Rīta Panorāma

Intervija ar Rodžeru Jāni Griguli un Jāni Holšteinu-Upmani

Rīta Panorāma

Intervija ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS)

Intervija ar Sandu Liepiņu

Finanšu nozares asociācija: ilgā valdības veidošana iekavē «Moneyval» rekomendāciju ieviešanu

Ilgais valdības veidošanas process un 2019. gada budžeta neesamība iekavējusi virkni darbu, kas saistīti ar Eiropas Padomes ekspertu komitejas „Moneyval” naudas atmazgāšanas novēršanas ekspertu ziņojumu par situāciju Latvijā, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Finanšu nozares asociācijas vadītāja Sanda Liepiņa.

Par “Moneyval” ziņojumu Finanšu nozares asociācija runājusi ar visam jaunievēlētās Saeimas frakcijām. “Pakāpeniski šī izpratne uzlabojas. Ir pilnīgi skaidrs, ka vairāk laika mums nebūs, kā ir iedots – līdz šī gada jūlijam. Un veicamo darbu ir daudz. “Moneyval” pasākumu plāns piecās sadaļās ir pietiekami apjomīgs, ir virkne prioritāšu, kas identificētas, un tas [plāns] ir secīgi jāīsteno,” sacīja Liepiņa.

Viņa atzina, ka ilgā valdības veidošana ir iekavējusi daudzko. Tostarp nav apstiprināts budžets, ar kuru saistīta virkne darbu.

Tāpat līdz pērnā gada oktobrim Finanšu sektora attīstības padome sanāca ļoti regulāri, un Liepiņa cer, ka līdz ar jaunās valdības izveidošanu šī padome atsāks darbu aktīvākā tempā.

“Mums visiem kopīgi daudz skaidrāk un labāk jāspēj stāsts izstāstīt. Tur arī mēs no savas puses, cik varam, sniedzam ieguldījumu, arī starptautiski skaidrojot norises Latvijā. (..) No savas puses darīsim visu iespējamo. Ir skaidra sektora apzināšanās par situācijas nopietnību,” sacīja Liepiņa.

KONTEKSTS:

Ar kritisku vērtējumu Latvijas institūciju spējām novērst naudas atmazgāšanu un ierobežot masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansētājus augustā klajā nāca Eiropas Padomes ekspertu komitejas "Moneyval" naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas eksperti. Tādēļ valstij noteikts pastiprinātas kontroles režīms, kas nozīmē, ka, nespējot uzlabot naudas atmazgāšanas kontroli, Latvija var nonākt tā dēvētajā pelēkajā sarakstā. 

"Moneyval" prezidents Daniels Telesklafs augustā uzsvēra, ka Latvijas institūcijām jau tuvākajā laikā ar darbiem jāapliecina savas spējas apkarot finanšu noziegumus. "Tas, ko mēs sagaidām īsā laika posmā, ir vairāk rezultātu. Tas nozīmē vairāk izmeklēšanas, prokurorus, kas pieceļas, sāk darīt savu darbu un noved lietas līdz tiesai. Mēs vēlamies redzēt uzraugus, kas drosmīgāk vēršas pret neatbilstošiem cilvēkiem, pret cilvēkiem, kas pārbauda likuma robežas, un noziedzniekiem raida ļoti skaidru signālu, ka viņi Latvijā nav gaidīti," teica Telesklafs.

Šis nebija pirmais negatīvais vērtējums Latvijai, runājot par naudas atmazgāšanas apkarošanu. Nepietiekamu kontroli iepriekš pārmeta arī ASV. Pēc ASV Finanšu ministrijas ziņojuma gada sākumā darbību nācās beigt "ABLV Bank", kurai pārmeta  naudas atmazgāšanas shēmas, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai un nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.  

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti