Finanšu policija atklāj vērienīgu PVN izkrāpšanas un naudas atmazgāšanas shēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policija atklāja vērienīgu shēmu, kurā 22 uzņēmumi izvairījās no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas kopumā par 753 000 eiro un atmazgāja netīro naudu 3,6 miljonu eiro apjomā.  

Finanšu policijas pārvalde Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu par 22 uzņēmumu organizētā grupā veiktu izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas (753 808,11 EUR) un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas lielā apmērā (3 601 085,01 EUR). Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pret 33 personām.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka organizētās noziedzības grupējums nepilna pusotra gada garumā izvairījās no PVN maksājumu nomaksas, izmantojot nepatiesas informācijas saturošus darījumu apliecinošus dokumentus - radīja šķietamu priekšstatu, ka darījumi izmantoti saimnieciskās darbības nodrošināšanai, kā rezultātā tika iegūtas tiesības uz PVN priekšnodokļa atskaitīšanu, nodarot valstij mantiskus zaudējumus lielā apmērā.

Lai naudas līdzekļi nonāktu organizētās noziedzības grupas rīcībā, tika izmantotas fiktīvi noslēgtas vienošanās, aizdevumi, mainot finanšu līdzekļu piederību. Fiktīvo darījumu ķēdē tika iesaistīti vairāk nekā 70 gan reāli strādājoši, gan fiktīvi uzņēmumi, tajā skaitā arī Lietuvā, Ķīnā un Singapūrā reģistrēti uzņēmumi.

Kriminālprocesa ietvaros kopumā konfiscēti un atmaksāti valsts budžetā 240 060 eiro un 10 045 ASV dolāri. Kriminālprocesa ietvaros arestēti arī Latvijas uzņēmumam piederoši naudas līdzekļi 22 000 eiro apmērā, kas atrodas bankas kontā Igaunijā.

Lēmums par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskai personai, lai atlīdzinātu zaudējumus valsts budžetam, pieņemts attiecībā uz vairākiem reāli strādājošiem uzņēmumiem.

Kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas laikā vairāki uzņēmumi laboja PVN deklarācijas un veica PVN atmaksu, tādējādi sedzot nodarītos zaudējumus valsts budžetam.

Organizētais noziedzīgais grupējums bija izveidojis sarežģītu naudas atgūšanas mehānismu - lai mainītu finanšu līdzekļu un preču izcelsmi, tika izmantots Lietuvā reģistrēts uzņēmums, no kura kontiem izņemta skaidra nauda un izmaksāta Latvijas  patiesajiem labuma guvējiem, vai arī fiktīvu uzņēmumu ķēdē iesaistītie Latvijas reģistrētie uzņēmumi pārskaitīja naudu uz Polijā, Ķīnā, Singapūrā un citās valstīs reģistrētu uzņēmumu kontiem par precēm, kuras tika iegādātas Lietuvā reģistrēto uzņēmumu vajadzībām. Pēc šo preču realizācijas Lietuvā divi tās iedzīvotāji ar kurjera palīdzību nodeva skaidru naudu shēmas organizatoram Latvijā, kā rezultātā skaidro naudu atguva shēmas patiesie labuma guvēji.

VID Finanšu policija šo kurjeru aizturēja vienā no šādiem naudas līdzekļu nodošanas brīžiem.

Reāli strādājošie uzņēmumi darbojās dažādās sfērās, piemēram, reklāmas nozarē, apsardzes pakalpojumu sniegšanā, kafijas biznesā, veica celtniecības un remonta darbus, sniedza noliktavu pakalpojumus, nodarbojās ar medikamentu tirdzniecību, biznesa konsultāciju sniegšanu.

Kriminālprocesa izmeklēšana bija īpaši apjomīga, jo tajā bija liels patiesā labuma guvēju jeb shēmas klientu skaits, tāpēc procesuālās darbības notika arī  Lietuvā.

Izmeklēšanas ietvaros Finanšu policija sadarbojas ar Lietuvas un Igaunijas tiesību aizsardzības iestādēm, nopratinātas vairāk nekā 150 personas, veiktas aptuveni 50 lietisko pierādījumu apskates un vairākas ekspertīzes (rokraksta, zīmogu, parakstu, DNS, pirkstu nospiedumu, datoru, balss).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti