FOTO un VIDEO: Valsts prezidenta Egila Levita pirmā darba diena soli pa solim

Pirmdien, 8. jūlijā, svinīgo zvērestu deva jaunais Latvijas Valsts prezidents Egils Levits. Pēc svinīgās ceremonijas viņš arī teiks uzrunu iedzīvotājiem pie Brīvības pieminekļa, savukārt vakarā Nacionālajā bibliotēkā notiks sarīkojums par godu desmitā Valsts prezidenta inaugurācijai. LTV nodrošina Valsts prezidenta inaugurācijas dienas notikumu tiešraides.

ĪSUMĀ:

 • Diena sākās ar svinīgo solījumu Saeimā, ko jaunajam prezidentam nācās teikt divreiz.
 • Levits Saeimā teica runu, kurā minēja arī virkni lietu, ko pārņems arī no saviem priekšgājējiem.
 • Vaira Vīķe-Freiberga Levita runu nodēvējusi par iedvesmojošu.
 • Pēc tam Levitam tika pasniegts I šķiras Triju Zvaigžņu ordenis.
 • Vēlāk Levits ar kundzi devās nolikt ziedus pie Čakstes pieminekļa.
 • Levits ar runu pie Brīvības pieminekļa teica runu sanākušajiem, tādējādi ieviešot jaunu tradīciju.
 • Runā uzrunā pie Brīvības pieminekļa akcentēja Brīvības piemineklī iekaltās vērtības – tēvzemei un brīvībai, kā arī uzsvēra ticību Latvijas valstij.
 • Pēc uzrunas jaunais prezidents apstaigāja un aprunājās ar sanākušajiem iedzīvotājiem.
 • Vēlāk Levits ar kundzi devās uz Rīgas pili, kur Raimonds Vējonis ar kundzi nodeva viņam Rīgas pils atslēgas.
 • Vakarā Nacionālajā bibliotēkā notika sarīkojums par prezidenta inaugurācijai.
 • Egils Levits arī dāvināja grāmatu Tautas grāmatu plauktam - Jāņa Seska 1938. gadā izdoto grāmatu “Latvijas valsts izcelšanās”.

Saeimā 

Levita inaugurācijas diena sākās ar Saeimas svinīgo sēdi. Levits deva svinīgo solījumu: 

"Es zvēru, ka viss mans darbs būs veltīts Latvijas tautas labumam. Es darīšu visu, kas stāvēs manos spēkos, lai sekmētu Latvijas valsts un tās iedzīvotāju labklājību. Es turēšu svētus un ievērošu Latvijas Satversmi un valsts likumus. Pret visiem es izturēšos taisni un savus pienākumus izpildīšu pēc labākās sirdsapziņas."

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) gan aicināja Levitu dot solījumu atkārtoti, pēdējā vārda vietā sakot "apziņas", nevis "sirdsapziņas", lai solījums atbilstu Satversmē rakstītajam (skatīt video). 

Pēc solījuma došanas Levits svinīgi uzrunāja Saeimu. Viņš sacīja, ka Latvijai nākamajā dekādē jākļūst par modernu, ilgtspējīgu Ziemeļeiropas valsti, kura varētu būt paraugs citām (pilns runas teksts).

Pēc tam Levitam pasniegts I šķiras Triju Zvaigžņu ordenis:

Pie Čakstes pieminekļa

Vēlāk jaunais prezidents devās uz Meža kapiem nolikt ziedus pie valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa.


 

Otrajos Meža kapos Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakste atdusas vietā sagaidītāju no tautas nebija daudz, toties kuplā skaitā sveikt jauno prezidentu ieradusies Jāņa Čakstes ģimene, Čakstes mazmazmeitas Martina Krols un Aleksa Krols un Kristīne Čakste, mazmeitas Anna Čakste un Aldona Tepfere,

“Mēs gaidām, lai nākotnē kaut kas varbūt mainītos šoreiz. Lai redzam, ka Latvija joprojām var augt un būt labāk,” auda Aleksa Krola.

Lielai daļai Jāņa Čakstes ģimenes locekļu jau agrāk krustojušies ceļi ar jauno prezidentu.

Jāņa Čakstes mazmeita Aldona Tepfere pastāstīja, ka viņa Levitā visaugstāk vērtē “gudrību, loģiku, iejūtību. Jo man ir bijis gods strādāt ar viņu kopā. Es tulkoju, kad viņš bija tieslietu ministrs.”  

“Es zinu, ka viņš ir ļoti gudrs un ka viņš tur Latviju ļoti augstā godā, un es domāju, ka tas ir tas galvenais, ko mums vajag no prezidenta. Tā kā es domāju, ka būs ļoti labi. Cerības ir augstas, bet es domāju, ka viņš tās arī piepildīs,” sacīja Kristīne Čakste.

 

Pie Brīvības pieminekļa

Plkst. 12.00 Levits svinīgā ziedu nolikšanas ceremonijā pie Brīvības pieminekļa teica arī pirmo uzrunu tautai. Valsts prezidenta uzruna pie Brīvības pieminekļa ir jauna tradīcija inaugurācijas dienā.  

Savā uzrunā pie Brīvības pieminekļa akcentēja Brīvības piemineklī iekaltās vērtības – tēvzemei un brīvībai, kā arī uzsvēra ticību Latvijas valstij.

 
 
Pēc tam jaunais prezidents sasveicinājās ar sanākušajiem iedzīvotājiem un uzklausīja viņu vēlējumus.

Pie Rīgas pils 

Savukārt īsi pirms plkst. 13.00 – Levits devās uz Rīgas pili, kur notika svinīgā atslēgu nodošanas ceremonija. 

 

Sarīkojums Gaismas pilī

Savukārt vakarā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika sarīkojums lūgtajiem viesiem par godu Valsts prezidenta inaugurācijai.  

KONTEKSTS:

Saeima 29. maijā Valsts prezidenta amatā ievēlēja Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu, kuru šim amatam virzīja koalīcijas politiķi. Par Levitu nobalsoja 61 deputāts.

 

Saeimas debates ilga nedaudz mazāk par divām stundām, debatēs koalīcijas deputāti slavēja Levitu kā vislabāko kandidātu.  Savukārt opozīcijas pārstāvji aicināja domāt, vai vajadzīgs tautas vai koalīcijas prezidents, kas tiek iecelts amatā bez diskusijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt