FOTO un VIDEO: Latvijā svin valsts proklamēšanas 104. gadadienu

Latvijā piektdien, 18. novembrī, svin valsts proklamēšanas 104. gadadienu, kad visā valstī notiks dažādi svinīgi pasākumi. Daļu no tiem var vērot tiešraidē Latvijas Televīzijā (LTV) un sabiedrisko mediju vienotajā portālā LSM.

Studentu gājiens un ziedi pie Brīvības pieminekļa

Ar karogiem, zobeniem, puķēm un Latvijas karogu lentītēm pie krūtīm, vēl pirms plkst. 8 rītā Rīgā pie Latvijas Universitātes ēkas pulcējās simtiem studentu korporāciju biedru. Studentu korporāciju biedri atzina, ka Krievijas sāktais karš Ukrainā izcēlis vērtību nosargāšanas nozīmi.

Plkst. 9 notika Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienai veltīts ekumeniskais dievkalpojums Doma baznīcā, kurā piedalījās lielāko kristīgo konfesiju vadītāji. Latvijas Evanģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags dievkalpojumā jaunajam Saeimas sasaukumam un topošajai valdībai novēlēja strādāt tā, lai iedzīvotāji vēlas dzīvot Latvijā.

Savukārt plkst. 10.30 Rīgā sākās svinīga ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa. Ziedus pie Latvijas brīvības simbola nolika ne tikai Latvijas un citu valstu amatpersonas, bet arī citi. Daudz novērojamas ģimenes ar bērniem.

Iedzīvotāji svin Rīgā un tās apkaimēs

Drošības sajūta, siltas jūtas pret savu valsti un sajūta, ka līdzcilvēka plecs ir tepat cieši blakus – šādas vērtības, svinot Latvijas valsts 104. dibināšanas gadskārtu, sarunā ar Latvijas Radio uzsvēra Rīgā sastaptie Latvijas iedzīvotāji.

Ielu aptauja: Rīgā sastaptie Latvijas iedzīvotāji par valsts svētkiem
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

Viņi neslēpa svinību prieku, iespēju būt šajā dienā kopā ar ģimeni brīvā valstī, un tas, ņemot vērā notikumus Ukrainā, šogad jo īpaši liek aizdomāties.

Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienai veltītos pasākumus šogad iespējams vērot ne tikai Rīgas centrā, bet arī citās vietās Rīgā. Tostarp Arkādijas parkā.

Sanākušo Pārdaugavā ap pulksten diviem gan nebija sevišķi daudz. Pretēja situācija – Doma laukumā, kur arī izvietots ekrāns ar tiešraidi svētku programmai.

Rīgas centrā satiktie rīdzinieki uzsvēra – viņiem Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svētki galvenokārt ir par kopā būšanu.

"Mums valsts svētki ir ģimenei ļoti nozīmīgi svētki. Mēs pirmo daļu pavadām vienmēr vai nu pie Brīvības pieminekļa noliekot ziedus, vai nākot uz parādi. Vēlāk jau svinam mājās ar ģimenes svētku vakariņām, kad ir pieaicināti arī mūsu vecvecāki," sacīja rīdziniece Zane Strazda.

"Līdz šim gadam es tā baigi nesvinēju svētkus, bet vakar paskatījāmies filmu "Rīgas sargi". Arī meitām parādīju filmu. Jā, vajag svinēt. Tie taču ir svētki mūsu tautai un mūsu valstij. Skatos – ļoti daudz cilvēku, visi smaida, visi novēlē priecīgus svētkus," teica rīdzinieks Georgijs Korņilovs.

"Mēs svinam ar galdu klātu, jo mums sanāk dubultā svētki, man rītā dzimšanas diena, tad skatāmies. Šad tad uz parādi atnākam," atzina rīdziniece Inta Sleže.

"Mums būs svētku vakariņas kopā ģimenei, kas esam mēs Latvijā. Jo mums lielais brālis mācās ārzemēs, viņš pieslēgsies attālināti. Bet mēs, redz kur kopā, tētis mums vēl nāk, esam ar mūsu tautu šeit," klāstīja rīdziniece Vita Gulbe.

Saeimas svinīgā sēde un militārā parāde

Plkst.12 notika Saeimas svinīgā sēde, kurā tradicionāli piedalījās aicinātas valsts augstākās amatpersonas, bijušie Augstākās padomes deputāti, kā arī ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvji. Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns ("Apvienotais saraksts") savā runā aicināja sargāt un kopt Latviju.

Pēc tam 11. novembra krastmalā plkst. 13.30 notika jau tradicionālā Nacionālo bruņoto spēku (NBS), Iekšlietu ministrijas vienību un ārvalstu vienību militārā parāde. Valsts prezidents Egils Levits svinīgajā uzrunā valsts svētku militārajā parādē sacīja, ka Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir gatavi aizsargāt mūsu pilsoņus un valsts teritoriju – mūsu visu mājas.

Par godu valsts neatkarības proklamēšanas gadadienai no AB dambja gaisā izšauta 21 zalve. Kā ierasts, demonstrēta NBS kaujas tehnika, bet debesīs pacēlās Gaisa spēku lidmašīnas un Vācijas iznīcinātāji, kas veic patrulēšanu NATO gaisa telpā virs Baltijas. Neskatoties uz vēso laiku, noskatīties parādi bija ieradušies ļoti daudz cilvēku, it īpaši ģimenes ar bērniem.     

Kas jāzina par Latvijas valsts proklamēšanu

Par to, kas un kāpēc jāzina par Latvijas valsts proklamēšanu 1918. gada 18. novembrī, lasi šeit.

Pārbaudi zināšanas par Latviju, atbildot uz "V.I.P." patriotiskajiem jautājumiem!

Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienai veltītā svinīgā pasākumā Brīvības laukumā no plkst. 19.30 skanēja koncerts, Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, Latvijas Republikas himna, kā arī uzstājās Rīgas kamerkoris "Ave Sol", orķestris "Rīga" un solists Goran Gora.

Valsts svētku laikā Rīgā noteikti būtiski satiksmes ierobežojumi, slēgta satiksme 11. novembra krastmalā. Rīgā 18. novembrī sabiedriskais transports un «Rīgas satiksmes» autostāvvietas ir bez maksas. Šogad energotaupības nolūkos valsts svētku laikā nenotiek gaismas festivāls "Staro Rīga" un Rīgas pašvaldība atteikusies no valsts svētku uguņošanas 18. novembrī. Zināms, ka arī citas pilsētas atturēsies no uguņošanas.

Plašāka informācija par pasākumiem visā Latvijā pieejama ziņu aģentūras LETA infografikā:

 

Latvijas Radio uzrunāja iedzīvotājus dažādās Latvijas vietās, aicinot paust savu vēlējumu valsts svētkos. 

Liepājnieku novēlējumi Latvijai
00:00 / 01:04
Lejuplādēt

Iedzīvotāju vēlējumi Latvijai valsts svētkos
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti