Panorāma

Restaurē Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas krustapuķes

Panorāma

VK pieļauj, ka braukšanas maksu Rīgā varēja necelt

ASV karavīru maiņa Ādažu bāzē

FOTO: Ādažu bāzē svinīgi sagaida nākamās Latvijā izvietotās ASV vienības karavīrus

Pirmdien Ādažu bāzē svinīgā ceremonijā sagaidīti ASV Armijas 2.kavalērijas pulka karavīri, kuri operācijas "Atlantic Resolve" ietvaros ir ieradušies Latvijā. Šī būs jau trešā ASV vienību rotācija, kura, turpinot pastiprinātu alianses spēku klātbūtni reģionā, tiks izvietota Baltijas valstīs, tostarp Latvijā, informēja Aizsardzības ministrija. 

170 ASV karavīrus, kuri Latvijā uzturēsies līdz marta beigām, kad viņus nomainīs 3.kājnieku divīzijas karavīri, sagaidīja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube un ASV Armijas Eiropā komandieris ģenerālleitnants Frederiks Bens Hodžs.

Sagaidīšanas ceremonijā aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis uzsvēra, ka „tikai grūtos brīžos mēs uzzinām, kas ir mūsu īstie draugi, un ASV pagājušajā gadā ir demonstrējusi gan uzticamību NATO vērtībām, gan draudzību, kas tiek augstu vērtēta Latvijā”, vēsta „sargs.lv”.

Ministrs novēlēja ASV karavīriem, lai Latvijā pavadītais laiks būtu profesionāliem izaicinājumiem bagāts.

Ģenerālleitnants Hodžs savukārt uzsvēra, ka alianse tagad ir stiprāka nekā jebkad agrāk un ASV karavīri šeit ieradušies kā NATO karavīri, lai apliecinātu visiem ASV apņēmību ieguldīt sabiedroto drošībā.

„Kopš nelegālās, Krievijas veiktās Krimas aneksijas pagājušā gadā mūsu alianses karavīri ir sadarbojušies ciešāk nekā agrāk. Un ASV ir apņēmusies arī  turpmāk attīstīt un stiprināt šo sadarbību, plānojot kopīgas militārās mācības 2015.gadā un 2016.gadā,” sacīja ģenerālleitnants Frederiks Bens Hodžs.

“Mūsu uzdevums ir apliecināt, ka esam uzticīgi saviem sabiedrotajiem, un atturēt ikvienu no draudēšanas mūsu sabiedrotajiem,” tā sagaidīšanas ceremonijā uzsvēra ASV Armijas komandieris Eiropā, ģenerālleitnants Hodžs. 

„Aizsardzība sākas mājās. Tas nozīmē, ka arī katrai valstij jādara viss, kas tās spēkos, lai nodrošinātu savu drošību. Latvija to dara. Un jums nekad nebūs jāapšauba ASV atbalsts. Mēs  vienmēr būsim gatavi jums palīdzēt,” uzsvēra Hodžs. 

Vācijā, Vilzekā, pastāvīgi izvietotā ASV 2.kavalērijas pulka karavīri 6.janvārī sāka militārās tehnikas iekraušanu vilciena sastāvā.

Šīs rotācijas pirmā grupa Latvijā ieradās jau pērnā gada beigās, lai plānotu pamatsastāva ierašanos, kas sākās 8.janvārī, kad ar lidmašīnu Latvijā ieradās aptuveni 30 karavīru grupa, kuras uzdevums bija nodrošināt gan pamatsastāva, gan militārās tehnikas uzņemšanu.

"Tas ir stingrs signāls ne tikai mūsu sabiedrībai, ka mēs neesam vieni un esam kopā ar NATO partneriem, bet tas ir arī nopietns signāls Krievijai, ka šajā reģionā un NATO mēs strādājam kā vienots mehānisms, kā vienota komanda. Un esam gatavi dažādiem izaicinājumiem, tai skaitā militāra rakstura izaicinājumiem," uzsver aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Kā uzsvēra aizsardzības ministrs, Latvijai svarīgi strādāt divos virzienos - stiprināt valsts pašaizsardzības spējas un sadarboties ar NATO valstīm. Šoreiz amerikāņu karavīri līdzi atveduši vairāk nekā 50 militārās tehnikas vienības, tostarp 17 bruņotas kaujas mašīnas "Stryker". "Mainās vienību tipi, bruņojumi, ieroči mainās. Kāda bruņu tehnika ir līdzi amerikāņiem. Mēs apgūstam pilnu spektru militāro zināšanu. Liels ieguvums mūsu valsts pašaizsardzībai un mūsu spējai sadarboties nepieciešamības gadījumā ar draugiem un ASV karavīriem," saka Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube.

Iegūto pieredzi treniņos ar kaujas mašīnām „Stryker”, Latvijas karavīri varēs pielietot, kad sāksies kājnieku brigādes mehanizācija. Bruņotie spēki nākamgad saņems pirmās Lielbritānijā nopirktās bruņumašīnas.

Vairāk nekā 130 ASV karavīru Latvijā ieradās arī 11.janvārī, bet vilciena sastāvs ar militāro tehniku no Lietuvas dzelzceļa stacijā Garkalnē ienāca 15.janvārī. Pēc tā izkraušanas vairāk nekā 50 militārās tehnikas vienības, tostarp 17 dažādas modifikācijas bruņotas kaujas mašīnas "Stryker", un cita veida krava tika nogādāta Ādažu bāzē, kur arī līdz šim izvietojās ASV karavīri.

Pirmā ASV vienība - 150 gaisa desanta karavīru no Itālijā izvietotās ASV armijas 173.kājnieku brigādes kaujas vienības - Latvijā ierādās pērn aprīlī. Savukārt oktobrī viņus nomainīja ASV Teksasas pavalstī izvietotā 1.kavalērijas divīzijas 1.brigādes kaujas vienība "Ironhorse".

No septembra vidus līdz novembra beigām Latvijā bija izvietota arī Norvēģijas bruņoto spēku Telemarkas bataljona rotas kaujas grupa 170 karavīru sastāvā.

Pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas pērna gada pavasarī un agresijas Ukrainas austrumos ASV ir uzsākusi operāciju "Atlantic Resolve" - tā ir mācību operācija Baltijas valstīs un Polijā. Tās mērķis ir apliecināt Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas iedzīvotājiem, ka alianse viņus aizstāvēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti