FOTO: Ābolu sula šogad padevusies īpaši salda

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šogad Latvijā padevušās īpaši saldas ābolu sulas, kurām pat pietrūkstot skābuma. Tas saistīts ar silto vasaru, spriež ābolu audzētāji. Pašlaik ābolu sulu spiež gan lielie ražotāji, gan piemājas dārzu īpašnieki. Interese par šo veselīgo produktu pēdējo gadu laikā kļūst arvien lielāka, turklāt pieaug arī sulas spiešanas iespējas, jo zemnieki iegādājas mūsdienīgas sulu spiešanas iekārtas.

Par pārvietojamo sulu spiešanas iekārtu, ar kādu strādā zemnieki daudzviet Eiropā, stāsta zemnieku saimniecības „Mucenieki" īpašniece Ligita Rezgale. To viņa iegādājusies, piesaistot Eiropas Savienības līdzfinansējumu. Iekārtu sulu spiešanai var novietot jebkurā vietā, arī tuvāk dārzam.

Sula šogad padevusies ļoti salda. „Tādēļ, ka silta vasara, uzkrājas ļoti daudz cukura. Āboli tiešām ir saldi. Piemēram, tās saldās šķirnes, kas ir 'Kovaļenkovskaja' un 'Tīna', tās pat ir pārāk saldas. Pat vairs nav garšīgs. Lai būtu laba garša, lai patīk Ziemeļvalstu iedzīvotājam, tad ir jābūt skābes daudzumam, ko mēs ar mēli sajūtam. Ir jābūt noteiktai skābuma un salduma attiecībai, tad mums tas liekas garšīgs – saldskābs ābols. Ja ir milzīgi salds un cukurains, nav jau nemaz tik garšīgs," stāsta Ligita.

Lai šogad skābums sulai būtu pietiekams, zemnieku saimniecībā „Mucenieki" saldajiem deserta āboliem pievieno skābākas šķirnes. Saldums un skābums gan esot gaumes lieta, gluži tāpat kā pašas sulas dzeršana.

Vieni sulu dzer tīrā veidā, citi atšķaida. Ābolu sula ir vērtīgs produkts, ko apstiprina arī mūsdienu zinātnes pētījumi. „Kā kuram labāk patīk. Tā ir tomēr diezgan agresīva. Ja ir kuņģa vainas vai maziem bērniem - labāk dzert atšķaidītu. Pasaules pētījumi liecina, ka ieteicams lietot vienu glāzi dienā," norāda Ligita.

Zemnieku saimniecībā „Mucenieki" sula tiek pasterizēta, lai tā var glabāties veselu gadu. „Tad, kad attaisa šo iesaiņojumu - maisiņu ar krānu - var lietot vismaz mēnesi un sula nesapelēs, atšķirībā no trīs litru burkas," par priekšrocībām stāsta saimniece.

Ligita Rezgale sadarbojas ar Latvijas Augļkopības institūtu, pētot, kā dažādas šķirnes aug Kurzemes apstākļos. Saimniecība pamatā nodarbojas ar deserta ābolu audzēšanu, sulai izmantojot tikai ābolus, kam nav izcila kvalitāte, piemēram, mazākus un necilākus krāsojumā. No deserta āboliem sula vienmēr izdosies, spriež Ligita Rezgale, piebilstot, ka cilvēki sākuši vairāk interesēties par pakalpojumiem un iespējām savām vajadzībām izspiest sulu no piemājas dārziņos lasītiem āboliem. „Šogad vēl tas ir interesanti, ka komercdārzos ražas ir samērā mazas, bet mazdārziņos tieši otrādi - īstais ražas gads. Kaut kas ir jādara ir ar tiem āboliem, ja vispār audzē."

Vislabāk sula tekot no kaimiņu lietuviešu šķirnes 'Auksis'. „Muceniekos" āboliem pievieno arī citas ogas, piemēram, upenes vai jāņogas, tā iegūstot dažādas sulas. Ligita Rezgale gan atgādina, ka ābolu sulai nevajag izmantot pārgatavojušos ābolus, tiem jābūt svaigiem. Tikmēr vasara ik pa brīdim vēl pamanās iespraukties pat oktobra saules staros, nenolasītos ābolus padarot vēl saldākus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti