Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Gājēju ielas būs arī turpmāk

FOTO: Blaumaņa ielas atvēršana gājējiem – svētku atmosfēra; mērs sola tradīciju turpināt

Turpinot mobilitātes eksperimentu, Blaumaņa iela Rīgā sestdien, 1. februārī, ir atvēlēta tikai gājējiem, velobraucējiem un dažādām uzņēmējdarbību veicinošām iecerēm. Šī domes iniciatīva seko eksperimentam Tērbatas ielā, ko gada sākumā uz vienu dienu slēdza automašīnām. Rīgas mērs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) sola šo tradīciju turpināt.

Idejas mērķis ir padarīt Rīgas centru dzīvīgāku un pievilcīgāku gājējiem. Ielas slēgšanai šoreiz aktīvi gatavojušies arī Blaumaņa ielas iedzīvotāji un uzņēmumi.

Blaumaņa ielas atvēršana gājējiem – svētku atmosfēra; mērs sola tradīciju turpinātEdgars Kupčs

Pirmie uz palikšanu visas dienas garumā Blaumaņa ielā iekārtojās dažādu aktivitāšu piedāvātāji un tirgotāji. Dienas gaitā notika vismaz 25 radoši pasākumi, piemēram, nelieli koncerti, priekšlasījumi, iespēja piedalīties prāta spēlēs, apmeklēt atvērto durvju dienu televīzijas raidījumu aizkulisēs vai arī gluži vienkārši baudīt dažādu ēdinātāju piedāvājumu.  

Iepriekš Tērbatas ielas slēgšana automašīnām parādīja, ka vietējo veikalu un kafejnīcu apmeklētāju skaits pieaudzis trīs reizes, dažās kafijas bodītēs pat bija beigusies kafija.

Šoreiz Blaumaņu ielas iedzīvotāji un uzņēmēji ņēmuši vērā iepriekšējā eksperimenta kļūdas, paši iedzīvotāji vairāk iesaistījušies pasākumu rīkošanā,

uz ielas tirgoja dzērienus un ēdienus, cienāja ar bezmaksas tēju, spēlēja ģitāru, ierīkoja preču apmaiņu punktu.

Trīs meitenes, kas dzīvo šajā ielā, izcepa vafeles un piedāvāja tās ielas apmeklētājiem par ziedojumiem, tā pelnot sev papildu kabatas naudu. Viņas arī atvēra pagalmu, kur ierīkoja spēlēšanās laukumu bērniem un aicināja bērnus pavadīt laiku ārā.

“Ir drusku dīvaina sajūta, jo iedegas sarkanā gaisma. Bet var iet pāri,” atzina Lizete.

“Ir labas sajūtas, jo nav jāuztraucas, par to, ka tu tiksi nobraukts. Un ir iespēja kaut ko pārdot cilvēku priekam,” piebilda Kitija.

“Es gaidu, kad visi bērni nāks ārā, vai kāds no manas skolas atnāks,” pastāstīja Zīle.

Kāda apavu veikala pārdēvēji savukārt pauda cerību, ka ielas slēgšana automašīnām piesaistīs jaunus klientus, kuri iepriekš veikalu neapmeklēja.

Burovs LTV pastāstīja, ka pasākumus autotransportam slēgtajā ielā rīko paši iedzīvotāji un pilsēta tajos nav ieguldījusi ne centa.

Viņš LTV sacīja, ka eksperiments ar ielu atvēršanu gājējiem pilnībā attaisnojās, un solīja, ka arī turpmāk mēneša pirmajā sestdienā automašīnām slēgs kādu Rīgas ielu.

Pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš savukārt uzsvēra, ka galvenais ir mainīt domāšanu – iela ir nevis slēgta, bet gan atvērta gājējiem un riteņbraucējiem. 

Pašvaldības policija gan pavadīja vietējo iedzīvotāju automašīnas, lai viņi varētu izbraukt no ielas. 

Blaumaņa ielas apmeklētāju domas par ielas slēgšanuEdgars Kupčs

Ielā satiktie rīdzinieki pauda prieku un gandarījumu par eksperimentu, mazo bērnu vecāki atzina, ka jūtas droši, ļaujot bērniem skriet apkārt un priecāties, un viņi nav visu laiku jātur pie rokas.  

Lai gan no pusdienlaika sācies visai intensīvs lietus, Blaumaņa ielā bija vērojams visai daudz gājēju, kuri Latvijas Radio atzina, ka, neskatoties uz lietu, ir interesanti, jo ir daudz pieturpunktu.

Nākamais eksperiments paredzēts martā, kad gājējiem un velobraucējiem varētu tikt slēgta Ģertrūdes iela, savukārt aprīlī kārta pienāks Stabu ielai.

“Kopā ar speciālistiem atzinām, ka Barona iela un Miera tomēr nebūtu labākā vieta šādām aktivitātēm drošības apsvērumu dēļ. Tā vietā esam iecerējuši maijā slēgt satiksmei Brīvības ielu pie Ministru kabineta un Tērbatas ielas posmu pie Saktas ziedu tirgus,” norādīja  Burovs.

Viesturs Celmiņš sprieda, ka gadījumā, ja šī tradīcija turpināsies līdz vasarai, tas nesīs atdevi ātrāk, nekā plānots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt