kurus iesniegt Satiksmes ministrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti