Panorāma

Stradiņu dzemdību nodaļu plāno pārcelt uz Bērnu slimnīcu

Panorāma

Psiholoģe par darbu ar traģēdijā cietušajiem

Skolotāji piketēs un ir gatavi streikot

FM: Ieguldīt naudu neskaidrā skolotāju algu reformā ir pārsteidzīgi

Ar nākamā gada budžetā ieplānotajiem trim miljoniem eiro prasīto 36 vietā jaunais skolotāju atalgojuma modelis ir apdraudēts, tāpēc pedagogu arodbiedrība un Izglītības ministrija cīnīsies par finansējuma palielinājumu. Tikmēr Finanšu ministrija (FM) vismaz pagaidām izklausās nelokāma, uzsverot – nav skaidrs, kurš no vairākiem piedāvātajiem algu modeļiem tiks ieviests.

„Runāt par papildu finansējuma piešķiršanu pie nekonkrēta reformu piedāvājuma pēc Finanšu ministrijas ieskatiem būtu pārsteidzīgi. Es saprotu pedagogu sarūgtinājumu par to, ka uzreiz netiek rezervēts viss viņu pieprasītais finansējums – 36 miljoni, bet jāsaka, ka nevienai nozarei netika piešķirts viss pieprasītais finansējums,” sacīja ministrijas valsts sekretāre Baiba Bāne.

Bāne gan norādīja – tikko modelis būs pilnībā skaidrs, Izglītības ministrijai būs tiesības nākt uz valdību un pamatot papildu finansējuma nepieciešamību. Neraugoties uz šaubīgo finanšu situāciju, visas puses ir vienisprātis – jaunā modeļa izmēģināšana jeb aprobācija, kas jau vairākās skolās iesākta, ir jāturpina.

Tas vajadzīgs, lai iespējami drīz vismaz atalgojuma modeļa normatīvā bāze būtu kārtībā. Izglītības ministre norādīja, ka viens no galvenajiem nākamā gada uzdevumiem būs arī skolu tīkla optimizācija.

Jau vēstīts, ka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) 11.decembrī rīkos piketu pie Saeimas, pieprasot nākamā gada budžetā atrast papildu naudu skolotāju algām, kas būtu vairāk nekā pašlaik budžeta projekta paredzētie trīs miljoni eiro. Tāpat pedagogi gatavi rīkot vērienīgus streikus, ja atalgojuma modeļa ieviešanai nepiešķirs lielākus finanšu resursus budžetā.

Latvijas izglītības darbinieki uzstāj uz lielāku budžeta piešķīrumu jaunajam atalgojuma modelim un to, lai partijas pildītu priekšvēlēšanu solījumus, algas ik gadu ceļot par 10%. Arodbiedrība trešdien pēc tikšanās ar jauno izglītības ministri uzsvēra, ka prasība ieviest izglītības sistēmā jaunu pedagogu atalgojuma modeli arvien tiek uzturēta, turpretī līdzekļi no valdības tam nav iedalīti. Pagaidām piešķirti 3 miljoni eiro, bet atalgojuma reformas sākumam papildus kā minimums nākamā gada budžetā esot nepieciešami 20 miljoni eiro.

Šogad jau ir uzsākta jaunā pedagogu atalgojuma modeļa aprobācija. Jauna modeļa ieviešana ir nepieciešama, jo LIZDA reprezentatīvs pētījums atklāj, ka esošais finansējums skolēniem nenodrošina vienlīdzīgas iespējas iegūt kvalitatīvu izglītību, jo daudzviet skolās trūkst līdzekļu, lai apmaksātu, piemēram, individuālās konsultācijas, rakstu darbu labošanu un citus pienākumus. Šobrīd valsts pedagogiem neapmaksā vidēji 18 stundas nedēļā, par padarīto paliekot parādā vidēji 341,28 eiro.  

 Arodbiedrības pēdējā lielākā protesta akcija notika 12.maijā, kurā vairāk nekā 7 tūkstoši izglītības un zinātnes darbinieku no visas Latvijas pieprasīja valsts augstākajām amatpersonām nozarei nodrošināt valsts finansējuma 10% pieaugumu cienīgai darba samaksai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti