FOTO: Solidaritātes gājienā par sieviešu tiesībām devušies ap 100 cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Solidaritātes gājienā par sieviešu tiesībām un dzimumu līdztiesību ceturtdien, 8. martā, devās aptuveni 100 cilvēku, novēroja Latvijas Radio.

Sieviešu stāstniecības biedrības organizētais sieviešu solidaritātes gājiens notika no Saeimas nama pa Smilšu ielu, Doma laukumu uz Brīvības pieminekli. Gājiena dalībnieku rokās bija plakāti ar tādiem saukļiem kā "Stulbi likumi kropļo sabiedrību", "Es neesmu vīrieša riba, mana riba nav boksa maiss" un citi.

Gājiena šā gada mērķis bija vērst uzmanību uz vardarbību ģimenē, tai skaitā vardarbību pret sievietēm. Tāpēc gājiena dalībnieki bija iepriekš īpaši aicināti ģērbties sarkanā vai rozā krāsā, tā solidarizējoties ar vardarbības un seksuālās vardarbības upuriem.

Gājienā piedalījās ne tikai sievietes, bet arī stiprā dzimuma pārstāvji, kuri atzinuši, ka pasākumā piedalās tā iemesla dēļ, ka "vardarbībai nav dzimuma."

Lai gan gājienu organizē Sieviešu stāstniecības biedrība jeb "sieviešu stendaps", aktīvu dalību tajā ieņem arī Feministu forums un resursu centrs sievietēm "Marta". Tā vadītāja Iluta Lāce uzstājās ar uzrunu, kurā galvenais vēstījums bijis – vardarbībā pret sievieti diemžēl bieži vien vaino pašas sievietes, jo viņas izskatās vai arī izsakās ne tā, kā vajadzētu.

Pasākumā izskanēja, ka šajā dienā sievietes saņem ziedus un saldumus, tai skaitā arī no vardarbīgiem dzīvesbiedriem, taču tas problēmu nerisina. Piesaukta arī Stambulas konvencija un kritizēti politiķi, kas kavējas to ratificēt, aizbildinoties ar to, ka Latvijas sievietes jau ir gana pasargātas.

Vēl gājiena dalībnieki pauda neapmierinātību ar atkārtotiem mēģinājumiem aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas.

Gājiens simboliski tāpēc arī sākas pie Saeimas, kas atbild par visiem šiem tiesību aktiem un arī par partnerattiecību legalizēšanu.

Kā zināms, trešdien, 7.martā, Saeimas komisija noraidīja iniciatīvu par Kopdzīves likumu. Tā vietā valsts apmaksā nepopulārus un novecojušus dzimumu stereotipus kultivējošus pirmslaulību kursus, uzsvēra gājiena dalībnieki. 

8.marts ir Starptautiskā sieviešu diena, kurā šogad simboliski vērš uzmanību uz varmācību pret sievietēm. Lai arī sieviešu līdztiesībā Latvijā pēdējos gados vērojams progress, vardarbība pret sievietēm aizvien ir ļoti izplatīta. Katru gadu piecas sievietes Latvijā noslepkavo viņu dzīvesbiedrs, un katrs piektais Latvijas iedzīvotājs personīgi pazīst kādu vardarbības upuri. Tieši šiem skaitļiem gājiena dalībnieki plānoja pievērst uzmanību.

 Gājiena dalībnieki Latvijas Radio stāstīja, ka piedalās gājiena, lai pievērstu uzmanību šīm problēmām. 

“Es piedalos tādēļ, ka mans ikdienas darbs ir saistīts ar jauniešiem, tieši ar vardarbības prevencijas jautājumiem, un tas, ko es redzu savā ikdienas darbā, ir, ka jaunieši ļoti ātri diemžēl pārņem visus eksistējošos stereotipus un dzimumu lomas, un ģimenes modeļus, kur vardarbība ir ļoti klātesoša. Mēs bieži sakām, ka nāks jaunā paaudze un tad kaut kas mainīsies, bet es uzskatu, ka ir jārīkojas jau tagad, lai manām meitām ir laba un droša dzīve,” stāstīja gājiena dalībniece.

“8.marts nav tikai vēl viena Valentīna diena, kurā mēs sievietēm dāvinām puķes un šokolādes, bet kāpēc viņa ir radusies savulaik? Otrs, šī tēma ir veltīta vardarbībai. Vardarbība nav sieviešu problēma, bet sabiedrības problēma. Vardarbībai nav dzimuma,” norādīja kāds gājiena dalībnieks.  

“Latvijā ir lietas, kuras nav nokārtotas un kas ir smagas! Ne tikai vardarbības statistika, bet vēlme runāt vispār par šiem jautājumiem smagajiem. Arī man sāp, arī man tas ir svarīgi. Neko labāku par Saeimu un Brīvības pieminekli gājienam mēs nevaram šobrīd piedāvāt, tāpēc, ka tās tomēr ir tādas centrālās vietas Latvijā, īpaši simtgades gadā,” sacīja cita gājiena dalībniece.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti