Dienas ziņas

Skrundas ziedu pārdevēji meklē jaunas iespējas

Dienas ziņas

Skaidru naudu aicina izmantot mazāk

Fotogrāfi iemūžina jelgavniekus vīrusa laikā

Fotogrāfi iemūžina jelgavniekus Covid-19 krīzes laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Covid-19 dēļ izsludinātā ārkārtējā situācija nav salīdzināma ne ar plūdiem, ne karu, ne Latvijas Atmodu, jo ienaidnieks, ar kuru jācīnās, ir neredzams. Tā par pandēmijas laiku saka vairāki fotogrāfi, kuri iemūžina jelgavniekus šajā laikā. Pēc ārkārtējās situācijas beigām fotogrāfijas nonāks Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzeja krājumos.

Laikā, kad dienas kārtību ietekmē Covid-19, arī Lieldienu rītā Jelgava ir klusa un tukša. Karameļu darbnīcā  aiz loga redzamais lieldienu zaķis Mareks gan atzīst, ka lielā diena savas krāsas tomēr neesot pazaudējusi.

"Krāsains tāpat kā jebkuru citu gadu, bet ir mazliet bēdīgāk, ka bērni neskraida apkārt, bet tāpat sagādāsim viņiem prieku. Aizbrauksim pie viņiem kādu konfekti sagādāsim," stāsta Mareks.

Tikmēr fotogrāfe Dzintra Žvagiņa ieradusies, lai ievērojot visus drošības noteikumus, karameļu darbnīcas zaķi iemūžinātu foto projektā ''Jelgavnieki vīrusa laikā''. Ideja esot aizgūta no lietuviešiem, kuri pilsētu pandēmijas laikā iemūžinot ar drona palīdzību.

"Man drona nav, bet es domāju, kāpēc gan nevarētu fotografēt caur logu, ievērojot visus drošības noteikumus. No sākuma uzrunāju draugus un paziņas. Piedāvāju jelgavniekiem, ka es to kā vēstures liecību iemūžinu bez maksas, un uz šo brīdi cilvēku atsaucība ir diezgan liela," stāsta fotogrāfe.

Aicinājumam fiksēt šo laiku un neparastās Lieldienas fotogrāfijās atsaukusies arī kāda ģimene no Svētes pagasta. 

"Lai paliek mūsu bērniem, mazbērniem. Tas nav tikai mūsu albumam. Tas ir visai latviešu tautai," saka Svētes pagasta iedzīvotāja Dace Stirniņa.

Šo ģimeni ar saviem paņēmieniem un pēc saviem ieskatiem iemūžina arī  fotogrāfs un fotostudijas īpašnieks Eduards Kapša. Viņš atzīst, ka fotogrāfiem vienmēr  bijusi vēlme vēstures lappuses papildināt ar kamerā noķertu mirkli, tomēr šo laiku nevarot salīdzināt ne ar Otro pasaules karu, ne Latvijas Atmodu.

"Mēs, man liekas, īstos cietējus vēl neredzam. Mēs redzam tos, kam viss pagaidām vēl ir kārtībā. Tie, kas jau ir tuvu bankrotam, tās mājsaimniecības, kas  palikušas bez līdzekļiem nefotografēsies un sevi nerādīs. Te sekas varētu būt vēl ilgi jūtamas, tāpēc mēs arī bildējam," norāda Kapša.

Projekts turpināsies līdz ārkārtējās situācijas beigām, bet pēc tam fotogrāfijas nonākšot Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzeja krājumos. Tikmēr fotogrāfi aicina atsaukties arī jaunlaulātos, kuri par spīti pandēmijai reģistrējuši savu laulību.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru otrdien, 7. aprīlī, nolemts pagarināt vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti