FOTO: Vairāki simti Rīgā protestē pret izglītību skolās tikai latviešu valodā

Sestdien, 10. martā, Rīgā protesta akcijā pret pāreju uz izglītību latviešu valodā piedalījās vairāki simti cilvēku, novēroja Latvijas Radio.

Gājiens sākas Raiņa bulvārī pie Francijas vēstniecības un turpinājās pie Eiropas Savienības  mājas Rīgā.

Protesta dalībnieki par to, kāpēc iestājas pret izglītību skolās tikai latviešu valodāBaiba Kušķe
  Uz mītiņu atnākusi pusaudze Latvijas Radio atzina, ka vēlas mācīties krievu valodā, jo tā ir viņas dzimtā valoda. Tāpat ir grūti, piemēram, matemātiku mācīties latviešu valodā. Savukārt kāda sieviete pauda, ka Latvijā dzīvo daudz krievu valodā runājošu cilvēku un viņiem ir tiesības mācīties krievu valodā. Tas, viņasprāt, atbilst gan Eiropas Savienības likumiem, gan priekšstatiem par labu izglītības kvalitāti.

  Gājienu organizē Latvijas Krievu savienība.

  Konteksts:

  Saeima šobrīd jau divos lasījumos ir pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz skolās mācībām notikt tikai vienā – valsts jeb latviešu – valodā.

  Piedāvātās izmaiņas paredz, ka vispārējā izglītībā centralizētie eksāmeni 12.klasē tikai valsts valodā notiks jau no 2017./2018.mācību gadā, bet pārējie valsts pārbaudījumi no 2018./2019.mācību gada. Savukārt 9.klašu beidzēji valsts pārbaudījumus tikai valsts valodā kārtos, sākot ar 2019./2020.mācību gadu.

  Grozījumi Izglītības likumā paredz noteikt, ka 1.-6. klašu posmā mazākumtautību izglītības programmās mācību satura apguve valsts valodā tiek nodrošināta ne mazāk kā 50% apjomā, bet 7.-9. klašu posmā - ne mazāk kā 80% apjomā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā.

  Savukārt 10., 11. un 12.klašu skolēni no 2021./22.mācību gada visus mācību priekšmetus, izņemot svešvalodas, apgūs valsts valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

  2 komentāri
  Janis Kurzemnieks
  Nav runas par pieaugušiem, runa iet par bērniem, kuriem jāmācās dzimtajā valodā. Savicka k-gs aizmirsa par slaveno Minsteres skolu Vācijā, un, starp citu, un Ņujorkā, un Londonā, un Berlīnē ir ari krievu skolas. Ar laiku Anglijā ari būs latviešu skolas, kad mūsu cilvēku skaits tur vel palielināsies, pateicoties mūsu “gudriem” politiķiem, un viņi tur apvienojas, lai nodrošināt savas tiesības. Okupācijas laikā latviešu skolas tikai attīstās, tā pat, kā literatūra, māksla, zinātne. Pats Savicka k-gs mācījās latviešu skolā un pat augstāko izglītību okupanti viņam atļāva saņemt dzimtajā valoda. Tad no kurienes viņam tik daudz naida pret krievu bērniem, vai baidās, kā viņi būs konkurētspējīgāk nekā viņa bērni? Jo latviešu valodu viņi iemācis arī krievu skolā, bet, zinot krievu valodu viņiem būs vairāk iespējas tikt pie plašākām zināšanām. Gudrie igauni ne cīņas ar krievu skolām, bet attīsta savu ekonomiku. Bet mēs …
  Artūrs Savickis
  Ja teju 30 gadu laikā cilvēks nav spējīgs iemācīties valsts valodu, tad tā vairs nav nejaušība, bet gan apzināta nekaunība un necieņa pret valsti. Pusaudžiem, kam šī valsts ir DZIMTENE, tas vispār ir neiedomājami! "Uz mītiņu atnākusi pusaudze atzina, ka vēlas mācīties krievu valodā, jo tā ir viņas dzimtā valoda" Lai cienījamā pusaudze pamēģina Maskavā pieprasīt mācības latviešu valodā, vai Ņujorkā mācības krievu valodā, un paskatās, cik tālu viņu pasūtīs... Žēl, ka dzīvojam drusku pārprasti iecietīgā demokrātijā, un šiem vateņiem atļauj tur bļaustīties un krāmēt trīsstāvīgajiem, aizstāvot savas 'tiesības'.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti