Panorāma

Auto īpašnieki neizpratnē par OCTA cenu straujo kāpumu

Panorāma

Vairākkārt samazina atlaides ziedotājiem

Simtgadnieki tiekas salidojumā

FOTO: Rundāles pilī pulcējas Latvijas valsts vienaudži – 35 simtgadnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Garīgs spēks ir pārāks par naudu, labestība ir stiprāka par ļaunumu – šādas atziņas izskanēja no Latvijas senioriem, kuri sestdien, 15. jūlijā, bija pulcējušies Rundāles pilī uz Latvijas pirmo simtgadnieku salidojumu. Šobrīd Latvijā ir 42 cilvēki, kas šogad jau nosvinējuši vai vēl svinēs simt gadus, un 35 no viņiem satikās Rundāles pilī.

Rundāles pilī pulcējas Latvijas valsts vienaudži – 35 simtgadnieki
00:00 / 03:02
Lejuplādēt
Latvijas vienaudži – 35 simtgadnieki – Rundāles pilī ieradās pa Mūzikas aleju, kurā viņus sumināja pūtēju orķestri, folkloras kopas un citi muzikanti no dažādiem Latvijas novadiem.

Pilī viņiem bija sarūpēts svinīgs koncerts, viņi skatījās fragmentus no Latvijas simtgadei veltītās filmas „Piedzimt kopā ar Latviju”, kuras varoņi ir daudzi no viņiem, tāpat ierakstīja savu vēlējumu Latvijai „Tautas saimes grāmatā”.

Visi atzina – šodien jūtas kā skaistos un sirsnīgos svētkos. Kopumā gadsimta garumā piedzīvots un pārdzīvots ļoti daudz, bet spēku vienmēr devusi mīlestība pret dzīvi un arī Latviju.

"Latvija, tu vienīgā manas īstenās vērtības mērs," tik personiski savas attiecības ar Latviju izjūt salidojuma dalībniece Lidija Burčaka. Kā smagāko laiku savā dzīvē viņa atminas kara gadus, bet kā skaistāko darbu skolā.

"Man ļoti patika ar bērniem, un man arī bija skaists priekšmets – dziedāšana, kas dod visvairāk cilvēkam," teica Lidija Burčaka. Jautāta, kas palīdz nodzīvot tik skaistu, garu mūžu, sirmgalve atzina: "Kustības, un nerunāt ļaunu, bet labu. Vislielāko ļaunumu uzvar labums vai labestība. Ļaunums nav spējīgs labestībai turēties pretī."

Žurnāliste Baiba Kušķe par pirmo simtgadnieku salidojumu
00:00 / 02:54
Lejuplādēt
No Rucavas puses uz salidojumu atbraukusī Marģieta Stikāne par savu spēka avotu sauc dzīvi laukos. Vēl tagad viņa pati šiverē pa savu dārziņu, jo dēls un mazbērni dzīvo pilsētā, un Latvijai vēl garīgu atdzimšanu: "Lai Latvija paliktu pati par sevi, lai mēs paši par sevi varētu noteikt, un nenāktu svešas kājas. Un cilvēki netiektos tik daudz pēc tās naudas, bet vairāk garīgām vērtībām."

Desmit gadu Sibīrijas pieredzē un citās grūtībās rūdīts ir Jānis Apinis. Viņš gan uzsver – tieši šis rūdījums viņu darījis pa īstam stipru gan fiziski, gan galvenokārt garīgi. Viņa skatījumā tieši šis garīgais spēks mūsu tautā neglābjami iet zudumā.

"Jaunatnei vajadzētu stingri ņemt rokās Latvijas karogu, lai tas plīvo, un mūsu mīļākā dziesma, kas to pavada, lai ir „Dievs, svētī Latviju!”. Un lai tas būtu ilgstoši un uz vairākiem simtiem gadu!" teica Jānis Apinis.

Daudzu salidojuma dalībnieku dzīvesstāsti un pārdomas šobrīd tiek iemūžinātas arī dokumentālajā filmā par viņiem "Piedzimt kopā ar Latviju", kas savu pirmizrādi piedzīvos nākamgad.

Jau ziņots, ka svinīgais pasākums norisinājās Latvijas valsts 100 gadu jubilejas zīmē. Projekts ir pilsoniska iniciatīva, kas radusies, atsaucoties valdības aicinājumam veidot sabiedriskas aktivitātes, sagaidot valsts simtgadi.

Salidojumā prezentēta "Tautas saimes grāmata", kas arī ir pilsoniskā iniciatīva valsts simtgadei – grāmata, ko raksta ar roku. Ikkatram ir iespēja uzticēt Latvijai tās simtgadē savu piedzīvoto un pārdzīvoto, paskatoties uz savu dzīvi Latvijas valsts 100 gadu pastāvēšanas kontekstā. Pasākumā īpaši izcelti vēlējumi Latvijas nākotnei, ko rakstījuši salidojuma dalībnieki simtgadnieki.

Salidojuma dalībniekiem piemiņas suvenīrus dāvināja Latvijas valsts simtgades birojs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti